Resetlenme ve CPU Hızını Değiştirememe

Soraklı

Kilopat
Giriş:
Bilgisayarı yeni topladım. Temiz bir Win10 kurulumu sonrası BIOS, Chipset ve ses sürücülerini güncelledim. Windows güç modunu değiştirerek tam performansa aldım. Orijinal oyunları kurdum. Kasamda 1 egzoz, 1 giriş ve stok AMD soğutucu üzerindeki macun ve fanı bulunmaktadır. BF5 gibi oyunda Ultra ayarlarda GPU için en fazla 70, CPU için en fazla 75 dereceyi gördüm. (Dereceler +- 5 derece değişebilir. )

Resetlenme problemi:
Kimi zaman mavi ekran kimi zaman ise direkt olarak resetlenme sorunu yaşıyorum. Bu bazen Chrome'un kitlenmesi sonucu olarak yaşandığı gibi oyunun başlangıcında veya oyunda 30 dk kadar vakit geçirdikten sonra bile oluyor dolayısıyla zaman mekan ve durum fark etmeksizin bir sıkıntı yaşıyorum. Sorunun çözümünü bulamadım.

CPU hızını değiştirememe problemi:
Bazı oyunlarda CPU tam performansta çalışmayınca BIOS üzerinden Game Modu açıp oyuna giriyorum bu sayede kendi tepe hızı olan 4.2GHz'e çıkıyor ve daha akıcı bir oyun deneyimi elde ediyorum. BIOS'tan değiştirmeye üşenince MSI'ın Command Center isimli bir uygulamasının olduğunu ve bu uygulamadan kolayca frekansları sabitleyebildiğimi öğrendim hemen BIOS'a girerek oyun modunu kapattım böylece CPU Auto modda kaldı, ardından uygulamadan 42'ye çektim resetlendi. Tekrar açtım dedim bu sefer 41.5 olsun, resetlendi. 41'e indirdim resetlendi. 40.5'a indirdim, yine resetlendi. 40 oranında orta yolu bulduk ve resetlenmeden frekansı sabitleyebiliyorum. Sorun şu daha overclock sınırında bile değilken ayrıca daha ısınma bile söz konusu değilken "uygula" dediğim anda bilgisayar neden anında resetleniyor ve BIOS hariç CPU hızını değiştiremiyorum?

AIDA64 ile kararlılık testi uyguladım görselleri aşağıdadır.
Minidump dosya linki: DMP.zip

Sistemim:
  • GPU: MSI RX 5700 XT Gaming X
  • CPU: AMD Ryzen 3600
  • PSU: Corsair CX Series CX850M 850 Watt 80 Plus Bronze
  • RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8GB) 3600MHz
  • Anakart: MSI B450 Tomahawk Max
Sizce sorunum neyden kaynaklanıyor? Gözden kaçırdığım yer neresi? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• clock.PNG
    clock.PNG
    18,2 KB · Görüntüleme: 36
  • coolfan.PNG
    coolfan.PNG
    16,2 KB · Görüntüleme: 40
  • power.PNG
    power.PNG
    15,9 KB · Görüntüleme: 30
  • stat1.PNG
    stat1.PNG
    16,9 KB · Görüntüleme: 26
  • stat2.PNG
    stat2.PNG
    16 KB · Görüntüleme: 39
  • temp.PNG
    temp.PNG
    16,5 KB · Görüntüleme: 21
  • unified.PNG
    unified.PNG
    18,1 KB · Görüntüleme: 24
  • volt.PNG
    volt.PNG
    16,5 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
1- CPU Core Voltage ile oynamadan sadece frekansı mı ayarladınız?
2- Mavi ekran ile ilgili ne hata verdiğini bilmeden bir şey diyemeyiz. Belleklerle alakalı olabilir. İşlemcinizle alakalı olabilir. PSU ile alakalı olabilir. Disklerinizle akalı olabilir. Her şey olabilir onlarca mavi ekran çeşidi var. Minidump dosyanızı paylaşın
Minidump Dosyalarını Paylaşın - Technopat Sosyal

1- CPU Core Voltage ile oynamadan sadece frekansı mı ayarladınız?
2- Mavi ekran ile ilgili ne hata verdiğini bilmeden bir şey diyemeyiz. Belleklerle alakalı olabilir. İşlemcinizle alakalı olabilir. PSU ile alakalı olabilir. Disklerinizle akalı olabilir. Her şey olabilir onlarca mavi ekran çeşidi var. Minidump dosyanızı paylaşın
Minidump Dosyalarını Paylaşın - Technopat Sosyal
1- CPU Core Voltage ile oynamadım bu ayar AUTO modunda. Sadece frekansı ayarladım BIOS(Sadece Game Modu açarak) ve Command Center uygulamasından(42 değerini seçerek).

