Resim çizme yeteneği

victorfrn

Hectopat
Küçüklüğünden beri sürekli boş bir kağıt olsun ya da sürekli boş bulduğum bir yere anlamsız şeyler çizip duruyorum. Birkaç sene sonra resme merak saldım, orta düzeyde resim çizmeye başladım. Ama sıkıntı ise bir yere bakarak cizmemdi. Sonra tekrar resmi bıraktım ve aradan 2-3 yil geçti ve tekrardan resim çizmeye başladım. Sıkıntı nasıl cizecegimi bilmememdi yani karalama olsun gölgelendirme vs. Güzel sanatlar okumuyorum ama eğer resim üzerinde çok durursam kendimi geliştireceğimi düşünüyorum. Eğer gerçekten yeteneğim var mı? Varsa bunu nasıl geliştirebilirim. Bir de resim yetenek işi mi? Bir de çok küçük yaştayken resimim hiç iyi değildi, yani kötüydü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Resimde yetenekli olmakta önemlidir fakat aynı zamanda sürekli çalışıp kendini geliştirmen de
önemlidir. Bana sorarsan resim üzerinde biraz yoğunlaş kurs alarak teknik bilgi öğren. Eğer bunları yaptıktan sonra hala çizemiyorsan yetenekten kaybediyorsundur.

Amerikalıların bir lafı var "Hardwork beats talent" çok çalışma yeteneği yener diye. Mutlaka bir kursa yazıl, kimse anasının karnından yetenekli doğmuyor, her şeyin bir tekniği, taktiği var. Kursta da olmuyorsa gene bırakma zevk alıyorsan çizmeye devam et.

Amerikalıların bir lafı var "Hardwork beats talent" çok çalışma yeteneği yener diye. Mutlaka bir kursa yazıl, kimse anasının karnından yetenekli doğmuyor, her şeyin bir tekniği, taktiği var. Kursta da olmuyorsa gene bırakma zevk alıyorsan çizmeye devam et.
Oldukça beni çizmeye teşvik eden bir yazı yazdıniz.... Çok teşekkürler

Aksine tam olarak bazı insanlar doğuştan yetenekli doğuyor. Bunun bir gerçek olduğunu düşünüyorum. Ama tabi ki insan bir alanda çalışarak kendini geliştirebilir, başladığı durumdan çok daha iyi yerlere gelebilir ama çıkabileceği sınırı yeteneği belirleyecektir.

Küçüklüğünden beri sürekli boş bir kağıt olsun ya da sürekli boş bulduğum bir yere anlamsız şeyler çizip duruyorum. Birkaç sene sonra resme merak saldım, orta düzeyde resim çizmeye başladım. Ama sıkıntı ise bir yere bakarak cizmemdi. Sonra tekrar resmi bıraktım ve aradan 2-3 yil geçti ve tekrardan resim çizmeye başladım. Sıkıntı nasıl cizecegimi bilmememdi yani karalama olsun gölgelendirme vs. Güzel sanatlar okumuyorum ama eğer resim üzerinde çok durursam kendimi geliştireceğimi düşünüyorum. Eğer gerçekten yeteneğim var mı? Varsa bunu nasıl geliştirebilirim. Bir de resim yetenek işi mi? Bir de çok küçük yaştayken resimim hiç iyi değildi, yani kötüydü.

Resim çok geniş bir alan ve en önemlisi seviyor olmanız. Yetenek işi olduğunu söylemek yanlış olmaz ama kişi kendini geliştirebilir. Bir yere bakarak çizmek bir sıkıntı değil bence aksine resim tekniği konusunda sizi daha çok geliştirir, özellikle yağlıboya çalışmalarında.

Resim çok geniş bir alan ve en önemlisi seviyor olmanız. Yetenek işi olduğunu söylemek yanlış olmaz ama kişi kendini geliştirebilir. Bir yere bakarak çizmek bir sıkıntı değil bence aksine resim tekniği konusunda sizi daha çok geliştirir, özellikle yağlıboya çalışmalarında.
Birde sürekli anlamsız, karikatür, boş bir çizim olsun sürekli çiziyorum yani. Bir ara kendimi geliştirdim işte sonradan bıraktim :( bıraktım zamanlar 12-13 yaşındayfim şimdi 18 ama ben gerçekten güzel sanatlara gitmemiş birinin çok iyi olduğunu hiçbir zaman görmedim. Ben sadece Bir kaç yere bakıp video falan yani kendimi bir kaç ay içerisinde geliştirdim. O Dönemde kimse benim gibi çözemiyorfu. Şimdi yeteneğimi kaybetmis gibiyim ama hala hevelsiyim

Aksine tam olarak bazı insanlar doğuştan yetenekli doğuyor. Bunun bir gerçek olduğunu düşünüyorum. Ama tabi ki insan bir alanda çalışarak kendini geliştirebilir, başladığı durumdan çok daha iyi yerlere gelebilir ama çıkabileceği sınırı yeteneği belirleyecektir.

@Silinen üye çöp adam çizmekten bile zevk alıyorsan yap abicim, neyden nasıl zevk alıyorsan yap. Yeteneğin sınırlı olsun hatta hiç olmasın kalemi oynattığın zaman kendini iyi hissediyorsan devam et.

Bir kursa yazılıp bu işin teorik kısmını da öğrenmelisin. Sadece yetenek yetmez hiçbir şeye. Bunu bilgi birikimi ve pratikle de geliştirmelisin. Resim çizmek sadece resim çizmekle olmaz. Sanat akımlarını, teknikleri, farklı türleri ve sanatçıları da tanıyıp okumalısın. Aynı zamanda Tarih, Felsefe, Psikoloji, Anatomi vb. de tam olarak kavramalısın. Bilgi birikimine sahip olmazsan aynen şöyle olur:
''
Picasso'nun çizdiği balık resmini gören bir adam: Fakat, bu balığa benzemiyor.

Picasso: Zaten o balık değil, resim.''
...
...
Picasso'nun Alman ordusunun Guernica'yı bombalamasının anlatıldığı eseri olan Guernica'yı inceleyen Alman general sorar.

"Bu resmi siz mi yaptınız?"

Picasso'nun cevabı ise oldukça manidardır:

"Hayır siz yaptınız."

...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı