RJ11 konnektörü'nün kapasitesi nedir?

Liberna

Centipat
Daha fazla  
Aklıma takılan bir nokta var.
Örnek vermek gerekirse Archer VR400 Modem'in özellikleri şu şekilde;

3× 10/100/1000Mbps RJ45 LAN ports,
1× 10/100/1000Mbps RJ45 WAN/LAN port,
1× RJ11 port,
1× USB 2.0 port.

RJ45 konnektörü CAT6 kabloya sahip ise 1000MBPS aktarımı yapabiliyor fakat RJ11 konnektörleri sahip olduğu kablolar neticesinde maksimun 24 Mbps aktarım hızına sahip oluyorlar diye biliyorum?

Gerçek kapasitesi nedir?

100 Mbps'lik VDSL internet kullanmamız durumunda binaya gelen kablodan modeme RJ11 konnektörü ile nasıl aktarım yapılabiliyor? Yapılabiliyorsa RJ45 standartı ne için var?

Son düzenleyen: Moderatör:
rj11 ile gelen kablo telefon kablosu iki tel kablo ve ince uzun mesafede hız düşer.
Bir çok yere alt yapı çekiliyor beyaz telekom kutularına kadar fiber geliyor ordan da evlere gelen kablo ile hız arttı büyük oranda. Yakında direk fiber bağlamaya başlarız bina girişinde evden çıkarken türknet fiberini gördüm henüz arayan yok :) 100 megabit hız üzerinden 80 megabit rahat modem değerlerim sağlıklı çalışıyor rj11 üzerinden..

rj11 ile gelen kablo telefon kablosu iki tel kablo ve ince uzun mesafede hız düşer.
Bir çok yere alt yapı çekiliyor beyaz telekom kutularına kadar fiber geliyor ordan da evlere gelen kablo ile hız arttı büyük oranda. Yakında direk fiber bağlamaya başlarız bina girişinde evden çıkarken türknet fiberini gördüm henüz arayan yok :) 100 megabit hız üzerinden 80 megabit rahat modem değerlerim sağlıklı çalışıyor rj11 üzerinden..
Yani daire içinde kısa mesafe bağlantı olduğu için RJ11'in sağladığı iki tel kablo yeterli oluyor. Anladım teşekkür ederim.

1000 mbps'de nasıl oluyor ? GPON'dan fiber kablomu çekiliyor modeme ?

RJ11 2 pinli telefon hatları için kullanılır. DSL türleri telefon hatları üzerinden modeminize ulaşır. VDSL2+ ile alabileceğiniz maksimum hız 300 Mbps download ve 100 Mbps upload idir.

RJ45 ethernet LAN kablosu IEEE 802.3 standardını kullanır. 100 metreden sonra pek verimli değildir.

RJ11 2 pinli telefon hatları için kullanılır. DSL türleri telefon hatları üzerinden modeminize ulaşır. VDSL2+ ile alabileceğiniz maksimum hız 300 Mbps download ve 100 Mbps upload idir.

RJ45 ethernet LAN kablosu IEEE 802.3 standardını kullanır. 100 metreden sonra pek verimli değildir.
Teşekkürler.

Yani daire içinde kısa mesafe bağlantı olduğu için RJ11'in sağladığı iki tel kablo yeterli oluyor. Anladım teşekkür ederim.

1000 mbps'de nasıl oluyor ? GPON'dan fiber kablomu çekiliyor modeme ?
Bu adrese bakarsanız açıklaması mevcut.

1000 Mbps'de nasıl oluyor? GPON'dan fiber kablomu çekiliyor modeme?

Binaya kadar fiber (FTTB) altyapısında fiber kablosu binanın zemin katına veya bodruma çekilip burada sonlandırılır, ardından bu interneti dairelere dağıtmak için dağıtıcı görevi gören bir kutuya bağlanır, bu kutuda CAT6 çıkışları vardır ve tüm dairelere CAT6 kablosu ile internet erişimi sağlanır. Böyle bir alt yapıda 1000MBPS alınabileceği söyleniyor.

Eve kadar fiber (FTTH) altyapısında ise fiber kablosu binanın zemin katına veya bodruma taşınır ve kutu bağlantısı yapılır. Kutudan tüm dairelere ince fiber kablosu çekilir, fiber kablo daireye çekildikten sonra GPON'a bağlanarak fiber sonlandırılması yapılır. GPON bağlantısı yapıldıktan sonra CAT6 kablosu ile yönlendirici (router) bağlantısı sağlanır. Bağlantı sağlandıktan sonra internetinizi Wi-Fi veya CAT6 kablosu ile cihazlara aktara bilirisiniz. Böyle bir alt yapıda 1000MBPS ve üzeri hızlara ulaşabilmek mümkün.

