RTX 2070S sistemde mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

yagizefe

Decapat
Daha fazla  
RAM
G.Skill Ripjaws CL18 3600MHz
SSD veya HDD modeli
Crucial P5 500GB NVMe - Sandisk Plus 1TB Sata 3
Ekran kartı
Msi Geforce RTX 2070 Super
Anakart
Asus Prime B550M-A (WI-FI)
İşlemci
AMD Ryzen 5 3500X
Merhaba. Çok uzun süredir mavi ekran alıyordum ve depremden sonra bilgisayar ekranında çizikler oluşunca artık bir bilgisayarcıya götürmem gerektiğini düşündüm. Bilgisayarcı 3-4 saat uğraştıktan sonra kesin şekilde RAM sıkıntılı dedi. Bundan önceki açtığım konularda da sürekli donanımsal dendiği için hemen orada yeni RAM alıp değiştirdim. Bilgisayarı alıp kullanmaya başladıktan yaklaşık 6-7 saat sonra yeniden yeter artık mavi ekran aldım. Gecenin bu saatinde gerçekten moralim çok bozuldu asla çözemiyorum neden kaynaklı bir sıkıntı bilmiyorum son bir ümit yazmak istedim. Minidump dosyalarını aşağıya bırakıyorum.

Minidump:

@KojiroHyuga04 Merhaba yardımcı olur musun.

Son düzenleme:
Merhaba. Çok uzun süredir mavi ekran alıyordum ve depremden sonra bilgisayar ekranında çizikler oluşunca artık bir bilgisayarcıya götürmem gerektiğini düşündüm. Bilgisayarcı 3-4 saat uğraştıktan sonra kesin şekilde RAM sıkıntılı dedi. Bundan önceki açtığım konularda da sürekli donanımsal dendiği için hemen orada yeni RAM alıp değiştirdim. Bilgisayarı alıp kullanmaya başladıktan yaklaşık 6-7 saat sonra yeniden yeter artık mavi ekran aldım. Gecenin bu saatinde gerçekten moralim çok bozuldu asla çözemiyorum neden kaynaklı bir sıkıntı bilmiyorum son bir ümit yazmak istedim. Minidump dosyalarını aşağıya bırakıyorum.

Minidump:

@KojiroHyuga04 Merhaba yardımcı olur musun.
Merhabalar, dosyanızı inceledğimde DPC_WATCHDOG_VIOLATIONhatası aldığınız görüyorum. 1. İhtimal

Bu hata sabit diskiniz Stabil çalışmamasından kaynaklanıyor. SSD'niz veya HDD'niz varsa yenisini almanızı yada ffarklı programlar kullanarak onarmanızı tavsiye ederim.

2. İhtimal

Bilgisayarcının dediği gibi RAMlerden kaynaklı olabilir. Ama değiştirip yine alıyorsan çözümünü bilmiyorum. Bence RAM'lerden kaynaklanıyor. çünkü ntkrnlmp.exe hatasını RAM sebebiyle mavi ekran alan arkadaşlarımda da gördüm.

NVMe M.2 SSD ve SATA SSD'yi HD Tune ve Hard Disk Sentinel ile kontrol ettim. Herhangi bir hasar gözükmüyor.
Eski RAM'lerimi bir 2 veya 3 defa Memtest86 ile test ettiğimde hiçbir şey çıkmamıştı. Bilgisayarcının dediğine göre RAM'lerimi kendi bilgisayarında kullanırken sürekli mavi ekrana düşüyormuş. Tamam dedim yeni RAM aldım. Dediğim gibi her şeye rağmen devam ediyor mavi ekran problemi.
Şu anlık gözüme çarpan tek şey NVMe M.2 SSD'nin biraz sıcak çalışıyor olması 55-60 arası. Bunun dışında şüphelendiğim diğer konu anakartın RAM slotlarında arıza olması.

Şu an tekrar mavi ekran hatası aldım minidump dosyalarını aşağıya bırakıyorum:

Minidump:

Sabah sabah yeniden mavi ekran hatası aldım.

Minidump:

Son düzenleme:
NVMe M.2 SSD ve SATA SSD'yi HD Tune ve Hard Disk Sentinel ile kontrol ettim. Herhangi bir hasar gözükmüyor.
Eski RAM'lerimi bir 2 veya 3 defa Memtest86 ile test ettiğimde hiçbir şey çıkmamıştı. Bilgisayarcının dediğine göre RAM'lerimi kendi bilgisayarında kullanırken sürekli mavi ekrana düşüyormuş. Tamam dedim yeni RAM aldım. Dediğim gibi her şeye rağmen devam ediyor mavi ekran problemi.
Şu anlık gözüme çarpan tek şey NVMe M.2 SSD'nin biraz sıcak çalışıyor olması 55-60 arası. Bunun dışında şüphelendiğim diğer konu anakartın RAM slotlarında arıza olması.

Şu an tekrar mavi ekran hatası aldım minidump dosyalarını aşağıya bırakıyorum:

Minidump:

Sabah sabah yeniden mavi ekran hatası aldım.

