RTX 2060 Gaming Z fan hızı ayarı

sykrz

Kilopat
RAM
CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance Siyah DDR4 3000Mhz CL16
Ekran kartı
RTX 2060 Gaming Z
Anakart
MSI B450M-A PRO MAX
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600
Ekran kartım RTX 2060 Gaming Z modeli oyunda sıcaklık değerlerim normal olmasına rağmen fanlarım sürekli abartılı şekilde ses yapıyor. Kısaca şöyle özetliyim 70 derecede MSI Afterburner'da fan hızıma baktığımda %55 aralığında gözüküyor ama oyun esnasında ara sahneler olsun veya mekan değişimlerinde bir anda yüksek sesle sanki fanlarım %100 çalışıyor gibi ses yapıp 5-10 saniye sonra eski haline dönüyor bu arada bu dediğim kısımlarda sıcaklıklarımda değişim olmuyor hani desem 80-85 dereceye yükseliyor fanlarda ona göre artıyor ama değil sabit 70-71 dereceler de oluyor bu olay MSI Afterburner'da fan ayarlarını otomatik yerine manuel olarak ayarladığımda ise mesela %55 veya %60 ayarlıyorum ama yine de ani fan ses değişimleri oluyor sebebi nedir bunun?
Screenshot_1.png

Ekran kartım RTX 2060 Gaming Z modeli oyunda sıcaklık değerlerim normal olmasına rağmen fanlarım sürekli abartılı şekilde ses yapıyor. Kısaca şöyle özetliyim 70 derecede MSI Afterburner'da fan hızıma baktığımda %55 aralığında gözüküyor ama oyun esnasında ara sahneler olsun veya mekan değişimlerinde bir anda yüksek sesle sanki fanlarım %100 çalışıyor gibi ses yapıp 5-10 saniye sonra eski haline dönüyor bu arada bu dediğim kısımlarda sıcaklıklarımda değişim olmuyor hani desem 80-85 dereceye yükseliyor fanlarda ona göre artıyor ama değil sabit 70-71 dereceler de oluyor bu olay MSI Afterburner'da fan ayarlarını otomatik yerine manuel olarak ayarladığımda ise mesela %55 veya %60 ayarlıyorum ama yine de ani fan ses değişimleri oluyor sebebi nedir bunun?Eki Görüntüle 1465590
Aynı ekran kartına sahibim 1 hafta sonra 3. yılına girecek ama kendim 100%'e çıkarmadıkça hiç fan sesini duymadım. Kartı ne zamandan beri kullanıyorsun ve hiç temizlediğin oldu mu? Fanlarda bir sıkıntı olmuş olabilir garantisi devam ediyorsa göndermelisin.

Aynı ekran kartına sahibim 1 hafta sonra 3. yılına girecek ama kendim 100%'e çıkarmadıkça hiç fan sesini duymadım. Kartı ne zamandan beri kullanıyorsun ve hiç temizlediğin oldu mu? Fanlarda bir sıkıntı olmuş olabilir garantisi devam ediyorsa göndermelisin.

Bende fan sesi duymuyorum zaten. Sadece belli sekans aralıklarında %100'e almışım gibi ses çıkıp azalıyor sadece. Temizlik bir durum toz tutma gibi sıkıntı yaşamıyorum oda da alalı 2 yıldan fazla olacak muhtemelen. Bu dediğim ses MSI Afterburner'da görüldüğüne dayanarak %55-56'da bile çıkıyor ama manuel olarak fan hızımı %55-56 aldığım zaman aynı ses çıkmıyor çok ilginç anlamadım.

Bende fan sesi duymuyorum zaten. Sadece belli sekans aralıklarında %100'e almışım gibi ses çıkıp azalıyor sadece. Temizlik bir durum toz tutma gibi sıkıntı yaşamıyorum oda da alalı 2 yıldan fazla olacak muhtemelen. Bu dediğim ses MSI Afterburner'da görüldüğüne dayanarak %55-56'da bile çıkıyor ama manuel olarak fan hızımı %55-56 aldığım zaman aynı ses çıkmıyor çok ilginç anlamadım.
MSI Afterburner programı GPU bellek ısısını göstermiyor. Ekran kartı çipi sıcaklığı 70 dereceyken bellek ısısı 80 derece olabiliyor. Belleklerin üstündeki termal pedleri yenilersen belki sorun çözülebilir.

Bende de aynı sorun var, çözdünüz mü sorunu? @sykrz

Üstüne gitmedim ya önemsememeye başladım çünkü çok araştırmama rağmen bir çözüm yolu bulamadım. Oyun oynarken 2-3 saniye fan sesi çıkması pek de problem değil gibi ama çözümünü bulursam konuyu güncellerim ya da siz çözümünü bulursanız yazabilirsiniz diğer aynı sorunu yaşayanlara yardımcı olmak adına.

Geri
Yukarı