ROG STRIX G17 2021 Optimus yok?

kurmayoffuture

Hectopat
Makaleler
1
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Başlıkta da belirttiğim gibi bu videoda ve Tayland'lı bir başka YouTuber'ın videosunda gördüğüm kadarıyla optimus ayarı yokmuş bu laptopta. Ek yazılımla vs herhangi şekilde optimusu ayarlayamaz mıyım? Ya da ileride driver Update'lerle optimus getirirler mi?

Not: Armoury Crate yazılımında yalnızca IGPU'yu kullanma seçeneği var. Yani RTX 3070'i kapatıp, sadece Radeon 8 grafik kartını kullanıyor ya da ikisini aynı anda kullanıyor.

https://www.amd.com/en/support/kb/faq/dh-017
Bu linki buldum ancak burada masaüstü bir bilgisayar ile test edilmiş ve işlemci değil, ekran kartı AMD.

Son düzenleme:
Bildiğim kadarı ile optimus zaten bir Intel teknolojisi eğer hatalı isem beniz arkadaşlar düzeltir. ASUS RTX 3000 ekran kartlı yeni cihazlarında Ryzen 5000 serisi işlemciler kullanıyor ve o işlemcilerin içerisinde de dahili Vega grafik kartı olmalı. Bildiğim kadarı ile halihazırda AMD tarafından kullanılan optimus dengi bir teknoloji var.

Bildiğim kadarı ile optimus zaten bir Intel teknolojisi eğer hatalı isem beniz arkadaşlar düzeltir. ASUS RTX 3000 ekran kartlı yeni cihazlarında Ryzen 5000 serisi işlemciler kullanıyor ve o işlemcilerin içerisinde de dahili Vega grafik kartı olmalı. Bildiğim kadarı ile halihazırda AMD tarafından kullanılan optimus dengi bir teknoloji var.
Asusun kendi yazılımında iGPU bölümünde 3 seçenek var. 1.Seçenek: iGPU aktif et (Yalnızca Vega apusu güç tasarrufu için) 2.Seçenek: iGPU kapat (Vega ve RTX 3070 birlikte çalışıyor...) 3.Seçenek: Otomatik (Oyuna girince 2.seçenek masaüstünde 1.seçenek gibi)

ASUS'un kendi yazılımında iGPU bölümünde 3 seçenek var. 1.seçenek: iGPU aktif et (yalnızca Vega APU'su güç tasarrufu için) 2.seçenek: iGPU kapat (Vega ve RTX 3070 birlikte çalışıyor...) 3.seçenek: Otomatik (oyuna girince 2.seçenek masaüstünde 1.seçenek gibi)

Siz Vega grafik kartını tamamen devreden çıkarmak mı istiyorsunuz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Başlıkta da belirttiğim gibi bu videoda ve Tayland'lı bir başka YouTuber'ın videosunda gördüğüm kadarıyla optimus ayarı yokmuş bu laptopta. Ek yazılımla vs herhangi şekilde optimusu ayarlayamaz mıyım? Ya da ileride driver Update'lerle optimus getirirler mi?

Not: Armoury Crate yazılımında yalnızca IGPU'yu kullanma seçeneği var. Yani RTX 3070'i kapatıp, sadece Radeon 8 grafik kartını kullanıyor ya da ikisini aynı anda kullanıyor.
Çözüm bulursan bizi de aydınlat.
Siz Vega grafik kartını tamamen devreden çıkarmak mı istiyorsunuz?
Evet hocam. Sadece RTX istiyor ama maalesef yok.

Bildiğim kadarıyla BIOS içerisinde istediğin GPU'yu devre dışı bırakabilirsin ama bu üreticiden üreticiye değişebilir ve emin değilim. Eski notebook cihazım için yapmıştım ama Intel işlemciliydi.

Bildiğim kadarıyla BIOS içerisinde istediğin GPU'yu devre dışı bırakabilirsin ama bu üreticiden üreticiye değişebilir ve emin değilim. Eski notebook cihazım için yapmıştım ama Intel işlemciliydi.
O her cihazda olmuyor maalesef. Cihazınızda Mux swtich olması gerek. Bu donanımsal bir parça. Yani fiziksel olarak anakart üzerinde yer alıyor. Bu parça yok ise sadece RTX kullanamazsınız. Bunun tek bir yolu var "çift kanal RAM". Bunu yaptığınızda en azından RTX ekran kartınızdan %90-%99 oranında tam performans alabiliyorsunuz.

@Ali Güngör Hocam kusura bakmayın rahatsız ediyorum ancak bilginiz olduğunu umuyorum malum 2021 Scar 17yi geçen gün incelediniz. Burada da tekrar edeyim, 2021 model Asus Rog Strix RTX 30 cihazlarda dGPU ve iGPU arasında tam geçiş mümkün mü? Yalnızca RTX 3070 kullanabiliyor muyuz?

Geri
Yukarı