"Renk nedir? Sarı ve kırmızı nedir?"

Kör biri size bu soruyu sorsa, cevabınız ne olurdu?
Doğuştan kör birinin zihninde renkleri canlandıramazsınız. Öncelikle renkleri kendinize tarif etmeyi deneyin bakalım. Hisler anlatılsa da tam olarak tarif edilemez. Mesela aşkın ne kadar güzel bir şey olduğunu söyleyebilirsiniz ama his ettiğiniz şeyi tarif edemezsiniz. Aşk her insanda farklı yaşanır. Aşkın bir dünya kitapla anlatılamamasının sebebi budur bence. Bir yerde şuna benzer bir şey okumuştum; mesela sarı rengi güneşin sıcaklığıyla eşleştiriyordu. Yani somutlaştırmaya çalışıyordu. Bence bu da yetersiz kalıyor.

Cevaptan önce bir şey sormak istiyorum. Kör insanlar ne görüyorlar? Siyah mı?
Çeşitli körler var, ancak doğuştan gözleri gelişmemiş birinden bahsediyorsak onun siyah kavramını anlayıp anlamadığından emin değilim.

Muhtemelen gözünü kapattığında karşında ne varsa onu görüyorlar.
Alakası yok. Bu videoya bakın;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoda şunu söylüyor:
"Bir gözünüzü elinizle kapatın. Daha sonra kapattığınız gözünüzle görmeye çalışın. Yani körlüğe en yakın deneyim budur." gibi bir cümle kurmuştu.

Arkadaşlar, hazır konusu açılmışken sosyalin itirafını yapıyorum. Yalnız bu söyleyeceğim şey şaka değildir. Dalga geçtiğimi düşünmeyin lütfen. Ben körüm! :) Bilgili insanlar burada yazıyor olmamı veya donanımlarla ilgili olmamı tuhaf karşılamayacaktır, ama konuya yabancı olanlar dalga geçtiğimi düşünebilir diye düşündüğümden dalga geçtiğimi düşünmeyin diyorum. Öf be ne düşünmeli cümle oldu. :) Yaklaşık sekiz yıllık bilgisayar kullanıcısıyım. Windows, Linux ve MacOS sistemlerini gerek sanal makinede gerekse gerçek makinede deneyimledim. Ayrıca Android ve iOS işletim sistemlerine de hakimim. windows phone işletim sistemini bile deneyimleme şansım oldu. Tabii biraz eski sürümüydü ama olsun. Windows Server ve Linux Server işletim sistemlerini de yeni yeni kurcalamaya başladım sayılır. Bunun dışında gören görmeyen insanlara uzak masaüstü yazılımlarıyla destek veriyorum. Uğraşmak istemeyen veya deneyimsiz kullanıcıların bilgisayarlarına ücreti karşılığında işletim sistemi yüklüyorum. Ayrıca çevrimiçi ortamlarda engellilere sıfırdan bilgisayar kursu verdim. Bu işi uzun süre ücretsiz olarak yaptım ama takdir edersiniz ki ekonomi bir yere kadar izin veriyor. Kusura bakmayın biraz uzun oldu ama kör bir bireyin de neler yapabileceği konusunda fikir sahibi olun istedim. Not: İlk bilgisayarımı Technopat sayesinde toplamıştım. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sağlıklı günler...

Alakası yok. Bu videoya bakın;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoda şunu söylüyor:
"Bir gözünüzü elinizle kapatın. Daha sonra kapattığınız gözünüzle görmeye çalışın. Yani körlüğe en yakın deneyim budur." gibi bir cümle kurmuştu.
Ben de aynısını söyledim. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı