Resident Evil Serisi Hikayesi İçin Nasıl Oynanmalıdır?

Tombuldore

Hectopat
Daha fazla  
Özellikle son zamanlarda da çıkan Resident Evil 7 ve Resident Evil 2 Remake sayesinde iyice fanı olduğum bu seri ile yaşım dolayısıyla en erken 5. oyunu ile tanışmıştım. Yani o yaşta da hikayesi için değil zombi, yaratık, aksiyon açlığı daha ön plandaydı normal olarak.
Fazla uzatmak istemiyorum. Biliyorum ki bu açtığım konu gibi benzer bir sürü konu var fakat hiçbirinde istediğimi bulamadım.
Daha çok çocukluğunun oyunu olarak tüm seriyi baştan sona kadar oynayan arkadaşlar bana daha çok yardımcı olabilir.
Özellikle Google'da arattığımda, kronolojik sırada o kadar çok sonuç çıkıyor ki; ek paketler, mini filmler-diziler, ara oyunlar vb. yani oyunun hikaye çizgisini bozacak birçok şey. Bu karakterlerin hepsinin ana hikayede yeri olduğunu düşünüyorum ve henüz RE3 ve yeni çıkacak olan RE8'den önce serinin nasıl evrildiğini kendim baştan görmek istiyorum.

sss.png

Serinin ilk oyunlarının grafiklerinin günümüze göre ne kadar yetersiz olduğunu biliyorum ve de oynayışın farklılıklarını. Bu benim için sorundu fakat sonunda kendimi ikna ettim. Hem HD versiyonlarının olduğunu falan da öğrendim.
Yani ana konuya gelecek olursak:
RE7 ile oyunun oynanış ve hikayesi değişmeden önce Leon, Ada, Claire, Jill, Chris, Carlos, Tyrant, Nemesis gibi karakterlerin hikayesini düzgünce anlayabilmem için hangi oyunları oynamalıyım?
Hikaye değil çıkış tarihi sıralaması ile oynamayı tercih ederim.

Not: Mesela az önce Resident Evil: Damnation diye 2012 yapımı animasyon bir film olduğunu gördüm ve çok hoşuma gitti. Bu filmi hikaye için spoiler vermemesi açısından hangi oyun arasında izlemeliyim?

0'dan başla 4'e kadar oyna. İlk oyun Arklay konağında başlıyordu bildiğim kadarıyla yani 0. oyun, 3 kesilmiş diyor herkes ama yarısını wiki'den okursun. Hepsini oynamana gerek yok.

Buradan istediğini okuyabilirsin. Filmi ise umursama oyunla bir bağlantısı neredeyse hiç yok. 8. oyunun ise 7 gibi farklı hikayeye sahip olacağını düşünüyorum belki arada göndermeler olabilir ama bu karakterlerin hikayelerinin bittiğini düşünüyorum.

Ben RE2 Remake'den başlayarak RE3'ü de bitirip gelecek diğer Remake oyunlara yöneleceğim. Farklı hikayeli 7 gibi Resident Evil oyunlarını sevmiyorum.

Geri
Yukarı