ROG STRIX G17 R7 4800H 103 derece oluyor

Strawcarry

Decapat
Daha fazla  
İyi günler arkadaşlar. Direkt olarak konuya gireyim. Kasım ayında internetten zamlardan hemen önce ASUS ROG STRIX G17 G713IC-HX038 adlı modelde laptop aldım. Laptop özellikleri şu şekilde:
  • AMD Ryzen 4800H.
  • NVIDIA RTX 3050.
  • 16 GB(8+8) RAM.
  • 512 GB SSD.

Laptopu aldığım ilk andan beri Turbo Boost açıkken bilgisayarım boşta 60-70 derece arasında, oyunda iken (Cyberpunk 2077, AC: Odyssey) 100 dereceyi hatta 103 derece bile görüyorum. 90 derecenin altına inmiyor bile. Turbo Boost'u kapattığımda ise boşta 38-45 derece arasında, oyunda iken min 60 derece, ortalama 68 derece, max 78-81 derece gibi sıcaklıkları görüyorum. GPU tarafında ise oyunlarda 60 derecelerde geziniyor 70 derece olduğuna şahit olmadım.

Mantıken bakıldığında ben bu laptop tam performans kullanmak istediğimde işlemci tarafında 100 derecelere katlanmak zorundayım. Oysaki ROG STRIX modellerinde soğutmanın iyi olduğu adı altında çok fazla duyum almıştım. Buna güvenerek aldım laptopu. Termal macun olarak ise bu modelde sıvı metal macun uygulaması mevcut. Bu sıvı metal macun uygulamasının bu duruma etkisi vs. var mıdır?

ASUS ile görüştüğümde direkt olarak garantiye vermemi söyledi fakat okuduğum bölümün laptop gerektirmesi sebebi ile gönderemedim. Bu modelde Ryzen işlemcili laptop kullanan arkadaşlar var ise onlarda durum nedir? Garantiye göndermeli miyim? Değişim vb. durumlar için çok mu geç? Önerebileceğiniz işlemci ayarları vs. var mıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• TB AÇIK BOŞTA.png
    TB AÇIK BOŞTA.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 56
  • TB AÇIK OYUNDA.png
    TB AÇIK OYUNDA.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 71
  • TB KAPALI BOŞTA.png
    TB KAPALI BOŞTA.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 79
  • TB KAPALI OYUNDA.png
    TB KAPALI OYUNDA.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 62
Son düzenleyen: Moderatör:
Hep merak ederim böyle 3050 gibi yüksek sıcaklık çıkartabilen kartları laptoplarda nasıl soğuttukları ve işlemcileri her neyse. Garantide bir çözüm üretileceğini sanmıyorum.

Hep merak ederim böyle 3050 gibi yüksek sıcaklık çıkartabilen kartları laptoplarda nasıl soğuttukları ve işlemcileri her neyse. Garantide bir çözüm üretileceğini sanmıyorum.
Yavaşlatıyorlar kasıtlı olarak zaten. Eski Gaming sistemler optimize edilince yeni sistemlere yaklaşıyor günümüzde.
AMD işlemcilerde yapılabilecek pek bir şey yok maalesef. Termal macun yenileyecek konu sahibi.

İyi günler arkadaşlar. Direkt olarak konuya gireyim. Kasım ayında internetten zamlardan hemen önce ASUS ROG STRIX G17 G713IC-HX038 adlı modelde laptop aldım. Laptop özellikleri şu şekilde:
  • AMD Ryzen 4800H.
  • NVIDIA RTX 3050.
  • 16 GB(8+8) RAM.
  • 512 GB SSD.

Laptopu aldığım ilk andan beri Turbo Boost açıkken bilgisayarım boşta 60-70 derece arasında, oyunda iken (Cyberpunk 2077, AC: Odyssey) 100 dereceyi hatta 103 derece bile görüyorum. 90 derecenin altına inmiyor bile. Turbo Boost'u kapattığımda ise boşta 38-45 derece arasında, oyunda iken min 60 derece, ortalama 68 derece, max 78-81 derece gibi sıcaklıkları görüyorum. GPU tarafında ise oyunlarda 60 derecelerde geziniyor 70 derece olduğuna şahit olmadım.

Mantıken bakıldığında ben bu laptop tam performans kullanmak istediğimde işlemci tarafında 100 derecelere katlanmak zorundayım. Oysaki ROG STRIX modellerinde soğutmanın iyi olduğu adı altında çok fazla duyum almıştım. Buna güvenerek aldım laptopu. Termal macun olarak ise bu modelde sıvı metal macun uygulaması mevcut. Bu sıvı metal macun uygulamasının bu duruma etkisi vs. var mıdır?

ASUS ile görüştüğümde direkt olarak garantiye vermemi söyledi fakat okuduğum bölümün laptop gerektirmesi sebebi ile gönderemedim. Bu modelde Ryzen işlemcili laptop kullanan arkadaşlar var ise onlarda durum nedir? Garantiye göndermeli miyim? Değişim vb. durumlar için çok mu geç? Önerebileceğiniz işlemci ayarları vs. var mıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirih

• AMD Ryzen 4800H.
  • NVIDIA RTX 3050.
  • 16 GB(8+8) RAM.
  • 512 GB SSD.

ASUS ile görüştüğümde direkt olarak garantiye vermemi söyledi fakat okuduğum bölümün laptop gerektirmesi sebebi ile gönderemedim. Bu modelde Ryzen işlemcili laptop kullanan arkadaşlar var ise onlarda durum nedir? Garantiye göndermeli miyim? Değişim vb. durumlar için çok mu geç? Önerebileceğiniz işlemci ayarları vs. var mıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Hocam sorunu düzelte bildinizmi?

Hocam sorunu düzelte bildiniz mi?

Hocam merhaba. Bu sorunu geçen yıl yaşadım. Sonrasında bilgisayarı SMS infocomm servisine yolladım. Sonrasında problemim çözüldü. Sanırım laptopun fabrikadan çıkışlı stok macunlarında problem vardı ve ısıyı tahliye edemiyordu. Şu an laptopum ortalama yük altında 82 derecelerde falan.

Yeni konular

Geri
Yukarı