RTX 2060 Super test esnasında kapanıyor

0skar

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar,

Daha önce Gaming sistem toplamadık bilmediğim bir terim olursa mazur görün. 11.11 indiriminden bileşen topladık öncelikle onu belirteyim daha sonra soruna geçeceğim.

B450 Aorus Pro - Ryzen 5 2600 - RTX 2060 Super Gaming - 16 GB Corsair Vengance - Crucial 480 GB SSD - Corsair Spec Delta kasa ile gelen VS550 modelli 550W PSU.
- Bilgisayar Windows 10 Pro demo modda henüz Key almadım.
- Güncellemelerin tümünü Driver Booster ile yaptım.
- Ayrıca BIOS güncellemedim.
- Elimde FHD 1080P monitör olmamasından dolayı ilk testi 4K destekli 100Hz TV'imde 2. Testi geçici olarak 720P HD
monitörde yaptım.

İlk testi yaptığımda işlemci 84'lere kadar geldi, GPU'ya bakamadım o an 4. dakikada falan iken (AIDA64) ekran kartı komple kapandı, anakartın ışıkları açık kalarak bilgisayar kapandı ve tekrar güç düğmesine o şekliyle bastığımda almadı. Kasanın camını takmadığım için kartın sıcaklığına baktığımda doğal olarak sıcaklık vardı.
Neyse dedim 2. gün güncellemelerden eksikler vardı onları yaptım. Tekrar deneyim dedim AIDA64'te sadece CPU denedım 7-8 dakika 85'ten yukarı çıkmadı öyle duruyordu kapattım bir sıkıntı olmadı. Sonra GPU'yu FurMark testinde deneyeyim dedim. İndirdim. Testi başlattım testin 3. dakikalarında falan kart 70 derecede iken yine aynı olay gibi kart kapattı kendini anakart açık. Biraz soğudu PSU'dan güç düğmesini kapatıp, açtım bilgisayarı öyle açtım. (Diğer şekil güç tuşuna bastığımda açılmıyor ama PSU'dan kapat aç yaptığımda açılıyor. ) Bir süre sonra FurMark testini tekrar başlattım kasa camını söktüm bu sefer 61 derecede aynı olay oldu. Bu sefer MSI Afterburner ile ekran kartının 2 fanınıda %100 yaparak testi başlattım yine aynı olay 50 derecede olunca konunun aşırı sıcaklıktan olmayacağını kesinleştirdim gibi zaten yanlış bilmiyorsam kart 60 derecenin altında fan açmıyor.

Buna göre;
Toplam gücü hesapladığımızda 430-450 civarında bir güç tüketimi gösteriyordu sistemi toplarken. Kasayı Corsair Spec Delta seçmemizden ve içerisinde gelen güç kaynağı VS550 modeli olduğundan muhtemelen yeter diye düşündük. (Her ne kadar 550 yazan 550 tam vermese de Corsair gibi bir marka 520 falan verse yeter sisteme gibi) PSU yetmeyince nasıl kapanır ya da nasıl tekrar açılır (reset gibi veya hemen kapatır tekrar açar gibi) bilmiyorum. Sorun bu tamamen. Kartı garantiye göndereceğim fakat sorun PSU ise başına gelen varsa ya da "ondan değil bundan yapabilir" dediğiniz varsa değerlendireyim ona göre göndereyim kurdalatmak istemiyorum da. Yedek PSU'm yok. Ondan sök ona tak yapabileceğim imkan yok maalesef. Şimdi sözü değerli forum üyelerine bırakıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Power Supplay yeterli fakat sorun olabilir. Güncelleme yapmak için key girmeniz gerekmektedir. Windows 10'un tüm güncellemelerini almanız gerekiyor ek olarak Ekran kartınız ile ilgili bir sorun olabilir. Oyun testi yaptınız mı yada uzun süre oyun oynadınız mı ? Bu sorunlar oyunlarda da mevcut mudur ?

Arızalı parçanın PSU olduğunu düşünüyorum neden mi? Büyük ihtimal PSU neredeyse sınırlarında çalıştığı için ısınıyor ve kendini koruma moduna alıyor ve soğuyana kadar çalışmıyor fakat sen şartel aç kapa yaparak PSU'yu bir nevi sıfırlıyorsun.

DDU ile ekran kartı driverini silip. Nvidia nın sitesinden tekrar yükler misin ? Driver booster isimli programı tavsiye etmiyoruz.

