RTX 2060 Gaming Z Ekran kartı 75°C'yi aştıktan sonra fan hızı %100'e çıkıyor

Stingy

Decapat
Daha fazla  
Merhaba forum üyeleri. Yaklaşık 2 yıldır MSI RTX 2060 Gaming Z kullanıyorum. Son zamanlarda ekran kartının fanı kulağımı tırmalamaya başladı. 75°C'yi aştığı anda fan hızı tavan yapıyor ve 1°C soğuduğunda tekrardan olması gerektiği hıza geri dönüyor. Bunun önceden farkında değildim çünkü bilgisayarı zorlayacak fazla oyun oynamıyordum. MSI Afterburner 75 derece ve üzerindeki sıcaklıklarda fan hızına %50 (sayıyı attım) dese de sesinden ve Speccy gibi uygulamalardan fanın son sürat döndüğünü anlıyorum. Fan grafiğini değiştirmek bi' işe yaramıyor. Afterburner'ı silip ekran kartı driverını tekrardan kurdum ama nafile.

Yardımlarınızı bekliyorum. Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
ASUS ROG STRIX RTX 2060 o.c Edition EVO kullanıyorum 61 derece geçmiyor sizin elinizdeki kart ta benimkine yakın iyi soğutmalı bir kart o dereceleri görmesi biraz garip geldi ama o kadar anormal bir durum yok 75 derece normal bir değer. Ek olarak ekran kartını 2 yıl yoğun bir şekilde kullandınız mı ve ne amaçla kullandınız? Detaylı bir toz temizliği, termal macun ve termal ped değişimi ile çözülebilecek bir sorun. Kendiniz biliyorsanız yapın fakat tecrübeniz yoksa bulaşmayın güvendiğiniz birine yaptırmanızı tavsiye ederim. Kasa modeli ne kasa içerisinde kaç adet fan var kasa içi hava akışı da bu sıcaklıklara sebep oluyor olabilir.

ASUS ROG STRIX RTX 2060 o.c Edition EVO kullanıyorum 61 derece geçmiyor sizin elinizdeki kart ta benimkine yakın iyi soğutmalı bir kart o dereceleri görmesi biraz garip geldi ama o kadar anormal bir durum yok 75 derece normal bir değer. Ek olarak ekran kartını 2 yıl yoğun bir şekilde kullandınız mı ve ne amaçla kullandınız? Detaylı bir toz temizliği, termal macun ve termal ped değişimi ile çözülebilecek bir sorun. Kendiniz biliyorsanız yapın fakat tecrübeniz yoksa bulaşmayın güvendiğiniz birine yaptırmanızı tavsiye ederim. Kasa modeli ne kasa içerisinde kaç adet fan var kasa içi hava akışı da bu sıcaklıklara sebep oluyor olabilir.
Donanımlarım imzamda yazılı. Bilgisayarımı kendim topladım, neredeyse her ay toz temizliğini de yaparım :D Ekran kartı az kullanıldı denilemez. Oyun geliştirdiğim için tam yükte çalışıyor. Benim için sıcaklık sorun değil, fanların anormal davranması sorun. Belli bi dereceyi aştıktan sonra gpu hızı düşecekse benim için sorun değil. Sessiz olsun yeter.

Donanımlarım imzamda yazılı. Bilgisayarımı kendim topladım, neredeyse her ay toz temizliğini de yaparım :D ekran kartı az kullanıldı denilemez. Oyun geliştirdiğim için tam yükte çalışıyor. Benim için sıcaklık sorun değil, fanların anormal davranması sorun. Belli bir dereceyi aştıktan sonra GPU hızı düşecekse benim için sorun değil. Sessiz olsun yeter.

Kasanız mesh mi? İçindeki fan sayısını arttırabilirsiniz ısınma için. Ayrıca dediğim bakım yapıp sıcaklıkları düşünebilirsiniz. Fan konusunda ise ben garip bir şey göremedim fakat MSI Afterburner ile ayarları bozmuş olabilirsiniz bu silip kurtulabileceğini bir şey değil eğer bir şey yaptıysanız düzeltmeniz gerek. He yok bir şey yapmadım derseniz her şey normaldir.

75 dereceyi geçince fanların o seviyeye gelmesine sapıtma denmez. Normal bir şey.
Ekran kartı fabrika haliyle 60 dereceyi geçtikten sonra fanlarını döndürmeye başlıyor. 60 ile 75 arasında bi uçurum yok. İşlemcimin sıvı soğutmadan önce 95 dereceleri gördüğü oldu, 75 yüksek bi değer değil.
Kasanız mesh mi? İçindeki fan sayısını arttırabilirsiniz ısınma için. Ayrıca dediğim bakım yapıp sıcaklıkları düşünebilirsiniz. Fan konusunda ise ben garip bir şey göremedim fakat MSI Afterburner ile ayarları bozmuş olabilirsiniz bu silip kurtulabileceğini bir şey değil eğer bir şey yaptıysanız düzeltmeniz gerek. He yok bir şey yapmadım derseniz her şey normaldir.
Coolermaster mb511 rgb, evet mesh kasa. Afterburner ayarlarını ise kurcalamadım maalesef :/

Merhaba forum üyeleri. Yaklaşık 2 yıldır MSI RTX 2060 Gaming Z kullanıyorum. Son zamanlarda ekran kartının fanı kulağımı tırmalamaya başladı. 75°C'yi aştığı anda fan hızı tavan yapıyor ve 1°C soğuduğunda tekrardan olması gerektiği hıza geri dönüyor. Bunun önceden farkında değildim çünkü bilgisayarı zorlayacak fazla oyun oynamıyordum. MSI Afterburner 75 derece ve üzerindeki sıcaklıklarda fan hızına %50 (sayıyı attım) dese de sesinden ve Speccy gibi uygulamalardan fanın son sürat döndüğünü anlıyorum. Fan grafiğini değiştirmek bi' işe yaramıyor. Afterburner'ı silip ekran kartı driverını tekrardan kurdum ama nafile.

Yardımlarınızı bekliyorum. Aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.
Hocam aynı kart aynı modelle aynı problemi yaşıyorum. Çözebildiniz mi?

Hocam aynı kart aynı modelle aynı problemi yaşıyorum. Çözebildiniz mi?
Evet. Kartı söküp macununu yeniledim. Var olan macun eşit şekilde yayılmamıştı. Verilere baktığımda 75 derece görüyordum ama büyük ihtimalle hot spot derecesi çok daha fazla olduğundan ekran kartı fan hızını arttırarak kendini kendini koruyormuş büyük ihtimalle. Macun değişimi öneririm, 7-8 aydır hiçbi sıkıntı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı