Çözüldü RGB Fan Kontrolcüsü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

647624518

Hectopat
Makaleler
8
Ben bir süredir yeni sistem toplama çalışmaları yapıyorum ve kafama takılan bir sürü soru oluyor haliyle. Bu soru Xigmatek Lamiya MidT ATX Kasa ve RGB Fan Kontrolcüsü hakkında. Beni anlam karmaşasına sokan iki soru;

RGB Fan Kontrolcüsünü anakarttaki PWM portuna taktığımda bilgisayar kapandığı esnada fanları kumandası ile mi kapatmam gerekiyor yoksa fanlar bilgisayar ile kapanıyor mu?

Fanların RPM Hızı ve RGB Renkleri, bilgisayarda yazılım ile ayarlanabiliyor mu, ayarlanabiliyorsa hangi program ile ayarlanabiliyor?

Cevaplarınızı bekliyorum :)

Çözüm
Kontrolcünün RGB kablosu PWM portuna değil RGB portuna takılıyor. Anakartta RGB desteği yoksa sadece kumanda üzerinden kontrol edebilirsin. Fan hızlarını ise PWM portuna bağlarsan BIOS üzerinden kontrol edebilirsin.
Kontrolcünün RGB kablosu PWM portuna değil RGB portuna takılıyor. Anakartta RGB desteği yoksa sadece kumanda üzerinden kontrol edebilirsin. Fan hızlarını ise PWM portuna bağlarsan BIOS üzerinden kontrol edebilirsin.
Benim üzerinde kafa çatlattığım anakart ise Gigabyte B450M-S2H. 7 Renkte RGB Şerit desteği varmış.
Evet. Aradığım cevabı buldum. Hepinize Teşekkür ederim.
Ekran Alıntısı.PNG

RGB girişleri de 5V (3 pin) ile 12V (4 pin) olarak ayrılıyor. Sizdeki anakartta 4 pinli olan giriş var. Kasa kontrolcüsü hakkında bilgi bulamadım.
Her neyse. Artık elime geçtiğinde RPM Hızını, Stock RGB ayarlarını elle ayarlarım.
S-ATA Güç arayüzüyle alıyor
Bu arada düzeltme yapayım; Molex soketinden alıyormuş elektriği. Bugün farkettim

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı