Render için Ekran Kartı mı, İşlemci mi Önemli?

Mutsuz

Hectopat
Daha fazla  
Bir yakınım üniversitede sinema bölümünü bitirdi. Yakında film kariyerine başlayacak. Geçen gün bana render için ekran kartının mı yoksa işlemcinin mi daha önemli olduğunu sordu. Ben açıkcası bilmiyorum. Bilgisayarlardan az çok anlıyorum fakat sizce render için işlemci mi yoksa ekran kartı mı önemli?

Renderı ekran kartından yapabiliyormuşuz diye duydum. Ama ekran kartının ömrünü kısaltıyormuş. Bu doğru mudur?

Bahsettiğim kişi yakında render için bilgisayar alacak ama o da internetten baktığında bazı sitelerde işlemci önemliyken bazılarında ekran kartının önemli olduğunu görmüş.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullanılacak yazılıma göre değişebiliyor fakat GPU render yani ekran kartı ile render daha performanslı olacaktır. Ekran kartı da CUDA desteğinden dolayı Nvidia olmalı.

Son düzenleme:
Video render konusunda işlemci de ekran kartı da önemli ama hangisi daha önemli dersen sana kesinlikle ekran kartı derim. Örneğin Adobe Premiere Pro. Bu yazılım hem OpenCL hem de CUDA destekliyor. İyi bir ekran kartı ile de epey yüksek performans sunuyor. GPU kullanarak render süresini 10 saat kadar düşürebildiğini rahatlıkla söyleyebilirim çünkü bizzat bunu tecrübe ettim.

İşlemci konusunda da çekirdek sayısı ne kadar çok ise o kadar iyi. Tabi işlemci de güncel olacak. Yoksa FX işlemci ile iş zor. Bu bağlamda Ryzen, Threadripper veya bütçe varsa Skylake-X derim. Bütçe sınırı yoksa Xeon'a kadar gider... Aşağıda da görüleceği üzere:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yanlış Bilgilendirme
Video render işleminin ekran kartı ile ilgisi yoktur.
Ekran kartı UPSCALLING işlemleri için önem taşır.
Bir haritanın büyütülmesi, düşük çözünürlüklü bir videoyu ekran kapasitesine kadar yüksek çözünürlükte seyredebilmek gibi ekran ile direk ilişkili işlemlerde etkendir.
Video render işlemleri iki şekilde yapılmaktadır.
1 İşlemci (CPU) gücü ile.
2 Özel video prossesing kartları ile.
Örnek bir donanım.
Matrox Video | Developer Products | Matrox M264

Video render işleminin ekran kartı ile ilgisi yoktur.
Ekran kartı UPSCALLING işlemleri için önem taşır.
Bir haritanın büyütülmesi, düşük çözünürlüklü bir videoyu ekran kapasitesine kadar yüksek çözünürlükte seyredebilmek gibi ekran ile direk ilişkili işlemlerde etkendir.
Video render işlemleri iki şekilde yapılmaktadır.
1 İşlemci (CPU) gücü ile.
2 Özel video prossesing kartları ile.
Örnek bir donanım.
Matrox Video | Developer Products | Matrox M264

Bilgi sahibi olmadığınız konuda fikir sahibi olmayın. Daha upscaling kelimesinden haberiniz yok, önünüze gelen her yerde kullanıyorsunuz.

Buyurun resmi Adobe destekli ekran kartları:

Adobe Premiere Pro System Requirements

Sizin bu kafayla insanları yanlış bilgilendirmenize izin veremem. Bir yıl ban atayım, kafanızı çalıştırıp o kalıplaşmış bilgilerinizden kurtulunca geri gelirsiniz. Şu anda asabımı bozmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz.

Ben de kurgu işleri ile uğraşıyorum. Daha çok Adobe Premiere ve After Effects ile render alıyorum. Autodesk ve cinema 4d nadiren ama "GPU acceleration" seçeneği ile aynen hem önizlemede hem de export için ekran kartı kat kat daha iyi sonuçlar veriyor.

Ben de kurgu işleri ile uğraşıyorum. Daha çok Adobe Premiere ve After Effects ile render alıyorum. Autodesk ve cinema 4d nadiren ama "GPU acceleration" seçeneği ile aynen hem önizlemede hem de export için ekran kartı kat kat daha iyi sonuçlar veriyor.
Adobe pro kullanıyorum fakat ekran kartım rx580 olduğundan. %10 gibi bir kullanım söz konusu geri kalan tüm işlemleri CPU yapmak durumunda kalıyor AMD atı desteği sunmuyor doğru müdür ?

Merhabalar Recep Baltaj yeni bir bilgisayar topladım
Amd 3970x 32.64 anakart olarak asus trx40 e gaming kullandım makineyi render için kullanıcam Anakartım 4666 mhz ramleri destekliyor ancak işlemcinin sitesine baktığımda 3200 mhz desteği var ben bunun üzerinde ram alsam destek sağlamaz mı ekran kartım msi 1080 ti bu sistemden maksimum verim için hangi yazılımı kullanmam lazım render için saygılar

Geri
Yukarı