Router nasıl kurulur ve ne işe yarar?

pcustası21a

Centipat
Merhaba, evimizde çok eski 8 yıllık olan bir TTNET modem var. Ve artık sürekli kendiliğinden internet kesintisi yapıyor sorunun modemde olduğunu düşünüyoruz. Ve internette router diye bir şey duydum fakat ne işe yarıyor bana bir faydası olur mu bilemem. Sizce yeni modem mi alınmalı yeni router mı?
Şimdiden teşekkür ederim :)

Baktığım router:

Router mevcut interneti dağıtır. DSL modem görevi görmez. Bu videoda bir Router inceledim, bilgi edinebilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam aynısını geçen gün ben aldım.

• İlk başta sizin modemden bir Ethernet kablosu çıkarıcaksınız.
  • Ardından o Ethernet kablosunu routerin WAN portuna takacaksınız.
  • Sonra kablosuz olarak veya kabloyla kurulumunu yapacaksınız. Çok uzun değil ülke vs. seçtiriyor o kadar.
  • Kurulumu tamamladıktan sonra 192.168.31.1'den admin paneline giriyoruz.
  • Eğer kurulumdaki Wi-Fi şifresi ile aynı olsun ibaresini kaldırdıysanız o verdiğiniz şifredir. Onun dışında direk kablosuz şifresini girin.
  • Sonra oradan isterseniz 2.4GHz veya 5GHz interneti ayarlayabilirsiniz.
  • Kablosuzun şifresini veya ismini oradan değiştiriyorsunuz. Ayrıca fazla olmasın diye bence 192.168. 1. 1'den modem arayüzüne girin ve modeminizin kablosuzunu kapayın.

Router mevcut interneti dağıtır. DSL modem görevi görmez. Bu videoda bir Router inceledim, bilgi edinebilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam aynısını geçen gün ben aldım.

• İlk başta sizin modemden bir Ethernet kablosu çıkarıcaksınız.
  • Ardından o Ethernet kablosunu routerin WAN portuna takacaksınız.
  • Sonra kablosuz olarak veya kabloyla kurulumunu yapacaksınız. Çok uzun değil ülke vs. seçtiriyor o kadar.
  • Kurulumu tamamladıktan sonra 192.168.31.1'den admin paneline giriyoruz.
  • Eğer kurulumdaki Wi-Fi şifresi ile aynı olsun ibaresini kaldırdıysanız o verdiğiniz şifredir. Onun dışında direk kablosuz şifresini girin.
  • Sonra oradan isterseniz 2.4GHz veya 5GHz interneti ayarlayabilirsiniz.
  • Kablosuzun şifresini veya ismini oradan değiştiriyorsunuz. Ayrıca fazla olmasın diye bence 192.168. 1. 1'den modem arayüzüne girin ve modeminizin kablosuzunu kapayın.

Router, modem değildir. Genellikle Wi-Fi bağlantısını dağıtmak için kullanılır, bu nedenle Router cihazlar Wi-Fi özellikleriyle çıkar.

Router modeme kablo yoluyla bağlanır ve Wi-Fi sinyalini dağıtır. Bazı modeller Ethernet bağlantısı da sağlayabilmektedir.

Yeni modem almalısınız. Routerler Wi-Fi sinyalinin alanını büyütür sadece.

Teşekkür Ederim :)

Bir sorum olacaktı, TP-Link AX50 Router modelini aldım, evde mevcut DSL-AX82U cihazım var, şimdi ben bu Router'ı illa kablolu mu baglamam lazım kullanabilmem için? Kablosuz bir şekilde modeme bağlayamaz mıyım? Sinyal arttırmak amaçlı kullanmak istiyorum ama dagıtıcı 2.4, dagıtıcı 5 GHz olarak yeni bir cihaz halinde tanıtabilir miyim?

Geri
Yukarı