Resident Evil Village vs Resident Evil 2 ve 3

Serinin klasik havasını koruyan, günümüzde bu atmosferi nispeten etkili aktarabilen oyun RE2'dir benim için.

Cephane krizi, dar alanlarda kalabalığın arasına girme gereksinimi, her köşeden çıkabilecek o kişiyi "bekleme" korkusu bir yana... Oyunun büyük bir kısmı devasa bir karakolda geçiyor olması ve bulmacalarla dolu olması... İlginç olan şey, daha başlarda karşılaştığınız bir yeri oyunun yarısında bulduğunuz bir öğeyle tekrar ziyaret etmeniz gerektiğini anlayabilmeniz. Bulmaca kısmını çok iyi takip ediyormuşsunuz hissiyatına kapılıyorsunuz bu oyunda.

RE3'ün başlangıcı çok iddialı olsa da; potansiyelini bütünüyle sinematik ile kullanması üzücü. Eski versiyonu oynama şansım olsaydı, acımadan alır oynardım. Gerçi oyunu Inferno zorluğunda oynadıktan sonra nasibimi aldım ve sonunda tatmin oldum.

Raccoon City'nin geniş sayılabilecek bir kısmını turlamama izin verdikten sonra, randımanı epey düşürüyor oyun. Onun dışında şikayet edebileceğim pek bir yanı da kalmıyor RE3'ün. Yarısından sonra çizgisel, dümdüz ilerlediğim bir oyundu bana kalırsa. Nereye gideceğim çaresizliğini kimseye yaşatmamıştır muhtemelen bu oyun.

Son olarak Village... Tüm başarımları öğütürken en çok keyif aldığım oyun. Vuruş hissiyatı, atmosfer, grafikler ve bölüm dizaynı hala kalitesini koruyor. Ama ben bu oyun hakkında herhangi bir şey söylemeyeceğim. Ara sıra son zorlukta speedrun yapsam mı diye aklımı çeldiği oluyor sadece o kadar. 😋

2 3 combosu gidin Ve 2 3 bağlantılı

8 kendini tekrar ediyor bi süre sonra
12 saatlik oyuna da tekrar ediyor demezsin. Ne yapacaktı oyunun yarısında kanat takıp uçacakmıydı?
Tüm Resident Evil oyunlarında mantık aynıdır. 1 konu vardır o konuyu çözmeye çalışırken ufak ve büyük düşmanlarla savaşırsın. Tekrar dediğin şeyi hissettirmeyen etmen o büyük düşmanların yani BOSS'ların tasarımı, çeşitliliği ve küçük düşmanların (zombi) mücadele ederken aralarından geçip gittiğin bölüm tasarımlarıdır.

Bu dengeyi RE2 bozmuştur çünkü büyük düşman dediğimiz 7 tanedir ve diğer oyunlar gibi uzun uzadıya sadece ikisiyle savaşıyorsunuz. Yani size hikayede ilerleyişte bir baş düşman karşılaşması hissiyatını vermiyor. Bu etmeni dengelemek için bulmaca tarzı şeyler oyuna sokmuş lakin şahsi düşüncem o da çok kurtaramamış.

12 saatlik oyuna da tekrar ediyor demezsin. Ne yapacaktı oyunun yarısında kanat takıp uçacakmıydı?
Tüm Resident Evil oyunlarında mantık aynıdır. 1 konu vardır o konuyu çözmeye çalışırken ufak ve büyük düşmanlarla savaşırsın. Tekrar dediğin şeyi hissettirmeyen etmen o büyük düşmanların yani BOSS'ların tasarımı, çeşitliliği ve küçük düşmanların (zombi) mücadele ederken aralarından geçip gittiğin bölüm tasarımlarıdır.

Bu dengeyi RE2 bozmuştur çünkü büyük düşman dediğimiz 7 tanedir ve diğer oyunlar gibi uzun uzadıya sadece ikisiyle savaşıyorsunuz. Yani size hikayede ilerleyişte bir baş düşman karşılaşması hissiyatını vermiyor. Bu etmeni dengelemek için bulmaca tarzı şeyler oyuna sokmuş lakin şahsi düşüncem o da çok kurtaramamış.
Resident evil Kökü zaten puzzle dan oluşuyor Kimse de demiyor re 1 tutmasaydı mirandayı 1den öncesine bağlamazlardı Re8in zorluğu hakkını veriyor evet ama düşman çeşitliliği var mı sence yok

12 saatlik oyun (Bu kişiden kişiye değişir)

Düşman çeşitliliği diyince aklıma Dost geldi :D re 4 remake düşman çeşitliliği az diyip re8i övmesi :D

Re8in zorluğu hakkını veriyor evet ama düşman çeşitliliği var mı sence yok
Var mı sence? Diye soruyorsun da sencesi bencesi yok ki reis 😀 Bütün Resident Evil serisindeki en başarılı BOSS'lar 4.Oyunu saymazsak Village'de. 4 ana BOSS + 1 Final BOS diğer tüm oyunlardaki bütün BOSS'ların toplamına eşit Resident Evil oynuyorsun, sana Dark Souls gibi BOSS getiriyor daha ne istiyorsun? Her BOSS'un bölüm dizaynı gereği yaşattığı atmosfer ve deneyim benzersiz bir şey.

RE4 Remake oynamadım lakin diğer tüm oyunların içinden geçen biri olarak Village'deki kalite diğer oyunlarda yoktur. Oynamayan değil oynayan anlar. Beğenip beğenmeme düşüncedir saygı duyarım ama kalite anlamında Village öndedir. Oyunun tasarım aşamasında kullanılan teknoloji bile farklıdır, günceldir.

Tuhaf gelen nokta yukarıda 2 3 al deyip doğru dürüst açıklama yapmadan 8 kendini tekrar ediyor yazıp uzaklaşman. Biraz fikrini detaylandırsan güzel bir tavsiye olabilirdi. Zaten arkadaş da Village alacağım demiş ki doğru olanı yapmış.

Var mı sence? Diye soruyorsun da sencesi bencesi yok ki reis 😀 Bütün Resident Evil serisindeki en başarılı BOSS'lar 4.Oyunu saymazsak Village'de. 4 ana BOSS + 1 Final BOS diğer tüm oyunlardaki bütün BOSS'ların toplamına eşit Resident Evil oynuyorsun, sana Dark Souls gibi BOSS getiriyor daha ne istiyorsun? Her BOSS'un bölüm dizaynı gereği yaşattığı atmosfer ve deneyim benzersiz bir şey.

RE4 Remake oynamadım lakin diğer tüm oyunların içinden geçen biri olarak Village'deki kalite diğer oyunlarda yoktur. Oynamayan değil oynayan anlar. Beğenip beğenmeme düşüncedir saygı duyarım ama kalite anlamında Village öndedir.

Tuhaf gelen nokta yukarıda 2 3 al deyip doğru dürüst açıklama yapmadan 8 kendini tekrar ediyor yazıp uzaklaşman. Biraz fikrini detaylandırsan güzel bir tavsiye olabilirdi. Zaten arkadaş da Village alacağım demiş ki doğru olanı yapmış.
Village de boss dizaynı ne var Balık mı Moreau Uzun kadın dimitrescu mu Metal adam heisenberg mi kendini tekrar ediyor basbaya ilk boss tan sonra zaten özgürüz birşey de kalmıyor ap açık alan sonrası yok Kale kısmını da re 1 den hikaye desen zaten tırt gidişat desen 4 gibi dürüst açıklıyorum ben Resident evil ın hakkını veren oyunlar 1 2 ve 3tür

Hatta buraya code veronicayı bile ekliyorum

7 de ne güzel geri dönüş yaptılar hayatta kalma gerilim yaşatıyordu 7

Ben Village'daki final boss savaşını sevmiştim. Souls esintisi alan bir ben değilmişim neyse ki, sevindim. :) Öldürecekmiş gibi saldırıyor en azından. Öldürmeyi isteyip de yalancıktan saldırmıyor. Örnek vermek istemiyorum şu an.

Angie'ye tam olarak boss diyemem ama konsepti başarılı buluyorum. Silent Hill 4 havası aldım biraz. Oradan çıkmak için ortalığı talan ettiğimiz bir sekanstı.

Heisenberg hakkında hiçbir şey söylemek ve görmek istemiyorum. Tam bir hayal kırıklığı. O kadar havalı güçlerin vardı konuşuyordun finalde karşımıza hurda yığını olarak çıktın...

Capcom oyun çıkarmasa büyük açlık çekerdim diyemem. Ama çıkışını yapmış çoğu ürün standartların üzerinde kaliteye sahip, öyle değil mi?
Serinin hayranı da değilim. Ama aynı zamanda profilimde %100 olmayan bir RE oyununa katlanamıyorum öyle söyleyeyim.

Edit: Lady Dimitrescu hakkında yazmayı unutmuşum. Kaledeki oynanış çok kısaydı. Ana tema olarak görüyordum orayı. Baş belası doğrayıcı tipler(!) tek başına yeterdi aslında oyuna. Ama neyse ki daha fazla tehdit ve bağlantıyla oyunu zenginleştirmişler.

Son düzenleme:
Sağ olun herkese teşekkür ederim. Village aldım bugün indirip oynayacağım. Diğer indirimlerde ise 2 ve 3. Oyunlara başlarım artık.

7 olmadan 8 alıp oynamanın hiçbir mantığı yok kitaba ortadan başlamak gibi.
2 ve 3 al iyi oyunlar.

Bu arada ben bu oyunların hepsini daha önce izledim. RE2 ve RE3 arasında pek bir hikâye bağı olduğunu hatırlamıyorum hocam. Yanlışım varsa düzeltin.
Var hikaye bağı.

Sağ olun herkese teşekkür ederim. Village aldım bugün indirip oynayacağım. Diğer indirimlerde ise 2 ve 3. Oyunlara başlarım artık.
7 oynamadıysan village oynama.

Yeni konular

Geri
Yukarı