Minidump:
Bu sefer ki hatamız başka. KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE (139) hatası alıyoruz. Açıklamasında "
0xc0000409 - Sistem, bu uygulamada y n tabanl bir arabelle in ta t n alg lad . Bu ta ma, k t niyetli bir kullan c n n bu uygulaman n denetimini ele ge irmesine olanak verebilir. diyor. Kesin RAM'lerde sıkıntı var. Anakartınızın BIOS'unu güncellerseniz geçer mi bilemiyorum ama anakrtın bellek slotlarında arıza olabilir. Anti-Virus devre dışı bırakın bakalım. Çünkü açıklamada engellediğini söylemiş.

Tekrar hata aldım.

Minidump:

Bu sefer ki hatamız başka. KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE (139) hatası alıyoruz. Açıklamasında "
0xc0000409 - Sistem, bu uygulamada y n tabanl bir arabelle in ta t n alg lad . Bu ta ma, k t niyetli bir kullan c n n bu uygulaman n denetimini ele ge irmesine olanak verebilir. diyor. Kesin RAM'lerde sıkıntı var. Anakartınızın BIOS'unu güncellerseniz geçer mi bilemiyorum ama anakrtın bellek slotlarında arıza olabilir. Anti-Virus devre dışı bırakın bakalım. Çünkü açıklamada engellediğini söylemiş.
Tamamdır şimdi dediklerinizi yapıyorum. Benim de düşüncem Anakartın RAM slotlarında sıkıntı olduğu.Tekrar hata alırsam atacağım.

Dediklerinizi yaptıktan sonra aldığım hata:

Minidump:

Son düzenleme:
Tekrar hata aldım.

Minidump:

Tamamdır şimdi dediklerinizi yapıyorum. Benim de düşüncem Anakartın RAM slotlarında sıkıntı olduğu.Tekrar hata alırsam atacağım.

Dediklerinizi yaptıktan sonra aldığım hata:

Minidump:
Hocam kusura bakmayın, artık çözemiyorum. Dediklerimi yaptınız ve olmadıysa vallahi bilemiyorum. Kusuruma bakmayın. Elimden bu kadar gelir. Benim düşüncem RAM slotlari ile ilgili. RAM slotlari sizin dediğiniz gibi arızalı olabilir. İyi bir bilgisayarciya götürün baktirin. Veya Bu konuda benden daha profesyonelleri etiketleyin ki sorunu cozebilsinler. İyi akşamlar 🙂

Hocam kusura bakmayın, artık çözemiyorum. Dediklerimi yaptınız ve olmadıysa vallahi bilemiyorum. Kusuruma bakmayın. Elimden bu kadar gelir. Benim düşüncem RAM slotlari ile ilgili. RAM slotlari sizin dediğiniz gibi arızalı olabilir. İyi bir bilgisayarciya götürün baktirin. Veya Bu konuda benden daha profesyonelleri etiketleyin ki sorunu cozebilsinler. İyi akşamlar 🙂

Olsun çok teşekkür ederim denediğiniz için.🙂

BIOS update et ve sonra optimize defaults save yap. BIOS'ta gir ve RAM değerlerini Oto'ya al.
Sonra memtest86 ile bir bellek testi yap.
Ekran kartını DDU ile sil ve güncel sürücüyü yükle.
Kaspersky kaldır ve ben söyleyene kadar yükleme.
Harici olarak ne var bu sistemde? BT yada ses kartı vs?
Logitech araçlarını sil ve ben söyleyene kadar yükleme.
Disk testleri yapıp sonuçları gönder.

BIOS update et ve sonra optimize defaults save yap. BIOS'ta gir ve RAM değerlerini Oto'ya al.
Sonra memtest86 ile bir bellek testi yap.
Ekran kartını DDU ile sil ve güncel sürücüyü yükle.
Kaspersky kaldır ve ben söyleyene kadar yükleme.
Harici olarak ne var bu sistemde? BT yada ses kartı vs?
Logitech araçlarını sil ve ben söyleyene kadar yükleme.
Disk testleri yapıp sonuçları gönder.
Efendim öncelikle dün BIOS update yaptım. RAM değerlerine hiç dokunmadım hep Oto'da kullanıyorum yine de baktım Oto'da. DDU ile silip güncel sürücüyü de yükledim. Dediklerinizi kaldırdım. Hayır harici olarak bir şey yok. Diskler için istediklerinizi yaptım atabileceğim tüm verileri aşağıya bırakıyorum bir şey eksikse kusura bakmayın yarın tamamlarım. Şimdi gece memtest86 ile test yapacağım sonuçları yarın sabah atarım. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

Diskler:

Memtest86 sonuçları:

Dosya Ekleri

• Memtest 86 2.jpg
    Memtest 86 2.jpg
    121,9 KB · Görüntüleme: 46
  • Memtest86 1.jpg
    Memtest86 1.jpg
    82,4 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri