RGB LED ile Rainbow LED arasında fark nedir?

Minsnicterb

Kilopat
MSI MPG X570 GAMING PRO Carbon Wi-Fi anakart satın aldım. RGB LED ile Rainbow LED girişleri var. Bu LED'lerin girişleri dışındaki farkı nedir? RGB LED normal LED anladığım kadarı ile. Rainbow LED nedir? Addressable RGB LED connectors (adreslenebilir LED) diye belirtilmiş. Buraya hangi LED taklıyor. Adreslenebilir ne demek? İkisindede efekt yapabiliyor sonuçta. Örnek bir ürün var mı? Aydınlatırsanız sevinirim.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Rainbow led bilmiyorum ama attığınız fotoğrafta yazdığına göre bir RGB bir de ARGB (Adresseble RGB) seçeneği mevcut. Rainbow led ile RGB arasındaki farka gelecek olursak bildiğim kadarıyla -en azından klavyelerde- rainbow ledlerde sadece gökkuşağı şeklinde yanıyor. RGB olduğunda 16 milyon renk skalasına sahip oluyor diye biliyorum. Son olarak RGB ile ARGB arasındaki farkı bende çözebilmiş değilim. Pin girişleri farklı, Teknobiyotik bir videosunda bahsetmişti ama her zaman yaptıkları gibi 5 dakika boyunca sadece pinlerden bahsettikleri için fazla bilgi alamadım.

Rainbow led bilmiyorum ama attığınız fotoğrafta yazdığına göre bir RGB bir de ARGB (Adresseble RGB) seçeneği mevcut. Rainbow led ile RGB arasındaki farka gelecek olursak bildiğim kadarıyla -en azından klavyelerde- rainbow ledlerde sadece gökkuşağı şeklinde yanıyor. RGB olduğunda 16 milyon renk skalasına sahip oluyor diye biliyorum.
MSI'ın Rainbow LED dediği ARGB diye biliyorum. Sitesinde öyleydi sanırım.

Böyle isimlendirmeler yapıp milletin kafasını karıştırıyorlar :) RGB girişi 12V 4 pinli bir giriştir, Rainbow dediği ise 5V 3 pinli ARGB(Addressable RGB) başlığıdır. ARGB, RGB'nin daha gelişmiş halidir, her lede farklı renk ve sinyal gönderebilir.

Eğer kasanız ARGB destekli fanlara sahipse ARGB başlığına bağlamalısınız, diğer türlü sadece kontrolcüyle kontrol edebilirsiniz, anakart rgb yazılımınız da görmez. RGB destekliyse de RGB'ye bağlamanız gerekir, ikisi birbirine uymaz, çalışmaz. Farklı teknolojiler.

Bir de Corsair diye bir başlık var, o da sadece Corsair bileşenleri için özel bir çıkış.

MSI MPG X570 GAMING PRO Carbon Wi-Fi anakart satın aldım. RGB LED ile Rainbow LED girişleri var. Bu LED'lerin girişleri dışındaki farkı nedir? RGB LED normal LED anladığım kadarı ile. Rainbow LED nedir? Addressable RGB LED connectors (adreslenebilir LED) diye belirtilmiş. Buraya hangi LED taklıyor. Adreslenebilir ne demek? İkisindede efekt yapabiliyor sonuçta. Örnek bir ürün var mı? Aydınlatırsanız sevinirim.

Eki Görüntüle 473629
Hocam merhaba, bağlantıyı yapabildiniz mi ?

Yeni konular

Geri
Yukarı