RGB Fan hızı ayarlama programı önerisi

• Konuyu başlatan BrkOz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 2B

BrkOz

Kilopat
Daha fazla  
Çin'den RGB fan siparisi verdim. Eskiden de bu modellerden siparis vermistim ve 1200 RPM olan donme hizlarini artiramamistim. Bu fanlarin hizlarini arttirmak icin bir program var mi? Program olsa da kontrolcuye baglanan bir data kablosu yok, nasil ayarlanir? Bir sekilde bu fanlarin hizini arttirmak istiyorum. Zamaninda 5 adet fan sattigim arkadas hizlarini ayarlayabildigini soylemisti. Bilen arkadaslarin yardimini rica ediyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20210106_094800.jpg
    IMG_20210106_094800.jpg
    123,8 KB · Görüntüleme: 90
Son düzenleyen: Moderatör:
Fanları bios veya 3.parti programla kontrol etmek istiyorsanız mutlaka anakarta bir şekilde bağlamanız gerekmektedir. Kontrolcüden anakarta takılan kablo var ise sıkıntı olmaz yok ise araştırıp bulabilirsiniz.

Anakarta giden kablo yok ise kontrolcü üzerinden fan speed düğmesi var ise ordan başka çareniz yok.

BIOS'tan ayarlayabilirsin.
Biosa bir baglanti yok. Kontrolcu PSU'ya ve fanlara bagli sadece.
Resimden anlayacağız modeli galiba, öyleyse kumandadaki S+, S- işe yarayabilir. Ve fanlar sadece kontrolcüye bağlanıyor değil mi?
O tuslar RGB efektini hızlandırıp yavaşlatıyor.
Fanları bios veya 3.parti programla kontrol etmek istiyorsanız mutlaka anakarta bir şekilde bağlamanız gerekmektedir. Kontrolcüden anakarta takılan kablo var ise sıkıntı olmaz yok ise araştırıp bulabilirsiniz.

Anakarta giden kablo yok ise kontrolcü üzerinden fan speed düğmesi var ise ordan başka çareniz yok.
BİOS'a baglanan kontrolcu sart demek. Peki BİOS'da nereye baglanacak bu arastirmaya başlayacağım kontrolcu?

Fanlar eğer 6 pinli ise kesinlikle kumandadan kontrolü vardır. 3 pin ise harici kablo çıkması lazım onları da anakartınızın sys-fan portu a bağlayıp BIOS'dan düzenleyebilirsiniz.

Hocam, iki yol var. Destekliyorsa, kumanda üzerinden veya bağlantısı varsa anakart üzerinden.

Fanların merkezine 2 kablo gidiyor gibi gözüküyor eğer çok ihtiyacı yoksa hepsini kesip birleştir sonra anakart üzerinden voltaj ile kontrol edersin.

Yeni konular

Geri
Yukarı