Power Supplay yeterli fakat sorun olabilir. Güncelleme yapmak için key girmeniz gerekmektedir. Windows 10'un tüm güncellemelerini almanız gerekiyor ek olarak Ekran kartınız ile ilgili bir sorun olabilir. Oyun testi yaptınız mı yada uzun süre oyun oynadınız mı ? Bu sorunlar oyunlarda da mevcut mudur ?
Monitör olmadığından malum oyun yükleme ve deneme şansım olmadı. Bugün MSI ile görüştüm. Kartı yarın göndereceğim. Kartı her ihtimale karşı bi inceletmekte fayda var diye düşündük bakalım ne olacak :)
DDU ile ekran kartı driverini silip. Nvidia nın sitesinden tekrar yükler misin ? Driver booster isimli programı tavsiye etmiyoruz.
Akşam deneyeyim. Kartı kargolayacağım yoksa msi'ye.
Arızalı parçanın PSU olduğunu düşünüyorum neden mi? Büyük ihtimal PSU neredeyse sınırlarında çalıştığı için ısınıyor ve kendini koruma moduna alıyor ve soğuyana kadar çalışmıyor fakat sen şartel aç kapa yaparak PSU'yu bir nevi sıfırlıyorsun.
Hocam sadece kartın ışıklar sönüyor. Olabilir belki yüke binince yetiştirmiyordur. Ama kartı gönderelim sorun yok derlerse PSU çaresine bakacaz artık mecbur. Deneme yanılma yapabileceğim bir PC olsa sorunun nerden olduğunu netleştirirdik sanırım ama o imkan yok maalesef. Sizce bu PSU r5 2600 ve 2060s için yetersiz midir ? Yoksa PSU'da mı sorun vardır?

Hocam sadece kartın ışıklar sönüyor. Olabilir belki yüke binince yetiştirmiyordur. Ama kartı gönderelim sorun yok derlerse PSU çaresine bakacaz artık mecbur. Deneme yanılma yapabileceğim bir PC olsa sorunun nerden olduğunu netleştirirdik sanırım ama o imkan yok maalesef. Sizce bu PSU r5 2600 ve 2060s için yetersiz midir ? Yoksa PSU'da mı sorun vardır?
Denemeden bilinmez ben buradan oturduğum yerden parçalara bakmadan "PSU arızalı git değiştir" diyemem sadece bir tahmin de bulundum ve tahminimin nasıl gerçekleşeceğini söyledim, denemek sana düşer ister dene istersen deneme.

Daha önce sistem toplamadım demişsiniz. Ekran kartının güç kablolarının falan takıldığından eminiz değil mi? Takmadan çalışması durumunda gücü anakarttan almaya çalışacak o da yetmediği için kapanıyor olabilir diye düşünüyorum.

Daha önce sistem toplamadım demişsiniz. Ekran kartının güç kablolarının falan takıldığından eminiz değil mi? Takmadan çalışması durumunda gücü anakarttan almaya çalışacak o da yetmediği için kapanıyor olabilir diye düşünüyorum.
Yok soketler yerinde bilen bir arkadaşla topladık test esnasında bu hatayı aldım. Düşük oyunlarda pubg lite gibi 250 lerde FPS veriyor ama kapanma yok yani ekran kartını bir göndericem artık bir sorun yok derlerse denemeye gerek olmadan PSU alcaz artık öyle gözüküyor sanırım
Öncelikle Ekran kartını bugün gönderdim inceletmeye eğer sorun oradan çıkmazsa direk Psu'yu değiştireceğim. Yetiştiremiyor olabilir artık elde tek o kalıyor.
Arkadaşlar Ekran Kartı bugün geldi servisten. Açıklamaya şunları yazmışlar;
"Ekran kartının bütün portlarından görüntü alındı. Sorun görülmedi. Windows ortamında uzun süreli strest testi yapıldı. Çeşitli performans testleri yapıldı. Isı ve Fps değerleri normal. Ekran kartının kontrolleri sırasında görüntü kesme arızasına rastlanılmadı."
Şimdi sıraya Psu geldi. 550w'ın yeteceğini söylemişlerdi msi servispoint fakat bunu da başka bir psu bulup denemem gerekecek sanırım onu nasıl hallederim şimdilik bilmiyorum. Bakalım önce ddu ile driveri kaldırıp yeniden kurup test yapacağım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı