ROG STRIX 580 Start almıyor

Kernel Panixc

Kilopat
Sistemimi yükseltmek amaçlı ROG-STRIX-RX580-O8G-Gaming model ekran kartı taktım. Fakat anakartımın 3 adet fiziksel X16 soketinden (sadece X8 modunda çalışan) üçüncü soketinde sorunsuz çalıştırabiliyorum. Diğer X16 soketlerde meşhur 1 uzun 4 kısa bip hatasını veriyor. Yabancı forumlarda biraz araştırsamda İngilizcem yetersiz kaldığı ve anakartım eski olduğu için pek verimli bir araştırma yapamadım. Garantiye yolla diyecek arkadaşlar için kartın garantisi yok şimdiden belirteyim 🙂. Power yetersiz olsuğunu sanmıyorum aynı ekran kartını (seri olarak demiyorum aynı şu an elimdeki kartı) 6 ay kadar önce ASUS P5Q anakartta X5460 ile 4.22 GHz'de çalıştırmıştım herhangi bir kapanma sorunu yaşamadım zaten şu an 3. slotta da normal şekilde çalışıyor. Fakat anlık takılmalar ve CPU-Z'de grafik arayüzünde PCI-e X16 slot @ X8 1.1 yazısını görünce durumu anladım.

Sorunu çözmek için denediğim şeyler:

-İki ekran kartıyla sistemi çalıştırıp driver yüklemek tabii olmadı. AMD driveri AMD bileşen bulamadı hatası verdi. (Aygıt yöneticisinde bilinmeyen aygıt Kod: 24 hatası)
-Sistemi kasadan söküp masada çalıştırmaya çalıştırdım yine sadece 3. slotta çalışıyor.
-CMOS resetleme. (Sanırım yanlış bir uygulama yaptım 2 biosumdan birisi çöpe gitti)
-Güncel BIOS yükledim.

Benim anladığım kadarıyla yeni ekran kartları "UEFI sistemlerle uyumlu olması" adına eski tip BIOS'larda start almıyor. Ama ne hikmetse ASUS harici markalar eski tip BIOS'lar için ekran kartı üzerine bir tuş bırakmış. 😡

Peki ben bu ekran kartına Sapphire 580 Nitro+ BIOS'u yazma imkanım var mı yazarsam sorun çözülebilir mi? Ekran kartları BIOS'ları ve GOP hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. BIOS ekranından görüntü veya daha detaylı donanım bilgisi verebilirim lazım ise.

Sistem:

-ASUS Rampage II Extreme REV 2.01G (BIOS sürümü 2101)
-Xeon W3670 @4.00 (Overclockun duruma etkisi kesin olarak yok. Stock hızlarda da aynı sorun -devam ediyor.)
-6x4 24 GB Kingston HyperX HX316C10FB/4
-Dell H875EF-00 875 Watt 80+ Silver Power.
-240GB Crucial SSD

Windows 10 64 Bit (MBR, NTFS olarak kurulu.)
Ryzen 5 1600 12nm alınır mı desem herkes tavsiye için doluşurdu teşekkürler Technopat Sosyal çok yardımcı oluyor 🙃

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı