RTX 2060 ekran kartı GTX1050 olarak gözüküyor

Kuons

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba.

İkinci el RTX 2060 ekran kartlı ASUS TUF model laptop aldım (tam modeli FX505D). Laptop 2060'lı fakat aygıt yöneticisinde GTX 1050 olarak gözüküyor. DxDiag da ise ad: 1050 yonga adı olarak da RTX 2060 gözüküyor. MSI Afterburner'da sorun yok 2060 gözüküyor. Oyunlara girince ise ayarlar kısmında 1050 gözüküyor fakat hafıza 6 GB olarak gözüküyor ve FPS olarak da 2060'in verdiği FPS'leri alıyorum. Sorun yok fakat bu durum nasıl olabilir aklım almadı.

Normal nvidia üzerinden indirdigim 2060aptop driverini ise kurmak istedigimde uyumsuz diyor.

Şimdi driveri tamamen silip tekrar kurun demeyin risk almak istemiyorum belki özel olarak bir şeyler yapıp driver yüklemişlerdir diye düşünüyorum çünkü FurMark'ta da oyunlarda da normal 2060 FPS'leri alıyorum ayrıca bildiğim kadarı ile bir bilgisayara farkli ekran kartı driveri kurmak imkansız (yaniliyorsam söyleyin).

Bir de aldığımda sağ klik çalışmıyordu eve gecinde driver kurdum çalışmaya başladı ama tam stabil değil. 10 başlıyor ise 2 basmıyor.

Sizce sorun neden kaynaklanıyor? Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Hocam bundan önce bir driver yüklüyken tekrar üstüne mi yüklemeye çalışıyorsunuz?
Eğer öyleyse DDU ile hem Vega'nin hem de Nvidia'nın driverini silip tekrar kurun.
Hayır belirttiğim gibi yeni format attım ne AMD ne de NVidia diriverleri kuruluyor. Bir iki yerden baktım AMD nin diriver kurarken verdiği hataya Windows güncelleyin demişler bir guncelleme yaptı yine aynı şu an 20h2 güncellemesi yapiyor.
Yok arkadaşlar anlamadım gitti olmuyor Windows 11 yükledim yine aynı RX VEGA 10 diriver yüklü Nvidia'yi bir türlü yukleyemedim uyumsuz deyip duruyor. 2060 hiç bir yerde gözükmüyor şu an. Var mı fikri olan?
Son Düzeltme : Aidan64 de 2060 kart gözüküyor.
@SEMIKAANCAKIR @merteknn @rocpai212 @GökBöri @TheAlcatraZ

Dosya Ekleri

• IMG_20210918_015537.jpg
    IMG_20210918_015537.jpg
    105,6 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Hayır belirttiğim gibi yeni format attım ne AMD ne de NVidia diriverleri kuruluyor. Bir iki yerden baktım AMD nin diriver kurarken verdiği hataya Windows güncelleyin demişler bir guncelleme yaptı yine aynı şu an 20h2 güncellemesi yapiyor.
Yok arkadaşlar anlamadım gitti olmuyor Windows 11 yükledim yine aynı RX VEGA 10 diriver yüklü Nvidia'yi bir türlü yukleyemedim uyumsuz deyip duruyor. 2060 hiç bir yerde gözükmüyor şu an. Var mı fikri olan?
Son Düzeltme : Aidan64 de 2060 kart gözüküyor.
@SEMIKAANCAKIR @merteknn @rocpai212 @GökBöri @TheAlcatraZ

Display Driver Uninstal adlı program yardımıyla o grafik kartı sürücüleri kaldırmanızı öneririm. Normalde format attıktan sonra geçmesi gerekirdi bu hatanın ilginç...

