RTX 2070 sistemde düşük FPS

İşletim sistemi
Windows 10
Acaba RAM den dolayı mı yoksa işlemciden dolayı mı olduğunu anlamanın bir yolu var mı?

Oyunun açıklanmış sistem gereksinimlerinde minimum 6 gb, önerilen ise 8 gb ram istediği yazılmış. Üstelik oyunun YouTube'daki benchmark testlerinde de 8 gb ile 16 gb ram arasında 5-6 fps lik bir fark var sadece.
Dolayısıyla RAM ile alakalı bir sıkıntı olduğunu zannetmiyorum.

Peki 9700KF oyun açısından tercih edilebilir bir işlemci mi sizce?
Yeni çıkan Assassin's Creed Valhala'da
Dünyanın en iyi işlemcisini alsan Uplay oyunlarında seni tatmin etmez. Özellikle Uplay oyunlarının benchmarkleri sistemi zorlamak için kodlanmış. 9700K işlemci RTX 2070 ile 1080P ultra ayarlarda BF5'te 130-140 FPS alırken Assassin's Creed Valhla'da Ultra ayarlarda 60 FPS alınıyor.
Yıl olmuş 2021, sıfırdan 9. nesil işlemcili sistem önermem. Intel'in 11. neslini (PCI Express 4.0 desteği olmadığı için 10. nesil önermem) veya AMD 5000 serisi işlemcileri öneririm. AMD'nin bazı sıkıntıları var ama. AMD'nin de kabul ettiği USB algılamama sorunu var. Yaygın bir hata değil bu sorun. Bunun sebebini kendileri de bilmiyor. Sadece anakarttan PCI Express 4.0 özelliğini kapatınca bu hata azalıyormuş. Pahalı ya da ucuz anakart farketmeyen bir hata bu. Bu arada AMD 5000 serisi işlemciler daha düşük NM olduğu halde ısınan işlemciler. Intel'i bu konuda biliyoruz zaten. 14 NM üretimin sınırı falan. Çıkacak olan 11. nesil Intel veya AMD 5000 serisi (özellikle 5600X'in üzeri modelleri) işlemcilerle 240 MM üzeri sıvı soğutma veya çok kaliteli hava soğutma kullanılmalı.

Son düzenleme:
Dünyanın en iyi işlemcisini alsan Uplay oyunlarında seni tatmin etmez. Özellikle Uplay oyunlarının benchmarkleri sistemi zorlamak için kodlanmış. 9700K işlemci RTX 2070 ile 1080P ultra ayarlarda BF5'te 130-140 FPS alırken Assassin's Creed Valhla'da Ultra ayarlarda 60 FPS alınıyor.
Yıl olmuş 2021, sıfırdan 9. nesil işlemcili sistem önermem. Intel'in 11. neslini (PCI Express 4.0 desteği olmadığı için 10. nesil önermem) veya AMD 5000 serisi işlemcileri öneririm. AMD'nin bazı sıkıntıları var ama. AMD'nin de kabul ettiği USB algılamama sorunu var. Yaygın bir hata değil bu sorun. Bunun sebebini kendileri de bilmiyor. Sadece anakarttan PCI Express 4.0 özelliğini kapatınca bu hata azalıyormuş. Pahalı ya da ucuz anakart farketmeyen bir hata bu. Bu arada AMD 5000 serisi işlemciler daha düşük NM olduğu halde ısınan işlemciler. Intel'i bu konuda biliyoruz zaten. 14 NM üretimin sınırı falan. Çıkacak olan 11. nesil Intel veya AMD 5000 serisi (özellikle 5600X'in üzeri modelleri) işlemcilerle 240 MM üzeri sıvı soğutma veya çok kaliteli hava soğutma kullanılmalı.
Benim için önemli olan tek şey oyunları Full HD 60 fps de oynamam. Dolayısıyla monitörüm de 60 Hz desteklemekte. Zaten AMD işlemci takmam için de sanırsam anakartı değiştirmem gerekecek. Dolayısıyla aradığım şey bu oyunları 60 fps ve 1080p de oynayabileceğim bir işlemci.

Bugün detaylıca araştırdım ve sorunun da büyük ihtimal darboğazdan kaynaklandığının farkına vardım. Yani normal şartlarda darboğaz olmadığı takdirde iyi bir işlemciyle Assassin's Creed Unity'de alacağım fps değerinin 60 ve stabil olması lazım diye düşünüyorum.
Cpu ve Gpu kullanımı bu şekilde
Arada 60 fps'e de çıkıyorum tabii

Dosya Ekleri

• Adsız 3.png
    Adsız 3.png
    3,7 MB · Görüntüleme: 26
  • Adsız.png
    Adsız.png
    2,3 MB · Görüntüleme: 26
  • Adsız 2.png
    Adsız 2.png
    2,8 MB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Hocam öyle aman aman bir darboğaz söz konusu değil hatta hiç yok dersek yalan olmaz.

Bu tür oyunlarda RAM yetersizliğinden dolayı FPS düşüşleri çok fazla yaşanmakta. 6 GB kullanıyor oyun zaten.

Burada yapmanız gereken şey aynı marka model, CL ve MHz değerlerinin aynı olduğu bir adet daha 8 GB modül alıp takmanız olacaktır.

8 GB RAM var 2 3 GB zaten sistem kendi alıyor ve oyun oynamanız için pek iyi bir değer kalmamakta.

Hocam öyle aman aman bir darboğaz söz konusu değil hatta hiç yok dersek yalan olmaz.

Bu tür oyunlarda RAM yetersizliğinden dolayı FPS düşüşleri çok fazla yaşanmakta. 6 GB kullanıyor oyun zaten.

Burada yapmanız gereken şey aynı marka model, CL ve MHz değerlerinin aynı olduğu bir adet daha 8 GB modül alıp takmanız olacaktır.

8 GB RAM var 2 3 GB zaten sistem kendi alıyor ve oyun oynamanız için pek iyi bir değer kalmamakta.
Aynı görseli başka forumlarda da paylaştım bilgi edinmek amacıyla. Sistemde aşırı bir darboğaz söz konusu olduğunu söyleyenler oldu. Benim için sizin dediğiniz daha rahatlatıcı çünkü malumunuz İşlemci değiştirmek Ram değiştirmekten daha zahmetli ve pahalı :D İkileme düşmüş durumdayım anlayacağınız. Normal şartlarda cpu kullanımı kaç olmalı acaba?

Aynı görseli başka forumlarda da paylaştım bilgi edinmek amacıyla. Sistemde aşırı bir darboğaz söz konusu olduğunu söyleyenler oldu. Benim için sizin dediğiniz daha rahatlatıcı çünkü malumunuz işlemci değiştirmek RAM değiştirmekten daha zahmetli ve pahalı :D ikileme düşmüş durumdayım anlayacağınız. Normal şartlarda CPU kullanımı kaç olmalı acaba?

Oyundan oyuna CPU kullanımı değişir sizin attığınız resimlerde CPU'nun en çok kullanıldığı kısım 3. resimde %87 bir kullanım söz konusu.

Böyle işlemciyi sömüren oyunlar için 70 ile 95 arasında olan kullanım değerleri gayet normaldir çünkü bayağı bayağı CPU yiyor neyi varsa alıyor. 95 üstünde azdan darboğaza düşer.

Ayrıca RAM değişiminden sonra darboğaz yaşayabilirsiniz performans artacağından buna da DSR ile çözünürlük yükselterek çözüm bulabilirsiniz.

Oyundan oyuna CPU kullanımı değişir sizin attığınız resimlerde CPU'nun en çok kullanıldığı kısım 3. resimde %87 bir kullanım söz konusu.

Böyle işlemciyi sömüren oyunlar için 70 ile 95 arasında olan kullanım değerleri gayet normaldir çünkü bayağı bayağı CPU yiyor neyi varsa alıyor. 95 üstünde azdan darboğaza düşer.

Ayrıca RAM değişiminden sonra darboğaz yaşayabilirsiniz performans artacağından buna da DSR ile çözünürlük yükselterek çözüm bulabilirsin
Elimde 8 GB'lık bir RAM var. Büyük ihtimal bir 8'lik daha ekleyeceğim. Böyle yapmam mı daha mantıklı yoksa sıfırdan bir 16 GB almam mı?

Ayrıca RAM değişiminden sonra darboğaz yaşayabilirsiniz performans artacağından buna da DSR ile çözünürlük yükselterek çözüm bulabilirsiniz.
Ekran kartına yük bindirmek amacıyla da şu an denedim DSR yi. Değişen birşey olmadı. Ekran kartı kullanımı %90 gibi seviyelere çıktı ama fps hala aynı şekilde devam etti.

Son düzenleme:
Elimde 8 GB'lık bir RAM var. Büyük ihtimal bir 8'lik daha ekleyeceğim. Böyle yapmam mı daha mantıklı yoksa sıfırdan bir 16 GB almam mı?

Ekran kartına yük bindirmek amacıyla da şu an denedim DSR'yi. Değişen bir şey olmadı. Ekran kartı kullanımı %90 gibi seviyelere çıktı ama FPS hala aynı şekilde devam etti.

Elinizde olanı satıp 2x8 kit alırsanız daha iyi olur ancak daha hızlı bir çözüm olması açısından bir adet daha aynı marka model ve verilere sahip 8 GB modül alın takın devam edin.

Elinizde olanı satıp 2x8 kit alırsanız daha iyi olur ancak daha hızlı bir çözüm olması açısından bir adet daha aynı marka model ve verilere sahip 8 GB modül alın takın devam edin.
teşekkür ederim.
Bugün Kingston'un 8 gb lık RAM'i elime ulaştı. Toplamda 16 gb lık Dual Channel Ram elde etmiş oldum. Sorunum da böylelikle çözülmüş oldu. GPU ve CPU kullanım değerleri gayet normal bir şekilde full ayarlarda stabil 60 fps almaktayım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı