RTX 2070 Max-Q laptopta oyun oynanmıyor

Norveu

Hectopat
Daha fazla  
Geçen sene laptopu ilk satın aldığımda tüm oyunlari sorunsuz bir şekilde en yüksek grafikte oynayabiliyordum. Bu sene bir an da laptopum oyunlari kaldırmamaya başladı. Mesela hiç kasmadan oynayabildiğim yüksek veya düşük grafik gereksinimi isteyen bir oyunu şu an en düşük grafiklere alsam dahi kasarak açıyor oynayamıyorum ya da en aşağı grafik ayarlarına çektiğim zaman oynayabiliyorum. Soğutucu kullanıyorum alt kısmına hava gelmesi için ayrıca.

Örnek fps ve oyun oynanış durumu:
Fallout 3 --> düşük grafikli şekilde oynanıyor.
Warzone --> en düşük grafik + birkaç FPS ayarı 18-23 FPS kasıyor oynanmıyor.
Paladins --> düşük grafikli şekilde oynanıyor.
Valorant --> düşük grafikli şekilde oynanıyor.
Skyrim --> en düşük grafik ayarlarını yaptığım zaman ancak oynayabiliyorum az biraz kasma ile.

Kasmadan sonra laptopu tamirciye götürdüm ve yapılan ayarlar;
- Macun yenilendi ve iyi bir macun kullanıldı.
- Bataryasi şişmişti patlayacagı için çıkardık batarya yok artık. Ayrıca yeni batarya alamıyorum çünkü İspanya tarafından getirmem gerekiyormuş e-bay aracılığı ile. Performansı etkilemiyorsa elektrik kesintisi hiç olmuyor bunu da belirtmek istiyorum.
- Hitman 3 üzerinde deneme yaptık az biraz kasıyordu. (sonradan evde açtığımda Hitman hiç oynanmaz haldeydi)

Tamirden sonra kendi yaptığım ayarlar;
- Format, Windows güncellemesi, ekran kartı güncellemellerini yaptim.
- Laptop'un satın alındığı yerin kendi ilk satın alımda vermiş olduğu Driver'lar eski olduğundan Windows ve IObit driver ınstaller ile yeni driver güncellemelerini kurdum.

Oyun açmadan önce denediğim birkaç ayar;
- Nvidia kontrol paneli tarafindan performans ayarlandırmalarını yapıyorum.
- Grafik ayarlandırmaları bölümünden oyunun .exe halini grafik kartının olduğu şekilde seçiyorum.
- Nvidia Driver'lari güncel.
- Uyku modu en iyi performans oyun modu şeklinde.
- Bios'u güncellemek istedim ancak laptop orijinal olarak Çin'de üretilmiş ve sorun çıkarabilir dedi tamirci diye çekindim bozulma riski olmasını istemediğimden.

Sistem detayları:
Ekran: Recoil series: 15.6" matte Full HD IPS 144Hz 72% NTSC LED widescreen (1920x1080)
İşlemci: Intel® core™ i7 six Core Processor 8750H (2.2GHz, 4.1GHz Turbo)
RAM: 16 GB Corsair 2400MHz SO-DIMM DDR4 (2 X 8 GB)
Ekran karti: Nvıdıa® geforce® RTX 2070 Max-Q - 8.0GB GDDR6 video RAM - directx® 12.1
Daha detaylı hali:
1.png
2.png
3.png
4.png

Oyun içi ekran görüntüsü fps:
(En düşük ayarlarda ve blizzard'dan -fullscreen -d3d11 ayarı yapılmış şekilde. Ek olarak ekran çözünürlüğünü dahi düşürdüm ama fps üzerinde etkisi olmadı.)
6.jpg
7.jpeg

-Eğer ki konumda Türkçe olmamış karakter bulursanız kusura bakmayın klavye uygun olmadığından Türkçe karakterleri kopyalayıp yerleştirmem gerekti.

Son düzenleme:
1-driverları kendi ellerinizle kurun. (en azından ekran kartı ve chipset)
2-oyunun harici ekran kartı ile çalıştığına emin olun.
Bu arada BIOS'un üretim yeri ile bir alakası yok. Güncelleyebilirsiniz.

