Ritalin 10 mg neden etki etmemiş olabilir?

Kafein ve ritalin birlikte kullanılmaz.
Yorumları tamamen unut!

Ritalin düzenli kullanımda dikkat dağınıklığı kaynaklı hiperaktivite için kullanılır. Sihirli bir ilaç değildir. Düzenli kullanımla 21 gün ile 6 ay süresinde tedavinin etkileri ilerler.

Çoğunun sandığının aksine ders çalışmayacak bir insana ders çalıştırmaz. Daha iyi anlamanı sağlamaz. Anksiyete sonucu dikkat dağınıklılığın varsa lustral+prozac ile birlikte kullanılmalıdır. ( lustral derslerini kötü etkiler )

İlacı doktorun önerdiği dozun üzerinde alma. Ritalin oyuncak değil. Tehlikeli bir ilaç olduğunu unutma. Sadece düzenli kullan ve ilaçtan amacı dışında bir şey bekleme.

Not: Kahve hiperaktivite ve anksiyeteye sebep olur. Hiperaktivite ve anksiyetede dikkat dağınıklığına sebep olur.

Sakın ritalin dozunu fazla kaçırma doktor ne dediyse onu uygula. Sonun olur ciddi söylüyorum.

Bildiğiniz üzere bu tarz kırmızı reçeteli ilaçlar uyarıcıdır, uykuyu kaçırıp dikkatinizi toplamanıza yardımcı olur. Her ilaçta olduğu gibi bunun da yan etkileri mevcut, en yaygın olanlardan birisi iştahsızlık ve hızlı kalp atışı. İlacı içtiğin zaman kahve kullanırsan yan etkileri artar; (kalp ritmi hızlanması, heyecan vs...) Bunlar ilacın etkisini kaçırmaz.
Sigarada da aynı şekilde kafein ve nikotin bulunduğu için kahve kadar etki vermese de yan etkisi olur.
Sadece kahve ile yetmiyor, ilacın etkisi devam ederken kola gibi asitli ve yüksek kafein içeren içecekleri içmemelisin.

İlacın kalp krizi gibi ciddi bir yan etkisi yok, Ritalin'in etki süresi zaten 3-4 saat. Kısaca kahve ve kola içerseniz yan etkileri arttırmış olursunuz, tabii ki hiç içmemeniz daha iyi fakat endişelenecek bir durum yok.

İlk gün etki edip etmediğini bazen anlayamayabiliyorsunuz, belki de etki ediyordur ama fark etmemiş de olabilirsiniz. Eğer farkındayım etki etmedi diyorsanız sebebi dozun az gelmesi.
10 mg fazla değil zaten, boy ve kilona göre de değişebilir.
Bir yerde okumuştum; uzman doktor dozaj yetersizse sıradaki doktor randevusuna kadar 2 tanesini aynı anda içmesi şartıyla yapabileceğini söylemişti. Ben yine de doktoruna danışmadan böyle bir şey yapmanı kesinlikle önermiyorum. Doktora da durumunu anlattığın zaman zaten ya dozajını yükseltir ya da yeni bir tedavi yöntemine geçer.

Unutma bu ilaçlar sihirli değil, sana ders çalıştırmak gibi bir mucizevi bir etkisi yok. İlacı içtiğin sıra yapacağın işe odaklanmanı sağlar, ders çalışacağım deyip televizyon izlersen etkisi bitene kadar zamanın nasıl geçtiğini anlayamazsın. O yüzden ders çalışma isteğinin olması gerekiyor, ilaca umut bağlamak yerine ilacın sadece bir araç olduğunu aklından çıkarma, derslerinde başarılar.

Bende aldım 1 saat oldu yutalı, uyku kaçırıyormuş ama benim uykum geldi. Paxera 20 mg aldığımda ise erken boşalma yapmıştı. Normalde boşalma süresini uzatmak için de verilebiliyormuş. İlaçlar bende ters etki yapıyor galiba.

Geri
Yukarı