Router mi Acces point mi?

asdfer6

Hectopat
Ben evime interneti 4 kat üstümüzde oturan komşudan kablosuz modemine kablo bağlayarak evimdeki masaüstüne interneti alıyordum.

Şimdi ben eve laptop aldım. Bu laptop o komşumuzun netini aradaki 4 kat mesafe olduğu için çekmiyor.
Bende bu laptopla internete girmek istiyorum. Ama masaüstünün internetini de kesmek istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Eve gelen kabloya uygun bir alet alsam o alet ağı kablosuza dönüştürebilir mi?
Bu şekilde bende evin her tarafında internete girebilirim.
Sizce hangi aleti almalıyım? Router mi----Acces point mi-?

Her ikisi de uyuyor ise aralarında ne fark var ki acces point daha pahalı satılıyor?
Acaba sorunumu net anlatabildim mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Acces Point komşundan gelen interneti kablosuz olarak alıp tekrar yayarak birnevi kapsamını geliştirir.

Router ise normal bir modem gibidir. Sadece interneti telefon hattından almak yerine başka bir modemden alır.

Ben size router almanızı tavsiye ediyorum.

Neden aynı soru için birden fazla konu açıyorsunuz?
Diğer açtığım konuda sorunumu net anlatamadığımı düşündüm.Birde acces point ve router arasındaki farkı anlayamadım. O konuya yazsaydım mesaj atan olmaz diye düşündüm.Bu sebeplerden ötürü burada açtım. Aslında elimde olsa o konuyu kaldıracaktım.

- - - Güncellendi - - -

Acces Point komşundan gelen interneti kablosuz olarak alıp tekrar yayarak birnevi kapsamını geliştirir.

Router ise normal bir modem gibidir. Sadece interneti telefon hattından almak yerine başka bir modemden alır.

Ben size router almanızı tavsiye ediyorum.
Peki 300 mps'li bir router 15 metre alanda 3 duvar arkasında full çeker mi?
Ya da bu konuda acces point mi daha iyi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anten meselesi.

Access Point = Gelen Cat5 tipi ethernet kablosu üzerinden kablosuz olarak ağ kapsama alanını genişletir.

Wireless Access P = Aldığı sinyali kendi kapsama alanı içinde arttırarak alanı genişletir.

Router = Gelen Cat5 tipi ethernet kablosu üzerinden kablosuz ağ kapsama alanını genişletebilir. İleride modem olarak kullanılabilir.

Repeater = Gelen sinyali tekrarlayarak ağ kapsama alanını genişletir.

Sana lazım olan bir Access Point - direkt kabloya bağlayıp ev içinde serbestçe gezersin.

Anten meselesi.

Access Point = Gelen Cat5 tipi ethernet kablosu üzerinden kablosuz olarak ağ kapsama alanını genişletir.

Wireless Access P = Aldığı sinyali kendi kapsama alanı içinde arttırarak alanı genişletir.

Router = Gelen Cat5 tipi ethernet kablosu üzerinden kablosuz ağ kapsama alanını genişletebilir. İleride modem olarak kullanılabilir.

Repeater = Gelen sinyali tekrarlayarak ağ kapsama alanını genişletir.

Sana lazım olan bir Access Point - direkt kabloya bağlayıp ev içinde serbestçe gezersin.

Netmaster WDS-300 802.11n 300 Mbps AP-Router (2 x 5 dbi Anten) - Bilgisayar - Hepsiburada.com İyi mi bu?

Marka olarak Netmaster tecrübem yok, cumartesi TPlink'in bir AP'sini aldık arkadaşa 80-100 TL arasıydı, fiyat olarak bakınca OK duruyor. Ama cihaz olarak bakınca evet bu fazlasıyla iş görür, gelen kabloyu buna takarsın, bir kabloyu bundan masaüstüne taktın mı hem kablosuz hem masaüstün çalışır. Ayarlarını yapman gerek sadece.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı