RTX 2060 Super ve ViewSonic VX2458 sistem ekranında çizgiler var

• Konuyu başlatan Nev0
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 649

Nev0

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar, bilgisayarı açtığımda yaklaşık 10 dakika boyunca ekranda garip çizgiler çıkıyor, sonra kendiliğinden düzeliyor. Bildiğim kadarıyla monitörüme ve ekran kartıma bir darbe gelmedi. Dün de aynı sorunu yaşadım ekran kartını çıkarıp taktım ama düzelmedi. Sebebi ne olabilir? Ekran kartım NVIDIA RTX 2060S monitörüm de ViewSonic VX2458.

20211016_201204.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı monitör bende de var. 2060 kullanıyorum. Bu büyük ihtimal monitör ile alakalı. Çünkü PC'yi tekrar kapatıp açtığın zaman böyle bir şey olmuyor. Uzun süre kapalı kalıp açtıktan sonra oluyor bende. Sende de büyük ihtimal böyledir. Bir çözüm vs. bulamadım. Monitörün dandikliği sanırım.
Biraz daha araştırdığımda sorunun 144Hz olmasından kaynaklandığını söyleyen birkaç kaynak gördüm. Akşam bilgisayarı kapatmadan önce ayarlardan ekranı 120Hz'e alıp kapatır mısın? Ertesi gün açtığında aynı şekilde olacak mı? Ben de bu akşam deneyeceğim. Çözülürse yazarım yarın.

Son düzenleme:
Aynı monitör bende de var. 2060 kullanıyorum. Bu büyük ihtimal monitör ile alakalı. Çünkü PC'yi tekrar kapatıp açtığın zaman böyle bir şey olmuyor. Uzun süre kapalı kalıp açtıktan sonra oluyor bende. Sende de büyük ihtimal böyledir. Bir çözüm vs. bulamadım. Monitörün dandikliği sanırım.
Biraz daha araştırdığımda sorunun 144Hz olmasından kaynaklandığını söyleyen birkaç kaynak gördüm. Akşam bilgisayarı kapatmadan önce ayarlardan ekranı 120Hz'e alıp kapatır mısın? Ertesi gün açtığında aynı şekilde olacak mı? Ben de bu akşam deneyeceğim. Çözülürse yazarım yarın.
Sürücüyü arkadaşın dediği gibi kaldırıp güncelledim. Şu anlık sorun düzeldi ama dediğin doğru sanırım çünkü yaklaşık 2 hafta bilgisayari açmadım ve böyle bir sorunla karşılaştım. Yarın tekrar deneyeceğim sorun devam ederse yazarım. Teşekkürler

Bu durum bende de oluyor büyük ihtimalle monitör veya Hz durumundan kaynaklandığını düşünüyorum.

Önceki ekran kartımda da(RTX2060) yeni ekran kartımda(RTX3060) da bu durumla karşılaştım PC ilk açılınca ara sıra oluyor bu arada her zaman değil, altta çizgiler beliriyor boot ekranında Windows açılıp masaüstüne gelince kayboluyor.

Ekran kartında sorun olsa oyunda mutlak artifact, oyundan atma, pikselleşme gibi sorunla karşılaşmam gerekirdi böyle bir durumda sorunun karttan kaynaklandığını düşünebilirdim ama hiç böyle bir durum yok.

Son düzenleme:
Sorun hala düzelmedi. Bilgisayarı açıyorum birkaç dakika boyunca bu çizgiler var sonra kendiliğinden gidiyor. Monitörü bilgisayarcıya götürsem çözebilir mi sizce ?

Geri
Yukarı