2- Minidump dosyasını konuda paylaştım. Link: DMP.zip

1- CPU Core Voltage ile oynamadım bu ayar AUTO modunda. Sadece frekansı ayarladım BIOS(Sadece Game Modu açarak) ve Command Center uygulamasından(42 değerini seçerek).

2- Minidump dosyasını konuda paylaştım. Link: DMP.zip
Çok özür dilerim körlüğüme gelmiş. En içten özürlerimi kabul edin.
Voltajı otomatikte bıraktıysanız anakartınız yeterince voltaj vermiyordur, 4.2GHz için 1.4V'tan başlayın ve azar azar geri alın voltajı stabil olduğundan emin olacak şekilde. Minidump'ı uygun olduğum bir anda inceleyeceğim.

Hem Bios' dan Game Modu açıp hemde manuel CPU çarpanını değiştirmenizi tavsiye etmiyorum. Bende aynı sorunla karşılaşmıştım. Sonra manuel ayarı bırakıp Game Modu açmıştım ve sorun kalmamıştı.

Hem Bios' dan Game Modu açıp hemde manuel CPU çarpanını değiştirmenizi tavsiye etmiyorum. Bende aynı sorunla karşılaşmıştım. Sonra manuel ayarı bırakıp Game Modu açmıştım ve sorun kalmamıştı.

Şöyle ki game modu açıkken çarpanla ilgilenmiyorum/değiştirmiyorum. Game modu kapalıyken, çarpanı değiştirmeye çalışıyorum ancak bilgisayar resetleniyor. Dolayısıyla hiç bir zaman Game Mod açıkken çarpan değiştirmedim.
Çok özür dilerim körlüğüme gelmiş. En içten özürlerimi kabul edin.
Voltajı otomatikte bıraktıysanız anakartınız yeterince voltaj vermiyordur, 4.2GHz için 1.4V'tan başlayın ve azar azar geri alın voltajı stabil olduğundan emin olacak şekilde. Minidump'ı uygun olduğum bir anda inceleyeceğim.

Teşekkür ederim
Sonuçları merak ediyorum :)

Son düzenleme:
Şöyle ki game modu açıkken çarpanla ilgilenmiyorum/değiştirmiyorum. Game modu kapalıyken, çarpanı değiştirmeye çalışıyorum ancak bilgisayar resetleniyor. Dolayısıyla hiç bir zaman Game Mod açıkken çarpan değiştirmedim.

Teşekkür ederim
Sonuçları merak ediyorum :)
"PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA" hatası alıyorsunuz. RAM'lerinizi memtest ile test eder misiniz?

"PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA" hatası alıyorsunuz. RAM'lerinizi memtest ile test eder misiniz?

Windows Bellek tanılama ile test yaptım. TechPowerUp'ın ürettiği Memtest86 uygulaması ile 4-5 tekrar süren bir test yaptım. Memtest86 ile uzun süren(4 saate varan) testi o kadar da uzun sürdüremeyeceğimi anladığım 30. dakikada durdurdum ve sonucunda RAM'ler tüm testlerden sorunsuz bir şekilde geçti.

MSI'ın Command Center uygulamasından kaynaklandığını düşünüyorum henüz internette detaylı bir araştırma yapamasamda benim gibi sorun yaşayana rastlamadım çünkü uygulamayı bugün açmaya kalktığımda arayüzü göremeden bilgisayarım resetlendi hemde 3 tekrarda da aynı durumla karşılaştım. Bir ara açmayı başardığımda içindeki Game Boost kısmının BIOS üzerinde yazan "Açık-Kapalı" durumunun birbirini doğrulamadığını farklı olduğunu gördüm. Sanıyorum ki bu uygulama açıldığı anda otomatik veya agresif olarak overclock yapmaya çalıştığını düşünüyorum.

Windows Bellek tanılama ile test yaptım. TechPowerUp'ın ürettiği Memtest86 uygulaması ile 4-5 tekrar süren bir test yaptım. Memtest86 ile uzun süren(4 saate varan) testi o kadar da uzun sürdüremeyeceğimi anladığım 30. dakikada durdurdum ve sonucunda RAM'ler tüm testlerden sorunsuz bir şekilde geçti.

MSI'ın Command Center uygulamasından kaynaklandığını düşünüyorum henüz internette detaylı bir araştırma yapamasamda benim gibi sorun yaşayana rastlamadım çünkü uygulamayı bugün açmaya kalktığımda arayüzü göremeden bilgisayarım resetlendi hemde 3 tekrarda da aynı durumla karşılaştım. Bir ara açmayı başardığımda içindeki Game Boost kısmının BIOS üzerinde yazan "Açık-Kapalı" durumunun birbirini doğrulamadığını farklı olduğunu gördüm. Sanıyorum ki bu uygulama açıldığı anda otomatik veya agresif olarak overclock yapmaya çalıştığını düşünüyorum.
BIOS'u fabrika ayarlarına getirerek açabilirsiniz sanıyorum bilgisayarınızı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı