RTX 2060 ve Ryzen 7 3700X düşük FPS

jeyanchx

Hectopat
Bugün bir bilgisayar topladım. Büyük hayallerle.
MSI RTX 2060 Ventus XS/AMD Ryzen 7 3700X/256GB idata SSD/MSİ B550M Mortar anakart ve XPG 8-8=16 GB RAM bulunan bir bilgisayar yaptık. Ve yaklaşık 10.000liraya denk geldi.
Boot hızı gerçekten enfes, Chrome, Alt Tab hızı vs hepsinden çok memnununum fakat bilgisayarda ilk açtığım oyun Valorant oldu aldığım FPS ilk önce şaka falan sandım, yok değil. Bilgisayarda FPS sabitlemeyle ilgili ne varsa kapadım yüksekte Low'da oynadım ille de 60FPS diye tutturdu. Çatışmaya girince de 30-40FPS.
CS:GO oynadığımda olay bambaşka Low'da da yüksekte de 150FPS.
Driver solitiondan her şeyin son sürüme güncelledim yok.
Yani bu bilgisayarın böyle FPS'ler vermesi acayip saçma.
Sürekli gittiğim bir internet Kafe'de GTX 1060 Ti ve 16 GB Corsair ya da Seagate RAM, i5 6. nesil bulunmakta ve PUBG Ultra ayarlarda aldığı FPS 90-120 arası. Ve benim topladığım bilgisayar onu ezer geçer denecek seviyede ama değil. Neden böyle anlamadım ve acayip moralim bozuldu.
Bana yardımcı olabilecek varsa gerçekten çok sevinirim.

RAM'leri anakart slotuna çift kanal olarak taktınız mı? 1-3 veya 2-4 şekli takmanız lazım. Eğer tabii 2x8'lik RAM aldıysanız.

Driver solitiondan her şeyin son sürüme güncelledim yok.

Cevap burada zaten. Sürücü güncelleme uygulamaları saçma sapan sürücüler yükleyip bilgisayarın performansını bozuyor. Bilgisayardan anlıyorsanız Driver Solition uygulamasını ve kurduğunuz tüm sürücüleri kaldırın. Sürücülerin kendiniz el ile kurun. Bunu yapsanız dahi bilgisayarın performansını tam alamayabilirsiniz. Kim bilir o saçma program neler kurdu bilgisayara... Drive Booster, Drive Solition gibi uygulamaları kullanmayın. Tavsiyem tekrardan temiz kurulum yapılarak sürücülerin elle kurulmasıdır.

DDU Sürücü Kaldırma
Temiz kurulum yapmak istemezseniz yukarıdaki rehberden ekran kartı sürücüsünü kaldırarak aşağıda verdiğim linkten ekran kartının sürücüsünü indirip yükleyin. İşlemi internet olmadan yaparsanız daha iyi olur. Windows Update bazen sürücüyü hemen indirip kurmaya kalkıyor.

Temiz kurulum içinse aşağıdaki linkten önce BIOS güncellemesi yapın. RAM'leri anakarttaki uygun slotlara takın. Temiz kurulum yapın ve sürücüleri sadece aşağıdaki linklerden kurun.

Nvidia RTX 2060 Driver
Anakart Sürücüleri ve BIOS

SSD'yi idata yazmışınız ama Adata marka bir SSD galiba. Aşağıdaki linkten uygulamayı indirip SSD yazılım sürümünü güncelleyin. Bazı Adata SUXXX modellerinde kronik sorunlar mevcut. Belki güncelleme ile düzelebilir.

ADATA SSD ToolBox

Aşağıdaki videoları izleyerek bilmediğiniz adımları yapabilirsiniz.

MSI BIOS Güncelleme
UEFI Windows 10 Kurulum USB'si Hazırlama
UEFI Windows 10 Kurulum Rehberi

Son düzenleme:
Lütfen Windows'un orjinal olduğunu söyleyin...
evet,windows 10 etkin ve orjinal
RAM'leri anakart slotuna çift kanal olarak taktınız mı? 1-3 veya 2-4 şekli takmanız lazım. Eğer tabii 2x8'lik RAM aldıysanız.
evet 2-4 şeklinde takılı
Sıcaklıklar ne durumda? Driverı DDU ile silip yeniden kurmayı deneyin.
sıcaklıklar gayet iyi,zaten kasanın camını arada açıp kapatıtyorum,kasanın sadece kendisinde 6 Tane fan var
Sistemin her bileşenini kontrol etmeniz gerekiyor. Belli ki bir yerde problem var.
yazılımı ve bilgisayarı bir Bilgisayarcı ile birlikte kurduk.Sanmıyorum
Cevap burada zaten. Sürücü güncelleme uygulamaları saçma sapan sürücüler yükleyip bilgisayarın performansını bozuyor. Bilgisayardan anlıyorsanız Driver Solition uygulamasını ve kurduğunuz tüm sürücüleri kaldırın. Sürücülerin kendiniz el ile kurun. Bunu yapsanız dahi bilgisayarın performansını tam alamayabilirsiniz. Kim bilir o saçma program neler kurdu bilgisayara... Drive Booster, Drive Solition gibi uygulamaları kullanmayın. Tavsiyem tekrardan temiz kurulum yapılarak sürücülerin elle kurulmasıdır.

DDU Sürücü Kaldırma
Temiz kurulum yapmak istemezseniz yukarıdaki rehberden ekran kartı sürücüsünü kaldırarak aşağıda verdiğim linkten ekran kartının sürücüsünü indirip yükleyin. İşlemi internet olmadan yaparsanız daha iyi olur. Windows Update bazen sürücüyü hemen indirip kurmaya kalkıyor.

Temiz kurulum içinse aşağıdaki linkten önce BIOS güncellemesi yapın. RAM'leri anakarttaki uygun slotlara takın. Temiz kurulum yapın ve sürücüleri sadece aşağıdaki linklerden kurun.

Nvidia RTX 2060 Driver
Anakart Sürücüleri ve BIOS

SSD'yi idata yazmışınız ama Adata marka bir SSD galiba. Aşağıdaki linkten uygulamayı indirip SSD yazılım sürümünü güncelleyin. Bazı Adata SUXXX modellerinde kronik sorunlar mevcut. Belki güncelleme ile düzelebilir.

ADATA SSD ToolBox

Aşağıdaki videoları izleyerek bilmediğiniz adımları yapabilirsiniz.

MSI BIOS Güncelleme
UEFI Windows 10 Kurulum USB'si Hazırlama
UEFI Windows 10 Kurulum Rehberi
Siz gerçekten mükemmelsiniz çok teşekkürler hepsini deneyeceğim

Geri
Yukarı