Çözüldü ROG STRIX B550-E CPU Temp vs Core Temp farklı değer gösteriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Little Doge

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,
Anakart üzerindeki LED CPU sıcaklık derecesi göstergesi ile Core Temp programı apayrı sıcaklık değerleri gösteriyor. (Sistem boşta iken)
Örneğin; anakart üzerindeki gösterge 26 derece gösterirken, Core Temp 36 derece gösteriyor. Anakart üzerindeki gösterge 30 ise, Core Temp 40 gösteriyor.

Hangisine güvenmeliyim acaba?

ASUS ROG STRIX B550-E
R7 5700G (Stok fan)

Çözüm
İşlemci sıcaklığından bahsederken çekirdek sıcaklığı (core temp) ile ilgileniriz; diğerini anakartta işlemciye yakın, muhtemelen soketin hemen yanında, bir sensör olmalı.
Merhaba,
Anakart üzerindeki LED CPU sıcaklık derecesi göstergesi ile Core Temp programı apayrı sıcaklık değerleri gösteriyor. (Sistem boşta iken)
Örneğin; anakart üzerindeki gösterge 26 derece gösterirken, Core Temp 36 derece gösteriyor. Anakart üzerindeki gösterge 30 ise, Core Temp 40 gösteriyor.

Hangisine güvenmeliyim acaba?

ASUS ROG STRIX B550-E
R7 5700G (Stok fan)
hwinfo programını dene eğer core temp ile aynı çıkarsa core temp ölçümü doğrudur.

Yani anakart göstergesi yanlış mı demek istiyorsunuz?
Tam olarak işlemciyi değil de soket sıcaklığını vs. ölçtüğünü söylüyor. Yani doğru, fakat anakartta gösterilen işlemci sıcaklığı değil demeye çalışıyor.

Merhaba, çeşitli programlarla testleri yaptım.
Core Temp ve NZXT CAM programları 45 derece gösterirken;
Armoury Crate, AMD Ryzen Master Utility, anakart üzerindeki gösterge 35 derece gösteriyor.
Bilgisayarı ilk açtığımda Core temp 35 derece iken, anakart üzerindeki gösterge 25 derece gösteriyor.
25 derece bana çok olası gelmiyor, sonuçta her bilgisayarda Core Temp kullandım ve doğru sonuçları almıştım.
Siz ne düşünüyorsunuz? Anakart göstergesi ve ASUS, AMD programları yanlış mı gösteriyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı