Rekabet Kurumları rekabeti mi engelliyor?

Makaleler
9
Yer
Aydın
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ECS H81H3-M7
İşlemci: Intel Core i7 4790
HDD: Western Digital WD10EZEX 1 TB 7200 RPM
RAM: Crucial CT102446BA160B.C16FER 1x8GB DDR3 1600MHZ
Kasa: Casper NSH.4790-8T75A-W (CD.VTI4790A) Hazır kasa.
Ekran kartı: Galaxy GT730
PSU: Casper Fsp250-50hmn
Monitör: AOC G2868PQU 28" 4K 3840×2160 1 MS 60 Hz TN panel
UPS: Tunçmatik TSK5208
Mouse: Casper B309
Klavye: Casper K1500
Akım korumalı priz: Monster MPEXP100U
Yazıcı: Epson L4160
Meslek
Espiri Ondan Sorulur!
Herkese merhaba. Konuyla ilgili en alakalı kategorinin burası olduğunu düşündüm ve konuyu buraya açtım (Konu taşındı.). Sizce rekabeti sağlama kurumları rekabeti mi önlüyor? Mesela Romanya'da 1000 MBPS Download 500 MBPS Upload fiber internetin 8 Euro olduğunu görmüştüm. Türkiye'de 1000 MBPS Upload simetrik internet 50 TL olsa fena mı olur?
Ekmeği belli bir tutarın altında satan fırıncılara dava açılıyormuş. Peki o fiyata sattığıyla aynı malzeme, usul ve yöntem ile yapıp 2-3 TL'ye satarsa her şey yolunda mı olur?
Kalite korunduğu sürece, aşırı kar oranı ve yüksek fiyatlandırmanın yapılmamasının vatandaşlara asıl faydası olmaz mı?

Konuya anket konulursa güzel olur. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Garibanın yüzü gülür mü?
Belli bir tutarın altında satanların engellenmesi mantıklı hadi tamam ama dediğin gibi üst sınır belirlemek de lazım.

Herkese merhaba. Konuyla ilgili en alakalı kategorinin burası olduğunu düşündüm ve konuyu buraya açtım (Konu taşındı.). Sizce rekabeti sağlama kurumları rekabeti mi önlüyor? Mesela Romanya'da 1000 MBPS Download 500 MBPS Upload fiber internetin 8 Euro olduğunu görmüştüm. Türkiye'de 1000 MBPS Upload simetrik internet 50 TL olsa fena mı olur?
Ekmeği belli bir tutarın altında satan fırıncılara dava açılıyormuş. Peki o fiyata sattığıyla aynı malzeme, usul ve yöntem ile yapıp 2-3 TL'ye satarsa her şey yolunda mı olur?
Kalite korunduğu sürece, aşırı kar oranı ve yüksek fiyatlandırmanın yapılmamasının vatandaşlara asıl faydası olmaz mı?

Konuya anket konulursa güzel olur. :)
Eğer ekmeği 1 liradan satarsa diğer fırıncılar bu konudan dolayı zarara uğrar. İnternet Romanya'da neden ucuz onun hakkında bilgim yok maalesef.

Neden fiyatların belli bir çizgiden yüksek olmaması, bir seviyeden fazla olmaması ve vatandaşların bütçe açığı yaşamasının aksine kendini kısmayıp gönlünce harcadığı halde bütçesinin ay sonunda fazla vermesinden çok, yerine fiyatların ulaşılabilirlikten uzak bir seviyeden aşağı inmemesi için çalışılıyor?
Rekabet kurumları "yerleşik operatör sayısı artsın" desin. "Bu paraya streaming servisi mi olur hiç? Birçok içeriğine zaten ayrıca para ödenmiş olması gerek halihazırda, ve internet hızları böyle bir servis için oldukça düşük. Bu para ya istenmesin, ya da isteniyorsa parayı isteyen firma platformundaki paralı içerikleri varsayılan olarak bedavaya sunsun. Ayrıca platformunda geçerli sınırsız -erişim hızını da kısmayacak- mobil internet tanımlayacak ya da bu platforma olan trafiklerde geçerli hız sınırlamasız sabit internet verilsin" desin. Bir ülkede yalnızca 3 GSM operatörü olmaz desin. Yıl olmuş 2021, insanların haklarından biri olan haberleşme kısıtlanamaz. Sınırlandırılamaz. Kota koyulamaz desin. Ama bunun sonucunda fiyat artışına da engel getirsin. Bu devirde cayma bedeli nedir denmeli. Haksızca tüketiciyi kendinize bağlayarak rekabeti engelleyemezsiniz demeli.

Zamanında Türk Telekom'a altyapı çektirdiler her yere şimdi eğer paket fiyatlarını düşürürse birçok kişi altyapı sorunlarına daha iyi çözüm ve paket fiyatlarının da ucuzlamasından TT'ye geçecektir. Bu durumda diğer firmaları kulvar dışına atmış olacaklar.
Zamanında sadece TT'ye altyapı izni verip diğer operatörler izin alamazken böyle rekabet kurumu olayları yoktu şimdi bir anda acayip düşünceli kesildiler.

Yeni konular

Geri
Yukarı