RTX 2070 Super, Warzone'da Düşük FPS Veriyor

İşletim sistemi
Windows 10

Arashigimo

Kilopat
Daha fazla  
2019 Aralık ayında aşağıdaki sistemi topladım. O günden beri aktif olarak Warzone oynuyorum. İlk zamanlar da her şey normal, ortalama 130-150 arası FPS alıyordum.
FPS düşeceği zaman en düşük 120'lere falan düşüyordu. Fakat son zamanlar FPS'im hep 110 civarı geziyor. Haritanın bazı bölgelerinde 90-80'lere kadar düşüyor. İnternetten benim sistemime benzer sistemlerin Warzone performanslarına baktım fakat hepsi benden daha yüksek FPS'lerde geziyor.

Sistemim:
ASUS Dual RTX 2070 Super OC Version
AMD Ryzen 5 3600 (Stok soğutucusunu kullanıyorum)
ASUS TUF B450-PRO GAMING Anakart
Team T-Force Vulcan TUF 16 GB (2x8GB) 3000 MHz RAM
Corsair VS650 650W 80+ Power Supply
Adata SU630 480GB SSD (Windows buraya kurulu)
Seagate Barracuda 2 TB HDD (Oyun buraya kurulu)

Oyun esnasında ekran kartı sıcaklıkları 69-70-71 civarlarında hep sabit geziyor.
İşlemcimde sıcaklıkları da hep 65 civarlarında geziyor.

Dikkatimi çeken şey ise GPU kullanımı hiç sabit değil ve %60 ile %90 arası sürekli değişip duruyor. Ve bunu ne kadar yöntem denediysem deneyeyim düzeltemedim.
Oyunda aldığım FPS'ler hiç fena değil rahat rahat oynuyorum ama daha yüksek FPS alabilecekken niye daha düşük FPS ile oynayayım. Böyle bir sistemde daha fazla FPS görmem lazım. Kullandığım monitör de 165 Hz. Son çare olarak buraya yazıyorum. Sizden biraz yardım rica ediyorum.

Herhangi bir çözüm yolu bulabilir miyiz acaba?

Ben 2070 kullanıcısıyım 452.06 driverinden sonra FPS ve drop problemi yaşamaya başladım DDU ile kaldırıp eski sürücüleri kursam da değişen hiçbir şey yok. Şans işi denildiği gibi benim de ekran kartı kullanım oranım dalgalanıyor sürekli %96 99 olması gerekirken %86 %93 falan dolanıyor öyle.

O videolardaki işlemcinin GHz değerine bak bakalım :)
Yalnız dikkatli oku, OC yap demedim. 4.2 GHz'e çıkarsan yeter, yani işlemcinin normal limitine.

Dün deneme yanılma yolu ile Cinebench testi skorlarına bakarak, işlemcimi 4.2 GHz ve 1, 3600 V şeklinde ayarladım. Ayarların hepsini BIOS'tan yaptım. İşlemcimi bu değerlerde AIDA64 ile %100 stres testine soktum yaklaşık 5 sn sonra 89 dereceyi görünce kapattım direk. Dedim tamam bu kadar yeterli...

Sonra Warzone test etmek istedim ve bir maç attım. Haritada düşük FPS aldığım noktalara gittim ve oradaki FPS değerlerine baktım. Hem genel olarak hem de o düşük FPS aldığım noktalarda, ortalama 10-15 FPS civarı bir fark oldu. Ama GPU kullanımı genel olarak artsada yine sabit değil ve %70 ile %100 arası sürekli oynuyor. En azında çoğu yerde %94-96 civarı sabit oynayabildim.

Bu oyun esnasında işlemci sıcaklıklarım 70-80 civarı gezdi ve tek bir sefere mahsus 85 dereceyi görüp geri aşağıya indi.

Bu değerlerde işlemcimi test ettikten sonra BIOS'tan eski kullandığım ayarlara geri getirdim. 10-15 FPS daha fazla almak için işlemcimin 80 dereceleri görmesini istemiyorum.

Ama yakın bir zamanda iyi bir CPU soğutucu aldıktan sonra tekrara denemek istiyorum.
Anladığım kadarıyla işlemcim 1080P'de RTX 2070 Super ile darboğaz yapıyor.

Dün deneme yanılma yolu ile Cinebench testi skorlarına bakarak, işlemcimi 4.2 GHz ve 1, 3600 V şeklinde ayarladım. Ayarların hepsini BIOS'tan yaptım. İşlemcimi bu değerlerde AIDA64 ile %100 stres testine soktum yaklaşık 5 sn sonra 89 dereceyi görünce kapattım direk. Dedim tamam bu kadar yeterli...

Sonra Warzone test etmek istedim ve bir maç attım. Haritada düşük FPS aldığım noktalara gittim ve oradaki FPS değerlerine baktım. Hem genel olarak hem de o düşük FPS aldığım noktalarda, ortalama 10-15 FPS civarı bir fark oldu. Ama GPU kullanımı genel olarak artsada yine sabit değil ve %70 ile %100 arası sürekli oynuyor. En azında çoğu yerde %94-96 civarı sabit oynayabildim.

Bu oyun esnasında işlemci sıcaklıklarım 70-80 civarı gezdi ve tek bir sefere mahsus 85 dereceyi görüp geri aşağıya indi.

Bu değerlerde işlemcimi test ettikten sonra BIOS'tan eski kullandığım ayarlara geri getirdim. 10-15 FPS daha fazla almak için işlemcimin 80 dereceleri görmesini istemiyorum.

Ama yakın bir zamanda iyi bir CPU soğutucu aldıktan sonra tekrara denemek istiyorum.
Anladığım kadarıyla işlemcim 1080P'de RTX 2070 Super ile darboğaz yapıyor.
Dostum undervolt yapmayı deneyebilirsin. Ryzen Master ile deneme yanılma yoluyla yavaş yavaş voltaj düşürerek stabil değeri bul. Stabil değilse PC reset atar zaten. Ayarları BIOS'tan yapma sakın. Ryzen Master üzerinden dene. Emin olduğunda BIOS'tan ayarla yoksa sisteme zarar verebilirsin. Voltaj çok düşmüyorsa güzel bir hava soğutma al. Hava soğutmalar çok pahalı değil. İşlemcinden performans alabilmek için hava soğutma şart çünkü işlemcinin silikon kalitesi kötü sanırsam.

Dostum undervolt yapmayı deneyebilirsin. Ryzen Master ile deneme yanılma yoluyla yavaş yavaş voltaj düşürerek stabil değeri bul. Stabil değilse PC reset atar zaten. Ayarları BIOS'tan yapma sakın. Ryzen Master üzerinden dene. Emin olduğunda BIOS'tan ayarla yoksa sisteme zarar verebilirsin. Voltaj çok düşmüyorsa güzel bir hava soğutma al. Hava soğutmalar çok pahalı değil. İşlemcinden performans alabilmek için hava soğutma şart çünkü işlemcinin silikon kalitesi kötü sanırsam

Öyle yaptım zaten. Önce Ryzen Master ile direk PC açıkken voltajlarını değiştirip sık sık Cinebench testine sokarak baktım. Yapabileceğim ve performans kaybına uğramadan, düşürebildiğim kadar düşürmeye çalıştım voltajı. Sonra en düşük ve performans kaybetmeden 1.36V de stabil çalıştığını gördükten sonra BIOS'tan değiştirdim.

Bu yaptığım şey undervolt olmuyor mu zaten?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı