Riot Vanguard inpoutx64.sys sorunu

İşletim sistemi
Windows 10

AuEnx

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarıma dün Kaspersky Anti-Virüs programı yükledikten sonra aşağıdaki Riot Vanguard hatasını alıyorum ve bir türlü çözemedim. İşin garibi ne zaman Kaspersky indirsem bana bu hatayı veriyor ama kaldırdıktan sonra düzeliyordu. Dün bilgisayarımı tarattıktan sonra Kaspersky'i kaldırdım fakat hala düzelmedi ve bu hatayı alıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    31,3 KB · Görüntüleme: 98
Bilgisayarıma dün Kaspersky Anti-Virüs programı yükledikten sonra aşağıdaki Riot Vanguard hatasını alıyorum ve bir türlü çözemedim. İşin garibi ne zaman Kaspersky indirsem bana bu hatayı veriyor ama kaldırdıktan sonra düzeliyordu. Dün bilgisayarımı tarattıktan sonra Kaspersky'i kaldırdım fakat hala düzelmedi ve bu hatayı alıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Kaspersky Vanguard dosyalarını silmiş olabilir silip tekrar yükleyin.

Vanguard Kernel tabanlı bir anti-hile yazılımı olduğu için normal dosyalardan sistem dosyalarına kadar geniş bir kapsamı var.
Hız aşırtma yapan bir çok kişi bu hata ile karşılaşabiliyor.
Bazı notebookların donanım yazılımlarından da kaynaklanabiliyor.

Peki nedir bu "inpOutx64.sys"?
Bu sistem dosyası highrez.co.uk tarafından geliştirilmiş bir port yazılımı.
Kullanıcı seviyesindeki uygulamalar ile doğrudan donanımlara erişim sağlayan bir sistem dosyası.

Neden Vanguard'a takılıyor?
Bu tür kullanıcı seviyesindeki programlara yetkilendirme yapan programlar doğal olarak kernel tabanlı bir anti-hile yazılımına takılabilir.
Yetkilendirme yaparak anti-hile yazılımının geçilmemesi ve hile kullanılmaması için fazlasıyla kapsamlı koruma sağlıyor.

"inpOutx64.sys" virüs mü?
Asıl amacı bu olmasa da bir şekilde virüs olarak kullanılabilir fakat genellikle değil.
Eğer bildiğiniz bir yazılım ile birlikte geliyorsa kaldırmanıza gerek yok fakat bilginiz dışında böyle bir hata ile karşılaşıyorsanız bilgisayarınızı gözden geçirin.
Bunun pek virüs olarak kullanılacağını sanmıyorum çünkü birçok donanım izleme yöntemi var ve sanırım akla en son gelecek seçeneklerden biri.

"inpOutx64.sys" benim bilgisayarıma nereden geldi?
Kullanıcı seviyesindeki program ile donanıma doğrudan erişim sağlayan bir port demiştik.
Doğrudan donanıma erişmek genellikle bilgi kaynaklı programların donanıma erişme isteği sebebiyle olur.

Yaşadığım sorunun sebebi ZenTimings programıydı. Sizde farklı olabilir.
ZenTimings, doğrudan RAM'e erişerek bellek hakkındaki gecikmelerin bilgisini alıyor ve işlemciye erişerek de vSoC voltajı gibi bazı bilgilere ulaşarak bu değerleri görmemize olanak sağlıyor.
Sürprizbozan: ZenTimings

"inpOutx64.sys" dosyasını bilgisayarımdan nasıl kaldırabilirim?
Vanguard'ın sinir bozucu bildiriminden ve hatasından kurtulmak için öncelikle Kayıt Defteri Düzenleyicisi üzerinden girdiyi temizlememiz gerekiyor akabinde de System32 klasöründeki sürücüler klasöründen temizlememiz gerekiyor.

Screenshot_5.png

Arama çubuğuna "regedit.exe" yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açın.
regedit1.png

Kırmızı ile işaretlediğim sütuna aşağıda bıraktığım dizin yolunu yapıştırıp "Enter" ile dizine gidin. (Sistem diliniz ingilizce ise "Bilgisayar" yerine "Computer" yazmanız gerekiyor)
Kod:
Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\inpoutx64
regedit2.png

"inpoutx64" klasörünü bulup sağ tıklayın ve silin.

Kayıt Defteri üzerinden girdiyi temizledikten sonra sistemi yeniden başlatın.

Sisteminizi yeniden başlattıktan sonra aşağıdaki dizine gidin.
Kod:
C:\Windows\System32\drivers
sys32-1.png

Arama kısmına "inpoutx64.sys" yazarak sistem dosyasını bulun ve sağ tıklayıp silin.
sys32-2-.png

Son olarak sistemi tekrar başlatın ve kurtulun.
İyi forumlar. @Toxpox 'a teşekkür ederim çok faydalı bir rehber oluşturmuş ellerine sağlık.

Yeni konular

Geri
Yukarı