Binaya kadar fiber (FTTB) altyapısında fiber kablosu binanın zemin katına veya bodruma çekilip burada sonlandırılır, ardından bu interneti dairelere dağıtmak için dağıtıcı görevi gören bir kutuya bağlanır, bu kutuda CAT6 çıkışları vardır ve tüm dairelere CAT6 kablosu ile internet erişimi sağlanır. Böyle bir alt yapıda 1000MBPS alınabileceği söyleniyor.

Eve kadar fiber (FTTH) altyapısında ise fiber kablosu binanın zemin katına veya bodruma taşınır ve kutu bağlantısı yapılır. Kutudan tüm dairelere ince fiber kablosu çekilir, fiber kablo daireye çekildikten sonra GPON'a bağlanarak fiber sonlandırılması yapılır. GPON bağlantısı yapıldıktan sonra CAT6 kablosu ile yönlendirici (router) bağlantısı sağlanır. Bağlantı sağlandıktan sonra internetinizi Wi-Fi veya CAT6 kablosu ile cihazlara aktarabilirisiniz. Böyle bir alt yapıda 1000MBPS ve üzeri hızlara ulaşabilmek mümkün.

Bunları yeni tip sitelerde yapıyorlar mevcut binalarda pek uğraşmıyorlar maliyeti birinin karşılaması lazım özellikle bina içi tesisat zor olur. Yapım aşamasında bu düşünülerek eve en az bir CAT6 kablo geliyor içerde istediğin gibi dağıt mantığında bırakıyorlar. Telekom'un ve Superonline bu tip yapılarını görmüştüm.

Bunları yeni tip sitelerde yapıyorlar mevcut binalarda pek uğraşmıyorlar maliyeti birinin karşılaması lazım özellikle bina içi tesisat zor olur. Yapım aşamasında bu düşünülerek eve en az bir CAT6 kablo geliyor içerde istediğin gibi dağıt mantığında bırakıyorlar. Telekom'un ve Superonline bu tip yapılarını görmüştüm.
Yok hocam TT fiber çekecekse doğrudan FTTH çekiyor artık. FTTB sistemi bırakmışlar. Yeni binalara öncelik verdikleri doğrudur ancak fiber başvurusu yapan eski binalara da FTTH çekiyorlar. Nerden mi biliyorum? Kendimden. 2008 yapımı bir binada oturuyorum. Altyapım VDSL. Fiber başvurusu yaptık, kabloyu binaya çektiler. Biz de elektrikçiyle anlaşıp dairelere OBK (daire içi kıl fiber optik kablo) çektirdik. Şimdi fiber kutusu için bekliyoruz.
Şunu da belirtmek lazım ki başvuru yapan her binaya fiber çekilmez. Potansiyeli olan binalara proje çizerler, onaylanırsa fiber çekilir.

Yok hocam TT fiber çekecekse doğrudan FTTH çekiyor artık. FTTB sistemi bırakmışlar. Yeni binalara öncelik verdikleri doğrudur ancak fiber başvurusu yapan eski binalara da FTTH çekiyorlar. Nerden mi biliyorum? Kendimden. 2008 yapımı bir binada oturuyorum. Altyapım VDSL. Fiber başvurusu yaptık, kabloyu binaya çektiler. Biz de elektrikçiyle anlaşıp dairelere OBK (daire içi kıl fiber optik kablo) çektirdik. Şimdi fiber kutusu için bekliyoruz.
Şunu da belirtmek lazım ki başvuru yapan her binaya fiber çekilmez. Potansiyeli olan binalara proje çizerler, onaylanırsa fiber çekilir.
Katılıyorum. Proje bazlı alt yapı çekiliyor. FTTH alt yapısı ileriye dönük olarak daha çok kullanışlı. Benim açımdan fiber internet FTTH 'dir. Geri kalanı gereksiz uğraş gibi geliyor. Fakat yine de günümüz şartlarında VDSL ve FTTB alt yapısı ihtiyaçları az çok karşılıyor, ama dediğim gibi FTTH ileriye dönük olarak birinci tercih olarak görülmesi gerekiyor.
Geçen senelerde teknolojik olarak gelişen internet alt yapılarını dediğiniz gibi yeni sitelere çekiyordular. Fakat son zamanlarda rekabetin artmasıyla artık projeye müsait olan pek çok yere yeni alt yapı türleri götürülüyor. Son zamanlarda fiber üstüne yoğunlaşma olduğunu düşünüyorum. Bunların dışında bölgesel olarak FTTH ve FTTB alt yapı türlerine uygun olmayan yerlere de VDSL internet erişimi sağlanıyor. Alt yapı çalışmaları bu hızla devam ederse kısa zamanda ADSL alt yapısı tarihe karışacak gibi görünüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı