RTX 2060 ve R5 2600 sistemde PUBG 50 FPS veriyor

İşletim sistemi
Windows 11

Katsopolis

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarımcı
RAM
2X ADATA DDR4 8GB 3000MHz DUAL CHANNEL 16CL
SSD veya HDD modeli
SAMSUNG 500GB 970 EVO PLUS NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
NVIDIA GEFORCE RTX 2060 6GB
Anakart
GIGABYTE B450M S2H
İşlemci
AMD RYZEN 5 2600
Selamlar, temiz formatlı masaüstü bilgisayarımda SAMSUNG m.2 SSD'ye kurulu PUBG oyununu oynarken ciddi bir FPS düşüklüğü yaşıyorum. 144 Hz monitör kullandığım için epey hissettiriyor. Yeni çıkan oyunlar dahil çoğu popüler oyunda yüksek ayarlarda 100 FPS üstü olurken, bu oyunda en düşük ayarlarda 50'lere kadar düşebiliyor.

Şu ana kadar yaptığım iyileştirmeler:
  • Oyuna girereken arka plandaki her şeyi kapatmak.
  • Oyunun başlatma seçeneklerine gerekli kodları yazmak (-sm4 -malloc=system -USEALLAVAILABLECORE -high +mat_antialias 0 window).
  • Oyun içindeki ve dışındaki (config) ayarları en düşüğe çekmek.
  • Driverı DDU ile silip son sürümü yeniden yüklemek.
  • Hem oyunu hem bilgisayarı yüksek performans moduna almak (NVIDIA ve Windows ayarlarından).
  • BIOS'u güncellemek.
  • Malwarebytes, Defender, Bleachbit gibi programlarla taratma ve temizlik yapmak.

Oyun için ayarlar ekran görüntüsü:

ayar.png

Afterburner ekran görüntüsü:

AYAR2.png

Etiketler:
@GG PLAYER
@Mustafa Berkay
@Xantern
@SAYISALCI CİVCİV
@Hamzz
@Hououin Kyouma
@Sir Benjamin
@Talha Tuna
@491279

Selamlar, temiz formatlı masaüstü bilgisayarımda Samsung M.2 SSD'ye kurulu PUBG oyununu oynarken ciddi bir FPS düşüklüğü yaşıyorum. 144 Hz monitör kullandığım için epey hissettiriyor. Yeni çıkan oyunlar dahil çoğu popüler oyunda yüksek ayarlarda 100 FPS üstü olurken, bu oyunda en düşük ayarlarda 50'lere kadar düşebiliyor.

Şu ana kadar yaptığım iyileştirmeler:
  • Oyuna girereken arka plandaki her şeyi kapatmak.
  • Oyunun başlatma seçeneklerine gerekli kodları yazmak (-SM4 -malloc = System -USEALLAVAILABLECORE -high +mat_antialias 0 window).
  • Oyun içindeki ve dışındaki (Config) ayarları en düşüğe çekmek.
  • Driverı DDU ile silip son sürümü yeniden yüklemek.
  • Hem oyunu hem bilgisayarı yüksek performans moduna almak (NVIDIA ve Windows ayarlarından).
  • BIOS'u güncellemek.
  • Malwarebytes, Defender, Bleachbit gibi programlarla taratma ve temizlik yapmak.

Oyun için ayarlar ekran görüntüsü:

Eki Görüntüle 1279309
Afterburner ekran görüntüsü:

Eki Görüntüle 1279842

Etiketler:
@GG PLAYER
@Mustafa Berkay
@Xantern
@SAYISALCI CİVCİV
@Hamzz
@Hououin Kyouma
@Sir Benjamin
@Talha Tuna
@491279

Hocam ayarlar niye en düşükte?
Oyun ekran kartınızı kullanmıyor bile eğer grafikleri arttırırsanız ekran kartı kullanımı artar oyun performansıda artar.
Hocam neden düşündürücü emojisi attınız yanlışım varsa düzeltin öğrenmiş olayım.
Böyle bir kartın bu kullanım yüzdesinde çalışabilir mi? %36 da çalışıyor.

Son düzenleme:
Hocam ayarlar niye en düşükte?
Oyun ekran kartınızı kullanmıyor bile eğer grafikleri arttırırsanız ekran kartı kullanımı artar oyun performansıda artar.

Alakası yok hocam. Grafikleri yükseltince FPS artması çok ekstrem durumlarda oluyor.

Alakası yok hocam. Grafikleri yükseltince FPS artması çok ekstrem durumlarda oluyor.

Hocam kartı gayet güçlü bu oyun için.
Ayarları en düşükte kullandığı için ekran kartını kullanmıyor bu da performans düşüklüğü oluyor.
GeForce Experience'de grafik ayarlarını optimize etsin bir de öyle denesin.

@Katsopolis hocam DX sürümünü değiştirmeyi denediniz mi? Değiştirdikten sonra oyunu kapatıp tekrar açmanız gerekiyor. Önce DX11 gelişmiş, daha sonra da DX12 deneyin.

@491279 @Xantern @FurkanKutlu @The Theseus
Arkadaşlar değerli yorumlarınız için teşekkürler. Az önce random bir hareketle NVIDIA GeForce Experience kısmından driver sekmesinde Studio Driver'ı denedim. (2 farklı driver seçeneği var)

Oyunda ayarlar Ultra'dayken bile 100 altına zor düşüyor. Gerçekten anlamadım bu işi, standart Game Ready driver ile bu kadar fark etmemesi gerekiyor. Bilmeyen için çok zor bir seçenek bu.

Yine de çok sağ olun. Umarım stabilite korunur, eğer yine bozulursa güncelleyeceğim.

@491279 @Xantern @FurkanKutlu @The Theseus
Arkadaşlar değerli yorumlarınız için teşekkürler. Az önce random bir hareketle NVIDIA GeForce Experience kısmından driver sekmesinde Studio Driver'ı denedim. (2 farklı driver seçeneği var)

Oyunda ayarlar Ultra'dayken bile 100 altına zor düşüyor. Gerçekten anlamadım bu işi, standart Game Ready driver ile bu kadar fark etmemesi gerekiyor. Bilmeyen için çok zor bir seçenek bu.

Yine de çok sağ olun. Umarım stabilite korunur, eğer yine bozulursa güncelleyeceğim.
Çözüm olarak işaretleyin hocam ilerde işe yarayabilir.

Geri
Yukarı