RTX 2060 Windforce ekranda renkli noktalar çıkıyor

nilelle

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, 3 ay önce Gigabyte RTX 2060 Windforce ekran kartı satın aldım. Ancak alır almaz oyunlarda mavi ekran verip resetleniyordu sistem ve geri açıldığında ekran kartı çalışmıyordu. Sarı ünlem veriyordu aygıt yöneticisindekran kartı garantiye yolladım sorun tespit edilmediğini yazıp geri verdiler. Artık mavi ekran vermiyor ama ekranda yeşil noktalar belirip reset atıyor. Yine kart devre dışı bırakıyor kendini. PC'yi 5-10 dk kapalı tutuyorum düzeliyor. Sürücüyü silip yüklesem de sonuç değişmiyor. Bu süreçte güç kaynağını da değiştirdim bana mısın demedi. En son yeşil noktalar çıktığında PC reset atmadı donup kaldı. Ben kendim resetledim bu sefer mor noktalar kaldı böyle ekranda hiç gitmedi ve masaüstü açıldı, görüntü 144p gibiydi hiçbir şey okunmuyordu. Tekrar bir süre PC'yi kapalı tuttum düzeldi ama oyuna girince yine aynı olacak büyük ihtimal. Sorun ne bir türlü anlamadım.
ASRock AB350M.
AMD Ryzen 5 1600 AF.

IMG_20221201_001150.jpg

IMG_20221201_001118.jpg

HP 8 GB 3200 MHz RAM.
WD 1 TB hard disk.
DSP 650W PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartını taktıktan sonra bir vida sıkıyorsunuz ya kasaya otursun diye onu bir kontrol edermisin aşırı sıktıysan aşırı sıkma kararında sıkıp birde test et.

Ekran kartı sorunlu gözüküyor vida sıkılığıyla ilgisi olduğunu düşünmüyorum, deneyebiliyorsanız ekran kartını başka bir sistemde test edin. Bu tarz sorunların cevabı deneme yanılma ile bulunuyor bazen.

Ölmek üzere olan bir GPU gibi gözüküyor.

Sistem boşta iken ekrandaki bu noktalar gidiyor mu? Belki monitör arızalıdır.

GPU sıcaklıkları ne durumda?

Bu durum ne sıklıkla ve ne zaman başınıza geliyor?

GPU sürücülerini güncellemeyi denediniz mi?

Sisteminizde hız aşırtma bulunuyor mu?

BIOS güncel mi?

Farklı bir monitörde sistemi test edebilme şansınız var mı?

Yukarıdaki yazılanları yapın eğer durum aynıysa reballing yapılması gerek.

Yukarıdaki yazılanları yapın eğer durum aynıysa reballing yapılması gerek.
En azından bir okusaydınız arkadaşın yazdıklarını :) Sanırım bilgi vereceğiniz kısma kadar okumanız yetti size, bu yüzden reballing yapılması gerektiğini söylüyorsunuz. Lakin ürünün garantisi var anlaşılan, arkadaş yorumunda bunlarıda yazmış; "kartı garantiye yolladım sorun tespit edilmediğini yazıp geri verdiler."
Neden garanti dışı bıraksın ekran kartını ?

Ölmek üzere olan bir GPU gibi gözüküyor.

Sistem boşta iken ekrandaki bu noktalar gidiyor mu? Belki monitör arızalıdır.

GPU sıcaklıkları ne durumda?

Bu durum ne sıklıkla ve ne zaman başınıza geliyor?

GPU sürücülerini güncellemeyi denediniz mi?

Sisteminizde hız aşırtma bulunuyor mu?

BIOS güncel mi?

Farklı bir monitörde sistemi test edebilme şansınız var mı?
1) Monitörün arızalı olması imkansız onu da yeni aldım. Boştayken genelde yapmıyor ama birkaç kere yapmıştı
2) Belli süre oynadıktan sonra sıcaklık 78-79 derece görüyor ancak 65 dereceyle de veriyor bu hatayı.Furmarkta 80 dereceyle vermiyor mesela. Isıyla ilgili olduğunu zannetmiyorum
3) Her gün başıma geliyor. Bir gün PC açar açmaz, bir gün biraz oyun oynadıktan sonra bazen oyunun ana menüsünde olabiliyor
4) Sürücüler güncel
5) Hız aşırtma yok
6) Bios güncel

Geri
Yukarı