Rehber Windows üzerinde ISO dosyalarının dosya bütünlüğünü doğrulama

Herkese merhaba, bu rehberimde Windows üzerinde ISO dosyalarını nasıl doğrulayabilirsiniz onu göstereceğim.

Hazırlık​

Öncelikle bu iş için 7-Zip'e ihtiyacımız var. Aşağıdaki linkten indirelim.

7-Zip İndir

EXE olan seçeneklerden sisteminiz 64-bit ise 64-bit olanı, 32-bit ise 32-bit olanı indirin.

7-zip-indirme.png

Değerleri Hesaplama ve Kontrol Etme​

7-Zip'i kurduktan sonra ISO dosyamıza sağ klik yapıp "CRC SHA" kısmından "SHA-256"yı seçelim. Seçtikten sonra SHA-256 değerini hesaplamaya başlayacaktır.
(Benim bütünlüğünü kontrol edeceğim ISO dosyası Linux Mint olduğu için ve Linux Mint sitesinde SHA-256 değerlerini verdiği için SHA-256'yı seçtim.)

sag-klik.png

İşlem bittikten sonra bize verdiği değerin üstüne iki kez tıklayalım ve kopyalayalım.

deger-hesaplama.png

Linux Mint'in sitesindeki değerlerle karşılaştırmak için "Ctrl + F" kombinasyonu ile tarayıcımızın arama yerini açalım ve önceden kopyalamış olduğumuz SHA-256 değerini arama yerine yapıştıralım. Eğer yapıştırdığımız SHA-256 ile bize sitede verilen SHA-256 tam uyuyorsa ISO dosyamız sorunsuz demektir.
(Tarayıcının arama yeri olmak zorunda değil, herhangi bir şekilde iki yazının aynı olduğunu kontrol etmeniz yeterli.)

kontrol-etme.png

Windows ISO dosyaları için ise internetten SHA-256 değerlerine bakabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla Microsoft, ISO dosyalarının SHA-256 değerlerine sitesinde yer vermemekte. (Şu an indirme kısmının aşağısında "İndirmenizi doğrulayın." kısmından bakılabiliyor.)

Ekleme: Media Creation Tool ile indirilen her ISO dosyasının SHA-256 değeri farklı çıkıyormuş. Bu yüzden Windows ISO'larını sadece doğrudan Microsoft'un sitesinden indirdiyseniz kontrol edebilirsiniz.

Rehberimin sonuna geldik. Rehberde bir eksiklik gördüyseniz veya herhangi bir sorunuz varsa sorabilirsiniz.

Son düzenleme:
Güzel ve faydalı bir rehber, teşekkürler.

Hash kontrolü aslında yaygın olarak kullanılmasa da önemli bir işlem. Özellikle ISO vs. indirdikten sonra bu kontrolü yapmak oldukça önemli. İşletim sistemi ISO'ları indirdikten sonra bu kontrolü yapmaya özen gösteriyorum. Hash algoritmalarının çıktılarının en ufak bir farklılıkta baştan aşağı değişmesi, gözle kontrolü de çok kolaylaştırıyor.

Öncelikle ellerinize sağlık. Bu kontrol işlemleri doğru ISO dosyasını yüklemede gerçekten önemli bir husus. Artık her konunun altında rehber yazmak yerine artık bunu atabileceğiz desenize. :)

@Kerem00 Ellerine sağlık hocam. Daha önce bu yöntemi ben de aşağıdaki konuda göstermiştim, hem işe yarar hem de ek yazılım gerektirmiyor birçok kişide 7-Zip bulunduğu için. Gayet faydalı bir rehber olmuş sizinki.

Dosya doğruluğunu kontrol etmek önemli. Birçok kişi buna dikkat etmiyor fakat dikkat edilmeli.

Herkese merhaba, bu rehberimde Windows üzerinde ISO dosyalarını nasıl doğrulayabilirsiniz onu göstereceğim.

hazırlık​

Öncelikle bu iş için 7-ZIP'e ihtiyacımız var. Aşağıdaki linkten indirelim.

7-Zip İndir

Exe olan seçeneklerden sisteminiz 64-Bit ise 64-Bit olanı, 32-Bit ise 32-Bit olanı indirin.

Eki Görüntüle 765615

değerleri hesaplama ve kontrol etme​

7-ZIP'i kurduktan sonra ISO dosyamıza sağ klik yapıp "crc sha" kısmından "SHA-256"yı seçelim. Seçtikten sonra SHA-256 değerini hesaplamaya başlayacaktır.
(Benim bütünlüğünü kontrol edeceğim ISO dosyası Linux Mint olduğu için ve Linux Mint sitesinde SHA-256 değerlerini verdiği için SHA-256'yı seçtim.)

Eki Görüntüle 765616

İşlem bittikten sonra bize verdiği değerin üstüne iki kez tıklayalım ve kopyalayalım.

Eki Görüntüle 765617

Linux Mint'in sitesindeki değerlerle karşılaştırmak için "CTRL + F" kombinasyonu ile tarayıcımızın arama yerini açalım ve önceden kopyalamış olduğumuz SHA-256 değerini arama yerine yapıştıralım. Eğer yapıştırdığımız SHA-256 ile bize sitede verilen SHA-256 tam uyuyorsa ISO dosyamız sorunsuz demektir.
(Tarayıcının arama yeri olmak zorunda değil, herhangi bir şekilde iki yazının aynı olduğunu kontrol etmeniz yeterli.)

Eki Görüntüle 765619

Windows ISO dosyaları için ise internetten SHA-256 değerlerine bakabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla Microsoft, ISO dosyalarının SHA-256 değerlerine sitesinde yer vermemekte.

Ekleme: Media Creation Tool ile indirilen her ISO dosyasının SHA-256 değeri farklı çıkıyormuş. Bu yüzden Windows ISO'larını sadece doğrudan Microsoft'un sitesinden indirdiyseniz kontrol edebilirsiniz.

Rehberimin sonuna geldik. Rehberde bir eksiklik gördüyseniz veya herhangi bir sorunuz varsa sorabilirsiniz.

Hocam HashTab adında bir uygulama var. Aynı işlevi görüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam hash Tab adında bir uygulama var. Aynı işlevi görüyor.

Ona bakılırsa aynı işlemi CMD üzerinden de yapabiliyoruz. Bu rehberde böyle anlatılmış işte. 🙂

Peki format atmak için bu işlem şart mıdır?

ISO'nun doğru inip inmediğinin kontrolünü yapmak her zaman en doğrusudur. Hatalı inmişse yüklenme esnasında OS çökebilir. Bundan dolayı tavsiye ederiz.

Geri
Yukarı