RTX 2060 anlık FPS düşüşleri

MertSaitVRL

Centipat
Iyi günler.
Yaklaşık 3, 4 ay önce aldığım sistem son zamanlarda sıkıntı vermeye başladı. Sistemi yazarsam:
Ryzen 5 3600.
MSI RTX2060 Ventus XS.
MSI B450A PRO.
Kingston HyperX 8 GB 3200 MHz.
FPS 600W Hyper k 80+
256 GB M.2 NVMe.
1TB sabit disk.

Sistem bu şekilde ilk alındığında sadece ekran kartında çoğu kişinin bobin ağlaması dediği cızırtı sesi vardı. Bir problem yaşamadığım icin önceleri umursamadım sonra virüs olayı cıktı ve kaldı. Daha sonra oyunlarda ciddi FPS droplari yaşamaya başladım örnek olarak Warzone'da ilk günler 130FPS alırken aynı ayarlarda şu an 100FPS ve ciddi drop oluyor 4 saniyede bir 20 30 FPS'e düşüyor. Insanlar 8 GB RAM'in yetmediğini söyledi ama 8 GB ile benzer sistemde sorun yaşamayan arkadaşım var. Ayrıca ilk zamanlar bende sorun yasamıyordum. Sadece Warzone değil diğer oyunlarda da benzer problem vardı ancak şu an diğer oyunlarda drop yemiyorum sadece Warzone kaldı.
BIOS ve chipset güncellemelerini yaptım,
Ekran kartı Driver güncellemelerini yaptım,
Düşük ayarlarda denedim çok olmasa bile drop devam ediyor. RAM frekanslarını XMP 3200'e çektim ancak CPU Z'de 1600 görünüyor.
Islemci Core Boost'u kapattım, voltaj dalgalanması oluyordu ve 82 derecelere kadar çıkıyordu işlemci. Aynı işlemci ile çok sorun yaşayan varmış aynı şeyi yapmis çoğu bu şekilde 3600MHz'de 63 derecelerde geziyorum. Boost'u kapatmadan önce de drop vardı.

Drop girdiği anlarda ekran kartı kullanımı %100'den 20'lere düşüyor ve FPS dusuyor. Ayrıca yük altında çıkardığı o cızırtı sesi drop anlarında gidiyor anlık olarak yani anlık olarak ekran kartı kullanımı duruyor o anda drop giriyor. Ekran kartı sıcaklığı da 83'lerde geziyor.

Sorunum bu şekilde kartı yollayacaktım ancak sorun yok deyip tekrar yollamışlar insanlara, bir de virüs muhabbetine elimde kaldı. Acaba nasıl bir yol izleyebilirim?
Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.
Recep abiyi etiketleyebilirseniz belki yardımcı olabilir. Sistemi videosunu izledikten sonra toplamıştım.

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU-Z değerin yarısını gösterir. Bana ilk önce RAM gibi geldi. Fakat ekran kartı kullanımının düşmesinin nedenlerinden biri güç kaynağıdır. Bence RAM takviyesi zaten yapmalısınız. Ram alıp öyle denemenizi öneririrm. Güç kaynağını deneme şansınız varsa onu deneyin.

CPU-Z değerin yarısını gösterir. Bana ilk önce RAM gibi geldi. Fakat ekran kartı kullanımının düşmesinin nedenlerinden biri güç kaynağıdır. Bence RAM takviyesi zaten yapmalısınız. Ram alıp öyle denemenizi öneririrm. Güç kaynağını deneme şansınız varsa onu deneyin.
Merhaba yorumumuz için teşekkür ederim. Ram almayı düşünüyorum ancak maddi yeterliliği sağlamam gerek. Ancak 8gb yeterli gelmese, 8gb kullanan herkesin aynı şeyi yaşaması gerekmez mi? Arkadaşım 8gb ile sıkıntı yaşamıyor. Güç kaynağı olarak ta başka büyük oyunlarda bir dönem aynı sorunu yaşamıştım ama şuan onlar da bir sıkıntı yaşamıyorum. Ancak sanki normalin altında fps alıyorum gibi. Guc kaynağını deneme şansım yok ancak başka bir sisteme ekran kartını taksam test etsem en azından ekran kartında sorun olup olmadığı anlaşılır sanırım...

Evet anlaşılır. RAM fiyatları aslında çok da uçuk değil. Aynı RAM'den bir tane daha alabilirsin.
Çok uçuk değil doğru ama sistemi yeni aldim taksit ödüyorum hala. Araya ram sıkıştıracak durum kalmadı. Ekran kartını denedikten sonra sorun devam ederse göndermeyi düşünüyorum. Psu da sorun olsaydı diğer oyunlarda da sorun yasamaz miydim?

Çok uçuk değil doğru ama sistemi yeni aldim taksit ödüyorum hala. Araya ram sıkıştıracak durum kalmadı. Ekran kartını denedikten sonra sorun devam ederse göndermeyi düşünüyorum. Psu da sorun olsaydı diğer oyunlarda da sorun yasamaz miydim?
Haklısınız.Servise verin bence de.

Geri
Yukarı