Çözüldü RTX 2060 sistemde XMP açınca mavi ekran

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

maxilik

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Gskill 4000mhz cl18 2x16
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 Evo plus
Ekran kartı
Asus Turbo Rtx 2060
Anakart
Asus Z390m Pro Gaming
İşlemci
Intel i7-9700k
Merhaba,

Mavi ekran hatası aldım ve sebebini merak ediyorum, yardımcı olur musunuz?

Çözüm
RAM kaynaklı ve hata devam ediyor. Memtest yapıp sonucu yollarsan iyi olur. Ama uğraşamam dersen sağlam RAM alıp deneyebilirsin. Bir de RAM'ler hangi slotlara takılı?
BIOS güncelle. Güncelleme sonrası optimize defaults yap BIOS'tan ve sonra save yapıp son durumu bildir.
Sorun devam etmesi durumda RAM testi yapıp sonucu yolla.

BIOS'u defaulta çektikten sonra XMP'yi açim mi? Çünkü RAM default ayarlardayken herhangi bir sorun yaşamadım.

Size yazarken sistemi tam yük altında test ederken mavi ekran vermedi ama donma yaşadı kendim resetledim. Şimdi BIOS'u güncellemesini yaptım. Defaulta çektim, XMP1'i açtım. Test ediyorum şu anda.

Test sonucu :)

Hocam diyorum ki eski RAM'leri takayım bu RAM'leri de iade edip başka RAM alim. Memtesti çok uzun sürecek bunun. Siz ne düşünüyorsunuz?

@claus

Son düzenleme:
RAM kaynaklı ve hata devam ediyor. Memtest yapıp sonucu yollarsan iyi olur. Ama uğraşamam dersen sağlam RAM alıp deneyebilirsin. Bir de RAM'ler hangi slotlara takılı?

2. ve 4. slotlara takılı. Hocam RAM'leri manuel olarak hızlarını da ayarlayamıyorum büyük ihtimal anakart desteklemiyor. Şimdi eski RAM'lerimi takmaya çalışıyorum ikisini birlikte takınca görüntü gelmiyor. Tek tek takıyorum farklı farklı slotlara iki RAM de bütün slotlarda çalışıyor. 2019'dan beri kullandığım kit RAM'ler bunlar. İki RAM de çalışıyor ikisi de aynı RAM ama birlikte takınca görüntü gelmiyor. BIOS pilini söküp taktım bütün USB'leri çıkardım öyle açtım sonuç değişmedi.

2. ve 4. slotlara takılı. Hocam RAM'leri manuel olarak hızlarını da ayarlayamıyorum büyük ihtimal anakart desteklemiyor. Şimdi eski RAM'lerimi takmaya çalışıyorum ikisini birlikte takınca görüntü gelmiyor. Tek tek takıyorum farklı farklı slotlara iki RAM de bütün slotlarda çalışıyor. 2019'dan beri kullandığım kit RAM'ler bunlar. İki RAM de çalışıyor ikisi de aynı RAM ama birlikte takınca görüntü gelmiyor. BIOS pilini söküp taktım bütün USB'leri çıkardım öyle açtım sonuç değişmedi.
Şimdi bir daha ramlerin yerini değiştirdim açıldı

Anakart uyumluluk listemde olup ve stokta olan sadece bu rami bulabildim.

CPU 2666 Anakart 4266 destekli. RAM'lerde sorun var gibi. Kesinlik için memtest yapmak gerek dediğim gibi.

Memtest sonucu olumlu çıkarsa yapabileceğimiz bir işlem var mı hocam?

Ek olarak benim şu anki ramlerim xmp açmadan 3200mhzde çalışıyor diğer ramler de base hızında (2666mhz) sorunsuz çalıştı.(Arızalı olduğunu düşündüğümüz) Çok yüksek ihtimal desteklemediğini düşünüyorum. Bilgisayarın açık kalıp çalışması gerekiyor memtest için gerçekten vaktim yok hocam yoksa bu kadar ikiletmezdim sizi.

Aynı sorunun bir benzerini ben yaşadığımda RAM'leri tek tek takıp deneyerek sorunlu RAM'i tespit edip servise yollamıştım. Benim sorunun böyle çözülmüştü.

Bende şöyle bir durum vardı, RAM'ler çalışıyor sorun gözükmüyor. Ancak sistemi yük altında çalıştırınca bir süre sonra mavi ekran veriyor. Burada uyumluluk sorunu da olabilir ancak Memtest'e sokamadım öyle bir vaktim yok çünkü. Daha sağlıklı olurdu Memtest yapsaydım. En azından RAM'lerde mi sorun var yoksa uyumluluk problemi mi onu anlamış olurduk. İşin acı tarafıysa G.Skill öyle bir kutu yapmış ki RAM'lere daha önceden açılıp açılmadığını anlaman çok zor. Çok büyük ihtimal bir başkasına satılacak o RAM'ler.

Bende şöyle bir durum vardı, RAM'ler çalışıyor sorun gözükmüyor. Ancak sistemi yük altında çalıştırınca bir süre sonra mavi ekran veriyor. Burada uyumluluk sorunu da olabilir ancak Memtest'e sokamadım öyle bir vaktim yok çünkü. Daha sağlıklı olurdu Memtest yapsaydım. En azından RAM'lerde mi sorun var yoksa uyumluluk problemi mi onu anlamış olurduk. İşin acı tarafıysa G.Skill öyle bir kutu yapmış ki RAM'lere daha önceden açılıp açılmadığını anlaman çok zor. Çok büyük ihtimal bir başkasına satılacak o RAM'ler.

Benim sorun yaşadığım RAM'ler de G.Skill'di. G.Skill Ripjaws 8 GB 3600 MHz modeli.

Geri
Yukarı