RTX 2070 Super ve Ryzen 5 3600 ile FPS düşüyor

ardags35

Hectopat
Arkadaşlar, elimde RTX 2070 Super ve Ryzen 5 3600 var.

PSU: Ryzen 5 3600 GPU: MSI Gaming X Trio RTX 2070 Super Anakart: ASUS TUF X570 Wi-Fi RAM: Corsair RGB Pro 2x8 3200 MHz CL16 Kasa+PSU: Corsair iCUE 465X Corsair RM 750+Gold
  • ETS 2
  • GTA 5
  • FurMark
Ve benzeri uygulamalarda FPS düşmesi alıyorum. ETS 2'de FPS sabitlemeyi denedim ama yine de FPS düşüşlerine maruz kalıyorum.

Ne yapmamı önerirsiniz? 1080p.

Son düzenleyen: Moderatör:
FurMark testinde FPS stabil olup oyunda olmamasının nedeni driver kaynaklı olabilir. NVIDIA kullanmıyorum ama driverlarını iyi diye biliyorum. Optimizasyon için son WHQL driver yüklü değilse kurun yüklüyse tekrardan temiz kurulumla kurun ve deneyin isterseniz. Bir de daha stabil performans için BIOS güncellemenizi kontrol edin. Windows'un tekrar kurulumu da cevap olabilir ama siz önce driverlarınızı kontrol edin.
Ekran kartınızı sıfır mı aldınız?

FurMark testinde FPS stabil olup oyunda olmamasının nedeni driver kaynaklı olabilir. NVIDIA kullanmıyorum ama driverlarını iyi diye biliyorum. Optimizasyon için son WHQL driver yüklü değilse kurun yüklüyse tekrardan temiz kurulumla kurun ve deneyin isterseniz. Bir de daha stabil performans için BIOS güncellemenizi kontrol edin. Windows'un tekrar kurulumu da cevap olabilir ama siz önce driverlarınızı kontrol edin.

Evet cumartesi sıfır olarak aldım.
Bir de bilerek 3060 Ti almadım darboğaz olur diye 😄

Hocam driver sorunu olduğunu sanmıyorum
RTX 2060 kullanıyordum akıcıydı.
Sonra 5600 XT geçtim oyunlarda takılmalar vardı.
Şimdi de 2070S'e geçtim takılmalar devam ediyordu.

Evet cumartesi sıfır olarak aldım.
Bir de bilerek 3060 Ti almadım darboğaz olur diye 😄

Hocam driver sorunu olduğunu sanmıyorum.
RTX 2060 kullanıyordum akıcıydı.
Sonra 5600 XT geçtim oyunlarda takılmalar vardı.
Şimdi de 2070S'e geçtim takılmalar devam ediyordu.

2070 Super güçlü bir ekran kartı ama GPU kullanımlarınız gayet normal gözüküyor. Sisteminiz herhangi bir şekilde kapandı mı oyun oynarken ya da yük altında. Ve NVIDIA'dan AMD'ye ve tekrardan NVIDIA geçerken DDU ile temiz kurulum yaptınız mı?

2070 Super güçlü bir ekran kartı ama GPU kullanımlarınız gayet normal gözüküyor. Sisteminiz herhangi bir şekilde kapandı mı oyun oynarken ya da yük altında. Ve NVIDIA'dan AMD'ye ve tekrardan NVIDIA geçerken DDU ile temiz kurulum yaptınız mı?

Evet sürücüleri temizlemiştim fakat kalıcı olarak BIOS üzerinden Windows silme yapmadım sadece format yaptım.
Şimdi deneyeceğim umarım faydalı olur yoksa soğutucunun yolları gözükecek gibi.

Bir de oyunlar HDD'ye kuruluysa bir hız testi yap istersen.

Oyunlar M.2 SSD'de kurulu şu an SSD değerleri çok iyi.

Hocam sıfırladım oyuna girdim bu sefer ise 144 Hz ekranım olmasına rağmen 110 FPS değerlerinde ekran yırtılıyor cidden şaka gibi çoğu ayarları yapmama rağmen böyle bir sorunla baş başayım
V Sync açıyorum bu sefer v Sync sürekli stabil değer vermediği için FPS 70'e düşebiliyor bu sefer de FPS düşmesi yiyorum cidden arada kaldım ne yapacağımı bilmiyorum.

Son düzenleme:

Hocam sıfırladım oyuna girdim bu sefer ise 144 Hz ekranım olmasına rağmen 110 FPS değerlerinde ekran yırtılıyor cidden şaka gibi çoğu ayarları yapmama rağmen böyle bir sorunla baş başayım.
V Sync açıyorum bu sefer v Sync sürekli stabil değer vermediği için FPS 70'e düşebiliyor bu sefer de FPS düşmesi yiyorum cidden arada kaldım ne yapacağımı bilmiyorum.

Bu FPS düşmeleri oyun kaynaklı olabilir orijinal değillerse. FPS limiti koyabiliyorsanız 75'ya da 100'e koymayı deneyin isterseniz ama 2070 Super'le 144 FPS alabilmelisiniz gayet güçlü bir ekran kartı ya da ayarları maksimuma çekip hız yenilemeyi 60'a ya da başka değerler varsa onları bir deneyin. GTA 5'de yenileme hızını değiştirebiliyoruz ayarlardan, en azından yırtılmalar olmadan sabit bir oyun oynayabilirsiniz. Sanırım 120Hz değeri de vardı bazı ayarları kısıp 120 sabit bir şekilde oynayabiliyor musunuz bakın.

Bu FPS düşmeleri oyun kaynaklı olabilir orijinal değillerse. FPS limiti koyabiliyorsanız 75'ya da 100'e koymayı deneyin isterseniz ama 2070 Super'le 144 FPS alabilmelisiniz gayet güçlü bir ekran kartı ya da ayarları maksimuma çekip hız yenilemeyi 60'a ya da başka değerler varsa onları bir deneyin. GTA 5'de yenileme hızını değiştirebiliyoruz ayarlardan, en azından yırtılmalar olmadan sabit bir oyun oynayabilirsiniz. Sanırım 120Hz değeri de vardı bazı ayarları kısıp 120 sabit bir şekilde oynayabiliyor musunuz bakın.

ETS 2'de İstanbul DLC sahibiyim. Takılmaların çoğu orada oldu. Almanya’da denedim akıcı bir şekilde oynattı. Sanırım optimizasyon sorunu vardı.

Stok modda işlemci patlar sanırım CBP kapattım dediğim gibi tüm ayarlar 1080P Full düzeyde.
DSR ile 2K moduna da geçtim takılmalar yine devam ediyor.
SSD 45-50 arası gidip geliyor.
Windows'u SSD'den tamamen silip tekrar yükleyeceğim sonucu buraya paylaşırım.

Ben stok modda kullanıyorum bir zararı var mı?
Core performance Boost'unu kapattım yani fazla ısınıyor diye.

Geri
Yukarı