@Kuons Format atarken acaba SSD ya da HDD'yi biçimlendirip mi attın yoksa direk üzerine mi yazdın?
Ssd formatladim sadece ve üzerine kurdum HDD yi ellemedim bir iki oyun vardı sadece
Son durum nedir?
Bir üst mesajda son durumu yazdım hocam. Format attım şu an aygıt yöneticisinde ünlem işaretli Microsoft basic display yazıyor nvdia adına bir şey gözükmüyor drivee kurmak istesem bu Windows sürümüyle uyumsuz diyor. şu an rtx 2060 sadece aida64 gpu kısmında gözüküyor.
Bu arada RX 2060cduxgun çalışırken fakat 1050 olarak gözükürken şu driver yüklüydü temini almıştım.
Resimler:
Arkadaşlar bir şey fark ettim buna cevap verirseniz sevinirim önemli gibi çünkü. bu laptopun biosunu degistirmis olabilirler mi? çünkü arkasında FX 505dv yaziyorken şifa da 505du gözüküyor ve su olanın baktığımda göre grafik kartları farklı ? @Lord Games @TheAlcatraZ @Hamzz
@Kuons Format atarken acaba SSD ya da HDD'yi biçimlendirip mi attın yoksa direk üzerine mi yazdın?
Arkadaşlar bir şey fark ettim buna cevap verirseniz sevinirim önemli gibi çünkü. bu laptopun biosunu degistirmis olabilirler mi? çünkü arkasında FX 505dv yaziyorken şifa da 505du gözüküyor ve du olanın baktığımda ise grafik karti farklı 1650 gözüküyor ev ise 2060? @Lord Games @TheAlcatraZ @Hamzz

Bu arada neden mesaj düzenleme yapamıyorum

Dosya Ekleri

• IMG_20210914_104213.jpg
    IMG_20210914_104213.jpg
    102,1 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_20210918_015537.jpg
    IMG_20210918_015537.jpg
    105,6 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20210917_103037.jpg
    IMG_20210917_103037.jpg
    74,2 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
Ssd formatladim sadece ve üzerine kurdum HDD yi ellemedim bir iki oyun vardı sadece

Bir üst mesajda son durumu yazdım hocam. Format attım şu an aygıt yöneticisinde ünlem işaretli Microsoft basic display yazıyor nvdia adına bir şey gözükmüyor drivee kurmak istesem bu Windows sürümüyle uyumsuz diyor. şu an rtx 2060 sadece aida64 gpu kısmında gözüküyor.
Bu arada RX 2060cduxgun çalışırken fakat 1050 olarak gözükürken şu driver yüklüydü temini almıştım.
Resimler:
Arkadaşlar bir şey fark ettim buna cevap verirseniz sevinirim önemli gibi çünkü. bu laptopun biosunu degistirmis olabilirler mi? çünkü arkasında FX 505dv yaziyorken şifa da 505du gözüküyor ve su olanın baktığımda göre grafik kartları farklı ? @Lord Games @TheAlcatraZ @Hamzz

Aklıma başka çözüm gelmiyor. Ama bu laptopta bir işler yapılmış gibi hissediyorum kötü anlamda. Hem bir insan neden laptobun orjinali parçasını çıkarıp ondan daha düşük bir parça takar ki? Yanlış hatırlamıyorsam siz şunu dediniz "Normalde 512 GB SSD olması gerek ama satıcı içindeki SSD'yi çıkarıp daha düşük GB'li olan versiyonu takmıştı." dediniz. DDU yardımıda mı çözemedi sorunu?

Aklıma son olarak WİN10 godmode ile açmak geliyor. Hiç denemedim ama bu "Godmode" açınca bir ihtimal siz kendiniz GTX 1050 yazısını silip orjinal olanı RTX 2060 yazabilirsiniz diye düşünüyorum.

Aklıma başka çözüm gelmiyor. Ama bu laptopta bir işler yapılmış gibi hissediyorum kötü anlamda. Hem bir insan neden laptobun orjinali parçasını çıkarıp ondan daha düşük bir parça takar ki? Yanlış hatırlamıyorsam siz şunu dediniz "Normalde 512 GB SSD olması gerek ama satıcı içindeki SSD'yi çıkarıp daha düşük GB'li olan versiyonu takmıştı." dediniz. DDU yardımıda mı çözemedi sorunu?
Son yazdığım biosla ilgili olan şeye bakar mısın hocam.

Dediğinize katılıyorum hocam çünkü bu disk klonlama ile başa gelecek bir sorun değil. Ki gelse bile format bırakın silmeyi kalıntısı bile bırakmazdı. Benim dediğim WİN 10 Godmode olayına bakar mısınız? Belki o sorununuza çözüm olabilir.
Biosu değiştirmedim daha ama şunu fark ettim biosta da rtx gözüküyor

Dosya Ekleri

• IMG_20210918_224943.jpg
    IMG_20210918_224943.jpg
    188,6 KB · Görüntüleme: 38

Geri
Yukarı