Rekabet korkusu

Curesto

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Benim yıllardır yaşadığım bir sorundan bahsetmek istiyorum.

Hiçbir türlü rekabet veya mücadele içeren etkinliklere katılamam. İçimi aşırı derecede korku ve heyecan sarar. Hiçbir masa oyununu oynayamam. Bu rahatsızlık benim çoğu zevkli etkinliklere katılmama engel oldu.

Bu durum video oyunlarında da aynı şekilde maalesef. Asla PvP temalı bir oyun oynayamam. Gerçek oyunculara karşı mücadele ettiğimi bilmem bile bu fobimi çok ağır bir şekilde tetikliyor.

Çoğu insan için kulağa saçma gelsede böyle bir rahatsızlık gerçekten mevcut ve bende bu rahatsızlığa maruz kalmış birisiyim.

"Atychiphobia" yani rekabet korkusu veya kaybetme korkusuna sahip olduğumu anladım. Tüm belirtiler birebir uyuyor.

Rekabetten her türlü fırsatta uzak durmaya çalışıyorum.

Sizlerinde benzer sorunları varsa duymak isterim.

Kalın sağlıcakla.

Öncelikle merhaba dostum. Çok şükür böyle bir sıkıntım yok ama seni iyi anlayabiliyorum. Oyunlar vs ufak şeyler olmasa da rekabetin toplum içinde olan bazı olaylarda herkesin heyecan yaptığını düşüyorum abartılı olmasa da bende de öyle. Ama sana tavsiyem bence bir psikolojik destek alarak bu konunun üstesinden gelebilirsin.

Merhabalar. Benim yıllardır yaşadığım bir sorundan bahsetmek istiyorum.

Hiçbir türlü rekabet veya mücadele içeren etkinliklere katılamam. İçimi aşırı derecede korku ve heyecan sarar. Hiçbir masa oyununu oynayamam. Bu rahatsızlık benim çoğu zevkli etkinliklere katılmama engel oldu.

Bu durum video oyunlarında da aynı şekilde maalesef. Asla PvP temalı bir oyun oynayamam. Gerçek oyunculara karşı mücadele ettiğimi bilmem bile bu fobimi çok ağır bir şekilde tetikliyor.

Çoğu insan için kulağa saçma gelsede böyle bir rahatsızlık gerçekten mevcut ve bende bu rahatsızlığa maruz kalmış birisiyim.

"Atychiphobia" yani rekabet korkusu veya kaybetme korkusuna sahip olduğumu anladım. Tüm belirtiler birebir uyuyor.

Rekabetten her türlü fırsatta uzak durmaya çalışıyorum.

Sizlerinde benzer sorunları varsa duymak isterim.

Kalın sağlıcakla.
Aynı sorun bende de var kardeşim, ben bunu şöyle yendim!
Bizim millete iddia olayı çok abartılıdır ya hani, mesela bir gün arkadaşım ben senden güzel çay demlerim demişti. Bende cevap olarak benim çayım da efsane olur demiştim ve arkadaşım hemen kapıştıralım bakalım kimin çayı daha güzel olacak diye işi rekabete döktü. Bende dedim ki, bu yarış neden? Sen demle içelim sohbet edelim, ben demleyim keyf edelim..
Bana şöyle dedi; Senin kafana hayranım değişik Bi adamsın..
Bir söz vardır; Aslan kendisini ıspatlamak için çakala yarışmaz, bazen kendini ıspatlamak şahsına hakaret olur. 🤝
Kimseye kendini ıspatlamak zorunda değilsin, her konuda mükemmel olmak zorunda da değilsin, hatta her şeyi muhteşem yapmak zorunda hiç değilsin. Neysen o'sun, yüzmeyi biliyorsan denizde iyisin, koşmayı biliyorsan karada..
Ama asla karada yüzemezsin ve denizde de koşamazsın..
Ne olursan ol kendin ol..

Geri
Yukarı