Rock Müzik Tarihi

'Müzik Oyunları' bölümünde Gudermes tarafından 8 Ocak 2011 tarihinde başlatılan konu.

 1. Gudermes

  Gudermes Decapat

  Katılım:
  4 Eylül 2010
  Mesajlar:
  504
  Beğenileri:
  158
  Rock Müzik Tarihi

  [​IMG]

  1800 lerin sonunda Afrikadan kopartılarak başka kıtalara köle olarak getirilen topluluklar bundan sonraki yaşamlarının devamında bir de kökenleri etnik öğelere dayanan müzik türü oluşturdu. Blues adı verilen bu müzik geniş bir zenci kitlesi tarafından üretilip yorumlanmaya başladı. Temelde rock müziğinin alt yapısı gibi davul bass gitar ve gitardan oluşan tapıya sahipken, sound daha elastik, daha anlaşılır ve temizdi. Sözlerde ise genelde bir tanrıya yakarış ve kabulleniş söz konusuydu.Zaman içerisinde zencilerin hakim olduğu bu müziğe beyazlar da yöneldi ama hiçbir zaman bir zenci blues sanatçısı kadar başarılı olamadılar.

  Beyaz insanların Bluesla buluşması ve onların esarette olmayan yaşamsal rahatlığı müziği farklı formlara sürüklemeye başladı. Daha çok beyaz insanın yaptığı ve daha neşeli hareketli bir sounda sahip olan Rockn Roll ile Bluesun eşleşmesiyle karşımıza hala çok kişi tarafından kabul gören Rhythm&Bluesu çıkardı. tüm bu dönemlere baktığımızda Bluesdan Rockn Rolla Rockn Rolldan Rhythm&Bluesa albümleri hala çok kişi tarafından alıcı bulan John Mayall, B.B. King, Chuck Berry, Bill Haley, Jerry Lee Lewis, Bo Diddey, Muddy Waters gibi efsane sanatçılar karşımıza çıkmakta.

  Bu dönemin peşinden ortaya çıkan bir müzikal oluşum vardı ki Popun yumuşak ve ticari yapısından uzak Bluesun yakarışlarından farklı bir sounddu. Hard Rock denilen bu müzikal yapı 60 lı yıllarda büyük bir kabul gördü. Cream Mc5 gibi çok ünlü gruplar ortaya çıktı.
  Bu dönemde sıra dışı ve tepkici gençlik, muhafazakar kiliseler ve kilise üyeleri tarafından dışlandı.Kilise tarafından rock müzik aforoz edildi.Bu aforoz ve lanetleme daha sonra rockın türevi olan Heavy Metalin şeytan müziği olarak sıfatlanmasına neden olacaktı. Standart bir tapı isteyenler bu gençliğin sıra dışı olmasını istemiyor ve onları toplumdan soyutluyordu.İşte metal ve rockın şeytani olduğunun vurgulanması da böylece ortaya çıktı.
   
  kemal erdoğan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş