Çözüldü RTX 2060S sistemde FPS yenileme hızının altına düştüğünde kasma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

XGELBAKEM

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
İyi günler. Benim bir sorunum var çözemediğim ilk sistem topladığımda.
  • MSI B350M anakart.
  • AMD Ryzen 3 1300.
  • Corsair 8+8 2400 MHz RAM.
  • MSI GTX 1060 3GB.
  • 600W PSU.
Sistemde oyunlarda FPS gayet normal ama akıcılık çok kötü. Monitörün Hz 60. FPS 60 sabit olduğunda akıcılık inanılmaz ama 59 oldu mu çok kötü oluyor. 40-30 saymıyorum bile. Sistemi sürekli garantiye gönderdim ama sonuç yine aynı. Sorun yok deyip gönderdiler. Ben de şansım yok deyip zaman zaman parça değişikliği yaptım. En son yaptığım değişiklik:
  • ASUS B350 ROG STRIX F Gaming.
  • Ryzen 7 1700.
  • G.Skill 2400 HMZ 8+8 RAM.
  • MSI GTX 1060 3GB.
Bu şekildeydi. Ekran kartında sorun var dedim herhalde çünkü 2 sene içinde sistemi bütünle değişmiştim. Buna monitör de dahil ama en son dün.
  • ASUS ROG STRIX RTX 2060S.
Ekran kartı aldım ama gördüm ki yok sorun başka. Bütün sistem değişti ama sorun aynı. Arkadaşın bilgisayarında aynı oyunu oynuyorum. GTX 1050 Ti 30-25 FPS alıyor ama benim 60 FPS'ten daha akıcı.

Monitörün Hz 75. FPS 75 olunca akıcı ama 74 oldu mu çok kötü akıcılık gidiyor sanki 10 FPS gibi. Sizce sorun neden kaynaklanıyor?

Çözüm
NVIDIA 3D ayarlar kısmından düşey senkronizasyona gelip onu hızlı olarak seçip dener misin?
Denedim hocam, sorun devam ediyor. RAM'lerden şüpheleniyorum. 2400 MHz, 3200 çevirmeyi düşünüyorum.
RAM'leri 3200 MHz çevirdim, sorun devam ediyor.
Sorunu çözemiyorum. Nerede olduğunu bilsem gider yenisini alırım.
Sistem degişikligine gittim.
Intel i5-10400F.
MSI B460 Torpedo.
Kingston 8+8 3000 MHz RAM sipariş verildi.
Gelişmeleri buradan yazacağım.
Sorunum çözüldü, monitörle ekran kartı uyumsuzluğundan kaynaklanıyormuş. 240Hz monitör aldım, şu an çok akıcı oynuyorum.
XMP açık mı? Crystal disk mark testi yapıp atar mısınız?

XMP dediğiniz RAM frekans ayarımı onu yaparım tüm sürücüler güncel.

Bana sıcaklık kaynaklı gibi geldi. Oyun içindeki sıcaklıklar nedir?

Sonuçlar:

FFFF.png

FFFFFF.png

Dosya Ekleri

• asd.jpg
    asd.jpg
    108,6 KB · Görüntüleme: 44
  • df.png
    df.png
    43,4 KB · Görüntüleme: 53
Bu sorun bende de var. Steam PUBG'de aylardır araştırıyorum ama herhalde benim monitör G-Sync ile doğrulanmadığından dolayı akıcı oynayamıyorum. Oyunda 120-130 FPS'lerde bile akıcılığım bozuluyor. Bizim arkadaşların 80 90'a düştüğü anda bile akıcılıkları bozulmuyor.

NVIDIA 3D ayarlar kısmından düşey senkronizasyona gelip onu hızlı olarak seçip dener misin?

Denedim hocam, sorun devam ediyor. RAM'lerden şüpheleniyorum. 2400 MHz, 3200 çevirmeyi düşünüyorum.
RAM'leri 3200 MHz çevirdim, sorun devam ediyor.
Sorunu çözemiyorum. Nerede olduğunu bilsem gider yenisini alırım.
Sistem degişikligine gittim.
Intel i5-10400F.
MSI B460 Torpedo.
Kingston 8+8 3000 MHz RAM sipariş verildi.
Gelişmeleri buradan yazacağım.
Sorunum çözüldü, monitörle ekran kartı uyumsuzluğundan kaynaklanıyormuş. 240Hz monitör aldım, şu an çok akıcı oynuyorum.

Çözüm

Geri
Yukarı