Driver Booster kullanmak mı? Resmen intihar, el ile kurun driverlarınızı. Oyununuz harici kartınız ile çalısıyor büyük ihtimalle. O FPS'leri o sistem ile almanız imkansız.

Ürünün tam model adını verebilir misiniz hocam?
Furmark testi yapıp sonuçları paylaşın. Afterburner ile oyun içi sıcaklık ve dahili ve harici gpu kullanım değerlerini kontrol edin. Mümkünse onları da burada paylaşın. Ekran kartı sürücünüzü DDU programı ile kaldırıp güncel ekran kartı sürücünüzü Nvidia sitesinden indirip kurun. Kurduğunuz bütün sürücülerin WHQL olmasına, WHQL sertifikası göremezseniz Beta sürüm olmamasına dikkat edin. Bahsettiğim değerleri sürücü kurulumu yaptıktan sonra atarsanız daha iyi olur.

1-driverları kendi ellerinizle kurun. (en azından ekran kartı ve chipset)
2-oyunun harici ekran kartı ile çalıştığına emin olun.
Bu arada BIOS'un üretim yeri ile bir alakası yok. Güncelleyebilirsiniz.
Onları kendim kurdum diye hatırlıyorum.
Nvidia kontrol panelinden nvidia kartını seçmiştim.
Direk Çin'de ki versiyonunu bulmam mı gerekiyor güncellemek için?
Bence oyunlar dahili ekran kartı ile çalışıyor bu yüzden düşük FPS alıyorsunuz.
Bende öyle düşünüyorum ama gözüküyor oyunlarda nvidia ekran kartı ile çalıştığı hatta üstelik kontrol panelinden de seçiyorum nvidia ekran kartı ile çalışsın diye.
Ürünün tam model adını verebilir misiniz hocam?
Furmark testi yapıp sonuçları paylaşın. Afterburner ile oyun içi sıcaklık ve dahili ve harici gpu kullanım değerlerini kontrol edin. Mümkünse onları da burada paylaşın. Ekran kartı sürücünüzü DDU programı ile kaldırıp güncel ekran kartı sürücünüzü Nvidia sitesinden indirip kurun. Kurduğunuz bütün sürücülerin WHQL olmasına, WHQL sertifikası göremezseniz Beta sürüm olmamasına dikkat edin. Bahsettiğim değerleri sürücü kurulumu yaptıktan sonra atarsanız daha iyi olur.
Tam model adı derken anlayamadım ama bunlardan biri sanırsam:
Laptop modeli: Recoil serisi 3
Anakart: Tongfang gk5cq7z
Ekran modeli: Boehydis nv156fhm-n4g
DDU ile tekrar kaldırıp nvidia ekran kartı sürücüsünü kurdum. Herhangi bir fps'te oynama olmadı. Ondan sonra Furmark kullanarak test ettim sonuçlarını paylaşıyorum.
Testten once:
9.png
viuVYGy.png
Testten sonra:
8.png
Aida64'ten aldığım sistem fotoğrafları:
11.png12.png13.png14.png15.png16.png17.png18.png19.png20.png

Ayrıca yardımcı olabilecek varsa Teamwiever da verebilirim.

Son düzenleme:
Öncelikle Tüm IOBIT programlarını bilgisayarınızdan kaldırın ve Adwcleaner indirip tarama yapın. Sonrasında Hitman Pro programını ücretsiz olarak indirin ve yine taratma yapın. Sistemi yeniden başlatın ve kontrol edin.

Öncelikle Tüm IOBIT programlarını bilgisayarınızdan kaldırın ve Adwcleaner indirip tarama yapın. Sonrasında Hitman Pro programını ücretsiz olarak indirin ve yine taratma yapın. Sistemi yeniden başlatın ve kontrol edin.
Dediğiniz gibi yaptım ancak sorunum çözülmedi. Sadece 4-10 civari fps artışı sağladım. Yinede hala oyun kasıyor ve kırmızı fps alıyorum. Formattan sonra ki temiz halinde de sorun vardı o yuzden virüsten kaynaklandığını sanmıyorum.
19.jpg
Yardımcı olabilecek kimse yok mu lütfen?
Tamirciye para ödeme gereksinimi duymadan sorunu çözmek istiyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı