RGB fanları kontrol etmek

covanne

Centipat
Teknobiyotik'ten P2 adlı sistemi satın aldım. Kasanın RGB fanlarının renklerini kontrol etme özelliği yokmuş. Ben bu özelliği nasıl aktif hale getirebilirim? Bir cihaz veya kablo ile olacak iş mi?

Sistem özelliklerim:
AMD Ryzen 5 3500X
16 GB DDR4 3000 MHz RAM
Galax RTX 2060 ekran kartı
ASRock B450M-HDV anakart

Kasanın içinde 4 adet RGB fan vardı ben ekstra 1 adet kırmızı renkte fan eklettim. Bu fanların hepsini istediğim zaman tek renk nasıl yapabilirim veya tamamen nasıl kapatabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç RGB parçam yok o yüzden yazdığımdan emin değilim fakat RGB kontrolcüsü diye bir şey duymuştum sorununu çözebilir bence.

Kasanızın kendi kontrolcüsü mevcuttur muhtemelen kasanın önündeki reset butonuna basınca renklerin değişiyor olması lazım eğer reset butonu işe yaramıyorsa yan paneli açın reset butonunun kablosunu takip ederek kontrolcüye bağlı mı onu kontrol edin. Kontrolcünün fotoğrafını atarsan daha detaylı da bilgi verebilirim. Fazladan taktırdığın fan RGB ve kasandaki kontrolcüye bağlantısı uygun ise onu da kontrol edebilirsin tek renk kırmızı LED ise onun kontrolü mümkün olmayacaktır.

Kasanızın kendi kontrolcüsü mevcuttur muhtemelen kasanın önündeki reset butonuna basınca renklerin değişiyor olması lazım eğer reset butonu işe yaramıyorsa yan paneli açın reset butonunun kablosunu takip ederek kontrolcüye bağlı mı onu kontrol edin. Kontrolcünün fotoğrafını atarsan daha detaylı da bilgi verebilirim. Fazladan taktırdığın fan RGB ve kasandaki kontrolcüye bağlantısı uygun ise onu da kontrol edebilirsin tek renk kırmızı LED ise onun kontrolü mümkün olmayacaktır.

Kasayı aldığım sitenin youtube kanalında bu kasayı tanıtmışlar ve 33. saniyede kasanın fix rgb yani ayarlanamaz olduğunu söylüyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yani anladığım kadarıyla kasada kontrolcü yok. Reset tuşuna bastığımda da bilgisayar reset atıyor. Attığım resimde bahsettiğin kablolar (eğer yanlış kabloyu takip etmediysem) anakarta takılmış.
22E61B21-A222-4251-B257-3EE1844F3C5B.jpeg

Hiç RGB parçam yok o yüzden yazdığımdan emin değilim fakat RGB kontrolcüsü diye bir şey duymuştum sorununu çözebilir bence.
Bende öyle bir şey duydum ama nasıl takıldığını falan bilmiyorum

Evet bahsetmişler videoda fanların RGB kontrolü mümkün değil bunları RGB diye satmaları da ne kadar doğru orasını da bilemedim. Kontrolcü alsan bile kontrol edemeyeceksin. Bir kontrolcü olmadığı için de reset butonu normal şekilde anakarta bağlanmış bu yüzden fanlarında renk ya da efekt değişikliği yapmıyor.

Evet bahsetmişler videoda fanların RGB kontrolü mümkün değil bunları RGB diye satmaları da ne kadar doğru orasını da bilemedim. Kontrolcü alsan bile kontrol edemeyeceksin. Bir kontrolcü olmadığı için de reset butonu normal şekilde anakarta bağlanmış bu yüzden fanlarında renk ya da efekt değişikliği yapmıyor.
Tek çare kasayı değiştirmem mi yani

Tek çare kasayı değiştirmem mi yani
Kasayı değiştirmeden kontrolcü ve fan alman lazım. Set olarak satılıyor ( 3x12 cm fan + kontrolcü + kumanda) RGB ya da ARGB kumandalı olanlardan alabilirsin kullanış açısından kolay olabilir istediğin zaman kasanın içini açmadan kumanda ile değiştirir ya da kapatabilirsin.

Kasayı değiştirmeden kontrolcü ve fan alman lazım. Set olarak satılıyor ( 3x12 cm fan + kontrolcü + kumanda) RGB ya da ARGB kumandalı olanlardan alabilirsin kullanış açısından kolay olabilir istediğin zaman kasanın içini açmadan kumanda ile değiştirir ya da kapatabilirsin.
yanlış olmasın diyeattım bu linki. doğru ürün bu mudur?

yanlış olmasın diyeattım bu linki. doğru ürün bu mudur?
Evet ürün doğru fakat detayları eksik kumandadan hız kontrolü olmayabilir mesela bu üründe fanların hızı sabit olabilir. Hız kontrolünü anakarttan alıyor mu? Renkleri kapatabiliyor musun? gibi soruların cevabını vermiyor fotoğraflar. Fanların bağlantıları da belli değil sadece renkleri seçeyim dersen işini görecektir. Muhtemelen kontrolcüsünü molex ile güç kaynağına bağlayacaksın fanları da kontrolcüye.

Geri
Yukarı