RTX 2060'dan RTX 3060'a geçmek mantıklı mı?

engin_64

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba sorum net aslında başlıkta kısaca sistemimden bahseydim ve detay almak istiyorum sistemim;

AMD Ryzen 9 5900X.
32 GB 3200 MHz RAM var.
MSI MAG X570 thomahawk anakart var.
1 TB nvm M.2 SSD var 3300 / 3500 okuma hızlarında.

Ekran kartım ise RTX 2060 sistemi topladığımda bunu bulabilmiştim o zamanlar.
Lakin şimdi ise son güncelleştirmelerden sonra ekran kartımım performans düştü gibi hissediyorum çok fazla bütçe ayıramayacağım içinde.

RTX 3060'a geçmek istiyorum size mantıklı mı yani RTX 2060'dan 3060'a bu sistemle geçmek mantıklı mı RTX 2060 darboğaz yapıyor muydu o konuda çok bir fikir edinemedim ama şu aralar can sıkıntısı gibi olmaya başladı özellikle Premier de falan saçmalamaya a başladı renderlarda sanki.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba sorum net aslında başlıkta kısaca sistemimden bahseydim ve detay almak istiyorum sistemim;

AMD Ryzen 9 5900X.
32 GB 3200 MHz RAM var.

Lakin şimdi ise son güncelleştirmelerden sonra ekran kartımım performans düştü gibi hissediyorum çok fazla bütçe ayıramayacağım içinde.

RTX 3060'a geçmek istiyorum size mantıklı mı yani RTX 2060'dan 3060'a bu sistemle geçmek mantıklı mı RTX 2060 darboğaz yapıyor muydu o konuda çok bir fikir edinemedim ama şu aralar can sıkıntısı gibi olmaya başladı özellikle Premier de falan saçmalamaya a başladı renderlarda sanki.

Gayet mantıklı tercih 3060'a geçmek, işlemciniz 12 çekirdekli bir canavar o yüzden darboğazı olur mu diye sormaya gerek bile yok 3080 bile besler o işlemci :) Adobe Premier uygulamaları biraz daha Intel işlemciler için optimize çalışırlar AMD işlemciler ile Timeline'da çalışırken videoda donmalar olabilir. Bu işlemci güçsüz veya yetersiz olduğu için değil uygulama optimizasyonu Intel için daha optimize olduğu için.

Yaklaşık %15 fark için çok değmez diyorum. VRAM farkı var ama ne bileyim. Bir 6600 XT veya 3060 Ti yükseltmesi daha hissedilir ve ekonomik olurdu 2060 üzerine. 2060 ile idare edip çıktığında 3060 Super de alabilirsin. En temizi böyle olur.

Yaklaşık %15 fark için çok değmez diyorum. VRAM farkı var ama ne bileyim. Bir 6600 XT veya 3060 Ti yükseltmesi daha hissedilir ve ekonomik olurdu. 2060 ile idare edip çıktığında 3060 Super de alabilirsin. En iyisi böyle olur.

RT performansı NVIDIA'da daha iyi olduğu için ve DLSS'den dolayı belki 6600 XT tercih etmeyebilir ancak kas gücü olarak 3060'dan daha iyi, hele Powercolor Red Devil gibi modeller felaket güçlü. 3060 Ti ekran kartları benim gördüğüm 9500 TL'den başlıyorlar çok pahalı geldi açıkçası. 3060 Super kartlar belki de dediğiniz gibi en mantıklı tercih olacaktır eğer arkadaş illaki NVIDIA kart isterse.

AMD Ryzen 9 5900X.
32 GB 3200 MHz RAM var.

Mantıklı ve
ASUS ROG
MSI Suprim'e X
Gigabyte xtrime
Öneririm.

Gayet mantıklı tercih 3060'a geçmek, işlemciniz 12 çekirdekli bir canavar o yüzden darboğazı olur mu diye sormaya gerek bile yok 3080 bile besler o işlemci :) Adobe Premier uygulamaları biraz daha Intel işlemciler için optimize çalışırlar AMD işlemciler ile Timeline'da çalışırken videoda donmalar olabilir. Bu işlemci güçsüz veya yetersiz olduğu için değil uygulama optimizasyonu Intel için daha optimize olduğu için.
Visual FX ve düzenleme programları timeline'da çalışırken ekran kartı codec'ini kullanıyor işlemciyi değil.

Yaklaşık %15 fark için çok değmez diyorum. VRAM farkı var ama ne bileyim. Bir 6600 XT veya 3060 Ti yükseltmesi daha hissedilir ve ekonomik olurdu 2060 üzerine. 2060 ile idare edip çıktığında 3060 Super de alabilirsin. En temizi böyle olur.
3060 Ti 8 GB RAM olanı var bütçeme uygun ki onu da çözemedim neden 8 GB :)

Geri
Yukarı