RTX 2060 ekran kartının fanından ses geliyor

Markiki

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: PRIME B450M-K II İşlemci: Ryzen 5 5600X Ram: Adata XPG Gammix D30 8GB (2x8GB) DDR4 3000MHz CL16 Ekran Kartı: Asus Dual RTX 2060 EVO 6GB GDDR6 192Bit DX12 SSD: Adata SWORDFISH ASWORDFISH-500G-C 500GB 1800/1200MB/s M.2 Kasa: GamePower WARCRY 6*120MM ARGB Sessiz Fan 650W 80+ Bronz
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar son 2 aydır bu ses ile beraberim. Hep üşeniyordum ama bugün baktım ki ekran kartı fanından geliyormuş. Oyunlara girerken fan hızı arttığı için abartılı bir şekilde ses geliyor. Videolardan görebilirsiniz. Bu sesin sebebi nedir ve zararlı mıdır?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir de kasanın kapaklarını kapatırken bu olayı fark ettim. Fan kendi kendine duruyor tekrar çalışıyor ve yine değişik ses yapıyor. Fark edersiniz ki sağdaki fan hep çalışmaya devam ediyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Elinizle falan bastırdınız mı fana veya temizlerken havayı fazla bastınız mı?

Yok 1 kere temizlik yaptım çok önceden ondadan fanlara asla dokunmadan taktım çok iyi hatırlıyorum. Hava basmadım ama çok uzaktan fön makinesiyle kasaya genel olarak soğuk hava tutmuştum.

Yapmalısınız.

Hocam ekran kartının içini mi söküp temizlemem lazım?

Kasayı açıp fön tutup narince silersiniz hafiften nemli bezle özellikle devre kısımlarına temas etmeden hiçbir şey olmaz.

Geri
Yukarı