RTX 2060 1830 MHz sabitlendi

Erdem20

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
ASUS ROG STRIX RTX 2060 ekran kartına sahibim. Son 1-2 gündür kartım sabit olarak 1830 MHz saat hızında çalışıyor. GPU Tweak yazılımından modlarını değiştirsem bile saat hızı değişmiyor. MSI Afterburner yazılımında ekstra OC yaptığım halde gene saat hızı değişmiyor. Sebebi ne olabilir sizce? DDU ile temiz kurulum yaptım sonuç değişmemişti. Örnek olarak CoD oyununda, oyuna girdiğimde saat hızı 1950 civarlarında olurdu hep.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    694,7 KB · Görüntüleme: 56
  • 2020-11-25.png
    2020-11-25.png
    745,8 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleyen: Moderatör:
Başka biri de GTX 1050 Tİ'da böyle bir durum yaşamış.

MSI Afterburner'a böyle bir güncelleme mi geldi acep?

Heaven Benchmark indirin, el ile MHz arttıralım. Hem FPS farkına bakmış olur.
Yükledim. Yapmam gerekenler nedir ?

Dosya Ekleri

• resim_2020-11-25_162459.png
    resim_2020-11-25_162459.png
    773,6 KB · Görüntüleme: 22
Yükledim. Yapmam gerekenler nedir ?

MSI Afterburner ayarlarını sıfırlayın ve izleme ayarlarından İşlemci Hızını ve GPU sıcaklığını açın.

Bütün ayarları en yükseğe çekip testi başlatın, test başlayınca sol üstte olan Benchmark tuşuna basın. Test olurken MHz hızına ve sıcaklığa bakın, test sonucu verilen FPS değerlerini de not edin.

Başka biri de GTX 1050 Tİ'da böyle bir durum yaşamış.

MSI Afterburner'a böyle bir güncelleme mi geldi acep?

Heaven Benchmark indirin, el ile MHz arttıralım. Hem FPS farkına bakmış oluruz.
Sıcaklık sabit 59 derece idi. İşlemci Hızı gene sabit 1830 MHz. Programın kendi içerisindeki sağ üstte yazan MHz ise 2160 MHz.

Dosya Ekleri

• resim_2020-11-25_164141.png
    resim_2020-11-25_164141.png
    44,5 KB · Görüntüleme: 23
Sıcaklık sabit 59 derece idi. İşlemci Hızı gene sabit 1830 MHz. Programın kendi içerisindeki sağ üstte yazan MHz ise 2160 MHz.

Biraz geciktim pardon.

CTLR+F basınca çıkan yere girin, alt tarafta 950 yazan yere denk gelen kutucuğu bulun, sonra o kutucuğa sol tıklayın, aynı zamanda alt tuşuna da basılı tutarak o kutucuk 1915 MHz olana kadar yukarı çekin.

Sonra alt tarafta 950 yazan yere gelip L basın, resim atın.

Biraz geciktim pardon.

CTLR+F basınca çıkan yere girin, alt tarafta 950 yazan yere denk gelen kutucuğu bulun, sonra o kutucuğa sol tıklayın, aynı zamanda alt tuşuna da basılı tutarak o kutucuk 1915 MHz olana kadar yukarı çekin.

Sonra alt tarafta 950 yazan yere gelip L basın, resim atın.
Hocam şimdi aklıma gelen birşey vardı sizi beklerken onu deneyeyim dedim. İşlemcimi 4.6Ghz e overclock yapmıştım. Az önce biosu sıfırladım ve tekrar deneyeyim dedim. Önce Gpu Tweak yazılımını tekrar kurdum. O.C moduna aldım ve oyuna girdim. Ve herşey düzelmiş. Resimdede görüldüğü gibi oyunda 1980 gibi MHz değerlerine çıkıyor. Msi Afterburner'da hiç bir ayar yapılı değil. İşlemci overclock yapmak bunu etkiler mi acaba ? Yada bunu etkileyecek bir ayar mı bios içinde bilemedim.

Dosya Ekleri

• 2020-11-25 (5).png
    2020-11-25 (5).png
    591 KB · Görüntüleme: 20
  • yenn.png
    yenn.png
    701,4 KB · Görüntüleme: 31
Hocam şimdi aklıma gelen birşey vardı sizi beklerken onu deneyeyim dedim. İşlemcimi 4.6Ghz e overclock yapmıştım. Az önce biosu sıfırladım ve tekrar deneyeyim dedim. Önce Gpu Tweak yazılımını tekrar kurdum. O.C moduna aldım ve oyuna girdim. Ve herşey düzelmiş. Resimdede görüldüğü gibi oyunda 1980 gibi MHz değerlerine çıkıyor. Msi Afterburner'da hiç bir ayar yapılı değil. İşlemci overclock yapmak bunu etkiler mi acaba ? Yada bunu etkileyecek bir ayar mı bios içinde bilemedim.

MSI Afterburner'i sıfırlayınca zaten o ayar gider.

İşlemci OC etkilemez.

MSI Afterburner'i sıfırlayınca zaten o ayar gider.

İşlemci OC etkilemez.
Kaydettiğim OC profilini geri yükledim. Denedim evet etkilememiş. Her nasıl oldu bilmiyorum ama çözüldü gibi sanki. Size başka bir soru sorayım. Oyunda GPU kullanımı düşüyor ve işlemci kullanımı artıyor. Normalde bu durum darboğaz olarak adlandırılır. Fakat İ5 9600K'nın RTX 2060 darboğaz yaşacağını sanmıyorum. 2 Adet oyundan görsel ekliyorum. Sizce sebeb ne olabilir. Grafik ayarlarında herşey ultra'da ve 1080P çözünürlük.

Dosya Ekleri

• 78.jpg
    78.jpg
    411,9 KB · Görüntüleme: 21
  • asd2.png
    asd2.png
    981,1 KB · Görüntüleme: 34
Kaydettiğim OC profilini geri yükledim. Denedim evet etkilememiş. Her nasıl oldu bilmiyorum ama çözüldü gibi sanki. Size başka bir soru sorayım. Oyunda GPU kullanımı düşüyor ve işlemci kullanımı artıyor. Normalde bu durum darboğaz olarak adlandırılır. Fakat İ5 9600K'nın RTX 2060 darboğaz yaşacağını sanmıyorum. 2 Adet oyundan görsel ekliyorum. Sizce sebeb ne olabilir. Grafik ayarlarında herşey ultra'da ve 1080P çözünürlük.

Bilgim yok maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı