RTX 2060 Super undervolt sonrası sabit voltaj değeri

_efsane

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba.
Sorunum şu, Gigabyte RTX 2060 Super Aorus modelini kullanıyorum (kasam ise Cooler Master MB511 mesh)
Kartım %100 yük altında 73 derecede çalışıyor. %74 fan hızı 1980MHz Core clock ve voltaj 1.040 sabit, 73 dereceyi geçmiyor.

Bende undervolt denemek istedim denediğim değer: 0.925 voltaj 1960MHz Core clock ile.
%100 yükte 66 dereceyi geçmiyor fan hızı ise %64-66 arası (daha sessiz çalışıyor öncekine göre ciddi oranda) ve daha az güç tükeniyor yaklaşık 130-140W arası. Undervolt olmadan ise 165-175W arası çalışıyor.

Undervolt işleminden sonra 60 dakika kadar stress testi yaptım herhangi bir hata görmedim mavi ekran vb. birkaç Oyunda'da denedim onlardada bir sıkıntı çıkmadı ama sorunum şu.

Undervolt işlemi sonrası kartım hep 1960 Core clock 7000 Memory clock sabit çalışıyor boşta ve sabit 0,925 voltaj veriyor. Bu da boşta ısınmasına sebep oluyor.
Undervolt işlemi olmadan boşta Core ve Memory clock hızları 400-800 arası 0.6 voltaj veriyor.
Yani demek istediğim ben undervolt yaptığımda boşta manuel ayarlarda olduğu gibi olmasını istiyorum ama bunu çözemedim.
NVIDIA Denetim Masası üzerinde güç yönetimini "optimium güç" modunda.

Dosya Ekleri

• resim_2021-02-10_003535.png
    resim_2021-02-10_003535.png
    69,3 KB · Görüntüleme: 81
Hocam merakımı mazur görünüz, velakin 73 derece uçuk kaçık değerler değil normal sayılabilir. Neden UV yapıyorsunuz ? Al ultraya tüm oyunları oyna keyfine böyle uğraşırsan yorulursun :(

Hocam merakımı mazur görünüz, velakin 73 derece uçuk kaçık değerler değil normal sayılabilir. Neden UV yapıyorsunuz? Al Ultra'ya tüm oyunları oyna keyfine böyle uğraşırsan yorulursun :(

Fanlar %74-75 olunca kulaklık takılı olmadığında ses yapıyor rahatsız ediyor. O yüzden.
+ Bildiğim kadarı ile undervolt işleminin bir zararı yok o yüzden yapıyorum.

Fanlar %74-75 olunca kulaklık takılı olmadığında ses yapıyor rahatsız ediyor. O yüzden.
+ Bildiğim kadarı ile undervolt işleminin bir zararı yok o yüzden yapıyorum.
Zararı yok evet fakat oyunlarda FPS düşüklüğüne sebep oluyor diye biliyorum, ekran kartının gücü kısıldığı için. Fakat Core Clock'u düşürmeyince olmuyormuş. O zaman da güç kısıldığı için darboğaz olacak. Hocam bence siz MSI AFTERBURNER ile fanı sizi rahatsız etmeyecek şekilde ayarlayınız. Hem FPS kaybı yaşamazsınız. Sıcaklık 80'i geçmediği sürece hop dur denecek kadar bir problem de olmaz.

Öncelikle merhaba.
Sorunum şu, Gigabyte RTX 2060 Super Aorus modelini kullanıyorum (kasam ise Cooler Master MB511 mesh)
Kartım %100 yük altında 73 derecede çalışıyor. %74 fan hızı 1980MHz Core clock ve voltaj 1.040 sabit, 73 dereceyi geçmiyor.

Bende undervolt denemek istedim denediğim değer: 0.925 voltaj 1960MHz Core clock ile.
%100 yükte 66 dereceyi geçmiyor fan hızı ise %64-66 arası (daha sessiz çalışıyor öncekine göre ciddi oranda) ve daha az güç tükeniyor yaklaşık 130-140W arası. Undervolt olmadan ise 165-175W arası çalışıyor.

Undervolt işleminden sonra 60 dakika kadar stress testi yaptım herhangi bir hata görmedim mavi ekran vb. birkaç Oyunda'da denedim onlardada bir sıkıntı çıkmadı ama sorunum şu.

Undervolt işlemi sonrası kartım hep 1960 Core clock 7000 Memory clock sabit çalışıyor boşta ve sabit 0,925 voltaj veriyor. Bu da boşta ısınmasına sebep oluyor.
Undervolt işlemi olmadan boşta Core ve Memory clock hızları 400-800 arası 0.6 voltaj veriyor.
Yani demek istediğim ben undervolt yaptığımda boşta manuel ayarlarda olduğu gibi olmasını istiyorum ama bunu çözemedim.
Merhaba ayni sorunu yaşıyorum bir çözüme ulasabildiysen paylaşırsan cok iyi olur kardeşim

Zararı yok evet fakat oyunlarda FPS düşüklüğüne sebep oluyor diye biliyorum, ekran kartının gücü kısıldığı için. Fakat Core Clock'u düşürmeyince olmuyormuş. O zaman da güç kısıldığı için darboğaz olacak. Hocam bence siz MSI Afterburner ile fanı sizi rahatsız etmeyecek şekilde ayarlayınız. Hem FPS kaybı yaşamazsınız. Sıcaklık 80'i geçmediği sürece hop dur denecek kadar bir problem de olmaz.

FPS de düşüş olmaz. Bahsettiğiniz olay underclock olabilir mi? Çekirdek hızını aynı değerlerde tutup voltajı düşürme işlemi undervoltdur. Çekirdek hızı düşürülürse FPS de düşer. Ancak undervoltda bu değerler sabit tutulur, sadece voltajı düşürürsünüz.
Öncelikle merhaba.

hocam verdiğiniz fotoda işaretli yerde sarı çizgi var. Siz o işaretli yere gidip ctrl+l basın. Sarı çizgi gidince tekrar deneyin. Çözülmüş olması gerekiyor.

Geri
Yukarı