RTX 2060 Cızırtı Sonrası Oyundan atma

Benzer sorunu bende bilgisayarı ilk aldığımda yaşıyordum. Bu sorunun "bence" iki sebebi var. 1. sebebi elektrik dalgalanması. İlk başta kulağa saçma gelse de ben sorunun büyük kısmını böyle çözdüm. Hatta sırf bu sebepten dolayı ekran falan gidip geliyordu bazen. Onun için tavsiyem ilk etap da odadaki bilgisayar haricinde tüm elektrikli aletleri off yap. Baktın azalma yok mümkünse tüm evdeki eşyaların fişini çek. Baktın hala değişiklik yok bil ki yazılımsal bir sorun. Ya ekran kartını garantiye yolla ya da iade et ve ya güncelleme gelene kadar idare et, başka şansın yok. Bu arada sadece BF5 de yapıyorsa bu dediğim elektrik olayıyla pek ilgisi yoktur, hatta kesin ilgisi yoktur. Ha yok her oyunda yapıyorsa dediklerimi bir denemeni öneririm. Onun dışında hatanın sebebi çok ama çok büyük ihtimalle yazılımsaldır. Buradakilerin tavsiyesiyle de kolay kolay çözebileceğini sanmam.

Benzer sorunu bende bilgisayarı ilk aldığımda yaşıyordum. Bu sorunun "bence" iki sebebi var. 1. sebebi elektrik dalgalanması. İlk başta kulağa saçma gelse de ben sorunun büyük kısmını böyle çözdüm. Hatta sırf bu sebepten dolayı ekran falan gidip geliyordu bazen. Onun için tavsiyem ilk etap da odadaki bilgisayar haricinde tüm elektrikli aletleri off yap. Baktın azalma yok mümkünse tüm evdeki eşyaların fişini çek. Baktın hala değişiklik yok bil ki yazılımsal bir sorun. Ya ekran kartını garantiye yolla ya da iade et veya güncelleme gelene kadar idare et, başka şansın yok. Bu arada sadece BF5'de yapıyorsa bu dediğim elektrik olayıyla pek ilgisi yoktur, hatta kesin ilgisi yoktur. Ha yok her oyunda yapıyorsa dediklerimi bir denemeni öneririm. Onun dışında hatanın sebebi çok ama çok büyük ihtimalle yazılımsaldır. Buradakilerin tavsiyesiyle de kolay kolay çözebileceğini sanmam.

Bu hata kasayı topladikdan sonra basıma gelmişti 3200 MHz RAM frekansım var. XMP'yi açmıştım 3200'e almıştım bu şekilde oyundan atıyordu sonra frekansi 2933'e getirdim. Uzun sure sıkıntısız kullandim eylül'den beri böyle 2 defa yeni sürücü geldi ama fayda yok. Bir ara YouTube'den oyunla ilgili ayar videosu izledim. Onları yaptım hoşuma gitmedi. Eskisine geri dönerdim o günden beri ayni ve o gün gene ekran kartı Driver'ıni güncellemiştim sonra eskisini yükledim vs. bayağı uğrastim gene ayni.
Beyler kasanın kapağını açtım şimdi oyunu başlattığımda ekran kartından vızılama sesi geliyor ve direk oyun kapanıyor önceden en azından 5-10 dk oynatıyordu sanki fana kablo takılmış gibi bir ses geliyor.
Acaba kuran arkadaş yanlış bir kablolama mı yaptı?

Kanka geçmiş olsu kötü bir şey ama ne yapılabilir inan ki bilmiyorum bilsem yardımcı olmak isterdim.
Ama aynı sorunu ŞU arkadaşda yaşamış bir bak belki yardımcı olur.

Reis kargoya yolladım geri geldi hiçbir şey yok diye neyse eve geldim hüsran vaziyette sonra MSI Dragon Center'ı kurdum oradan ekran kartını silent e aldım düzeldi yardımcı olmaya çalıştığın teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Daha önceden de açmış olduğum konularda ekran kartımın sıkıntılı olduğundan bahsetmiştim MSI RTX 2060 Gaming Z ekran kartına sahibim, sıkıntı olarak oyuna girdikten 10 saniye sonra oyunun donup crash vermesi ve oyuna girerken ekran kartından bir cızırtı sesi geliyordu. Ekran kartını Vatan Bilgisayar götürdüm ve garantiye yolladım. Garantiden hiçbir sıkıntısı yoktur diye geri geldi. Vatan Bilgisayar'da bir tanıdık vardı o sırada elinde montaj yaptığı MSI RTX 2060 Super ekran kartı vardı, onu benim sistemde taktık, denedik gene aynı cızırtı ve aynı crash olayı oldu. Ama ben bu zamana kadar bilgisayara format, ekran kartını temiz kurulum gibi birçok şey yaptım düzelmedi.

Neyse eve gittim Dragon Center'ı silmiştim galiba ya da formattan sonra geri yüklememiştim tam hatırlamıyorum. Geri yükledim biraz karıştırdıktan sonra uygulamayı bilen bilir uygulamanın modları var sessiz, sabit, ekstra performans gibi bunları tek tek denedim sessiz moda alınca bilgisayar sıkıntısız çalışmaya başladı arada gene aynı hataları almaya devam ettim Dragon Center'ı kontrol ettiğimde ise sessiz modundan çıktığını gördüm geri sessiz moduna alınca düzeldi. Ama şu an ne yaparsam yapayım dün oynadım AC odeyssey oyunu gece bir Windows güncellemesi geldi sabah girdim gene aynı hatayı aldı ve Dragon Center'da artık düzeltmiyordu. Size sorum şu benim gibi MSI anakart ve ekran kartı kullanıp bu sorunları yaşayan var mı? Ve bir dünya para verip aldığımız ekran kartlarının dandik bir uygulama yok diye çalışmaması mantıklı mı?
Bu arada anakartım MSI X470 GAMING Plus, işlemci olarak R5 2600 kullanıyorum. 750 Watt'da Cooler Master'ın Gold sertifikalı 80 Plus bir güç kaynağına sahibim acaba sıkıntı güç kaynağında vs olabilir mi?

Ekran kartım MSI RTX 2060 Gaming Z O.C. Modeli. Oyuna girdiğimde ekran kartından cızırtı sesi geliyor ve oyun bir anda donup, kapanıyor çözümünü bilen var mı? Acaba ekran kartı kendiliğinde voltaj vs mi yükseltiyor varsa bunu düzeltebileceğim bir yer var mı? Ekran kartı bu arada bir kere garantiye yolladım hiçbir şey yok diye yolladılar ne hikmetse. Bunun nedeni PSU vs de olabilir mi?

Ekran kartım MSI RTX 2060 Gaming Z O.C. Modeli. Oyuna girdiğimde ekran kartından cızırtı sesi geliyor ve oyun bir anda donup, kapanıyor çözümünü bilen var mı? Acaba ekran kartı kendiliğinde voltaj vs mi yükseltiyor varsa bunu düzeltebileceğim bir yer var mı? Ekran kartı bu arada bir kere garantiye yolladım hiçbir şey yok diye yolladılar ne hikmetse. Bunun nedeni PSU vs de olabilir mi?
Hocam bu sıkıntı gerçekten insanı delirtir 1yıldan uzun süredir sizinle neredeyse birebir aynı sıkıntıyı yaşıyorum r5 2600 rtx 2060 zotac 16 gb 2x8 3000mhz ramim var her şeyi denedim neredeyse benim ile senin aramızdaki fark ise ben de kasadan ses gelmiyor + pubg oyununda grafik karıncalanmaları oluyor ve sürekli crash yiyorum aralıklarla nvlddmkm hatası alıyorum olay görüntüleyicisinden baktığımda sanırım sorunum ya ram ya ekran kartı ama belki onlar bile olamayabilir teşhis koymak mümkün değil gibi bir şey ah keşke türkiyede yaşamyıor olsaydık isveçte almanyada olsaydıkta kafaya takmadan gidip ikisinde değiştirebilsek ahh b eeee

Hocam bu sıkıntı gerçekten insanı delirtir 1yıldan uzun süredir sizinle neredeyse birebir aynı sıkıntıyı yaşıyorum r5 2600 rtx 2060 zotac 16 gb 2x8 3000mhz ramim var her şeyi denedim neredeyse benim ile senin aramızdaki fark ise ben de kasadan ses gelmiyor + pubg oyununda grafik karıncalanmaları oluyor ve sürekli crash yiyorum aralıklarla nvlddmkm hatası alıyorum olay görüntüleyicisinden baktığımda sanırım sorunum ya ram ya ekran kartı ama belki onlar bile olamayabilir teşhis koymak mümkün değil gibi bir şey ah keşke türkiyede yaşamyıor olsaydık isveçte almanyada olsaydıkta kafaya takmadan gidip ikisinde değiştirebilsek ahh b eeee
O kartın üstüne 1660 ti aldım. Onu sattım onun üstüne 3060 ti aldım. Kart hala evde duruyor bugün yeniden deneyeceğim. Eski sistemi komple değiştirdim ses galiba PSU dan geliyordu.

Geri
Yukarı