ROM atmak nedir?

Xantern

Hectopat
Katılım
15 Ağustos 2019
Mesajlar
2.605
Makaleler
2
Çözümler
45
Yer
TR server
Yanlış bilgi
ROM = Windows ISO dosyası denebilir. Ama Custom ROM yani telefon üreticisinin kendi çıkarmış olduğu ROM'dan farklı ROM kurmak istersen root gerekli.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Xantern

Hectopat
Katılım
15 Ağustos 2019
Mesajlar
2.605
Makaleler
2
Çözümler
45
Yer
TR server
Özel bir ROM, ya da diğer adıyla Custom ROM, aslında Google tarafından sağlanan Android kaynak koduna dayalı bir telefon yazılımıdır. Pek çok insan sundukları işlevsellik ve telefondaki birçok şeyi özelleştirme yeteneği nedeniyle Custom ROM'ları tercih ediyor.

Birçok Android meraklısının özel ROM'lara akın etmesinin bir başka büyük nedeni, cihazlarının birkaç yıl sonra yeni yazılım güncellemelerini almayı bırakması ve özel bir ROM'a sahip olmanın, onlara işlevselliği geliştirme ve yeni yazılımı kullanma yeteneği sunmasıdır.

ROM atmak ise telefondaki mevcut stok yazılımı silip üstüne hazırlanmış özel yazılımı yükleme işlemidir.
 

hollyteror

Hectopat
Katılım
1 Mart 2016
Mesajlar
210
Çözümler
3
Yer
Badlands
Mantıklı, eski cihazları daha stabil hala getirebilen ROM'lar var. Orijinali hiç özlemeyeceğin donanımlı ROM'lar, ayrıca telefonda istediğin şeye göre optimizasyon sağlayan ROM'lar da var. Örneğin daha çok performans veya daha çok şarj için optimize edilmiş ROM'lar. Eski sürüme tekrar dönebilirsin fakat acemiysen telefonu kullanılamaz hale getirebilirsin.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarı