RTX 2080 Ti - Ryzen9 3900X FPS problemi

VirtuosoTheFour

Centipat
Merhaba forumdaşlar,

Evet yanlış okumadınız, bahsettiğim sistem düşük FPS veriyor. Şaka gibi. 4-5 gün önce başladı, 4-5 gün önce işlemci ısınmaya FPS düşüp düşüp azalmaya başladı. Ekran kartı normalde 800-900 MHz bandında çalışıp kendisini hiç zorlamadan GTA V'te 4K çözünürlük, Ultra-çok yüksek ayarlarda 75 sabit FPS veriyordu, bugünse. Son günlerde FPS düşmeleri yaşamaya başladım, üstüne üstlük 150-350 FPS arasında değerler aldığım LOL'de bugün 48 ile başladı 10 dakika içinde 25-27 sabit FPS değerine kadar indi en sonunda da 15-20'lere düştü ve ekran kartı dalga geçer gibi 390 MHz üstüne kesinlikle çıkmıyordu. Son günlerde yazılımsal donanımsal hiç ama hiçbir şey değiştirmedim sadece CPB kapattım BIOS'tan, onunla da alakası olmadığı çok açık yani dümdüz bilgisayarı aç oyuna gir bilgisayarı kapattan ibaret yaptığım her şey. Ama bilgisayarın performansı son günlerde gittikçe azaldı ve en son an itibari ile dibe vurdu.

CPU sıcaklığı için CPB kapat dediler BIOS'tan, onu kapattım düştü sıcaklığı, 3800 MHz vermeye devam ediyor. Ben sorunun işlemciden kaynaklandığını sanıyordum ama alakası bile yok, sistemsel bir sorun var sistematik olarak bilgisayar dibe vuruyor.

Kaspersky ınternet Security var, en üst düzeyinin bir altı düzey hediye olarak verilmişti zaten orijinal lisanslı, virüssel bir sorun olabilir mi bilmiyorum ama pek sanmıyorum.

Oyun oynarken oyun içi ve MSI Afterburner ile birkaç veri kaynağı ekran görüntüsünü aldım sizinle onları da paylaşmak istiyorum.

Sizce problem nedir ne yapmam lazım gerçekten sinirden kafayı yemek üzereyim, bu sistem nasıl böyle değerler verebilir görünürde bir sorun yokken!
Lütfen elinizden geldiğince yardımcı olur musunuz?

Sistemim:
  • AMD Ryzen 9 3900X 3.8 GHz 12 çekirdek 70 MB AM4 7nm işlemci,
  • ASUS ROG STRIX X570-E GAMING 4400MHz(OC) RGB M.2 Wi-Fi AM4 ATX anakart,
  • G.Skill 16 GB(2x8) Trident Z RGB 3600MHz CL16 DDR4 RAM,
  • ASUS GeForce RTX2080 Ti ROG STRIX O11G Gaming OC 11GB GDDR6 352 Bit ekran kartı,
  • Samsung 500GB 970 Evo NVMe okuma 3400 MB-yazma 2500 MB M.2 SSD (MZ-V7E500BW),
  • Cooler Master nwe Gold 750W Full modular PSU,
  • Kasam Xigmatek Full Tower kasa, modelini hatırlamıyorum fakat 4 ön 2 egzost fanı var, havalandırma açısından problemi yok kasanın.
  • BIOS güncel.

1.png

2.png

3.png

4.jpg

5.jpg

League of Legends Screenshot 2020.04.09 - 08.53.45.10.png

Dosya Ekleri

• 1586414188698.png
    1586414188698.png
    478,3 KB · Görüntüleme: 32
  • 1586414189188.png
    1586414189188.png
    478,3 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı hariç aynı sistemi kullanıyoruz neredeyse. Öncelikle sistemi sen mi topladın? Eğer sen topladıysan fiziksel parçalarda jiletin kalma ihtimali nedir? Nvdia ekran kartı ayarlarından 2080Tİ'ı seçmeyi deneyebilirsin. Antivirüsü kapat - Denetim masasından Yüksek performansa geçir. Başlata Oyun Modu yazarak aktif et. Sanki ekran kartı işlemde olan parçacıkları önemsemiyor gibi. Prizinde bile problem olabilir. Dene yanıl ile öğrenmen lazım.

Ekran kartı hariç aynı sistemi kullanıyoruz neredeyse. Öncelikle sistemi sen mi topladın? Eğer sen topladıysan fiziksel parçalarda jiletin kalma ihtimali nedir? Nvdia ekran kartı ayarlarından 2080Tİ'ı seçmeyi deneyebilirsin. Antivirüsü kapat - Denetim masasından Yüksek performansa geçir. Başlata Oyun Modu yazarak aktif et. Sanki ekran kartı işlemde olan parçacıkları önemsemiyor gibi. Prizinde bile problem olabilir. Dene yanıl ile öğrenmen lazım.

Hocam sistemi ben topladım fakat birleştirme işlemini VATAN'da yaptırdım. Jelatinleri tek tek çıkardılar dikkatlice izledim. Oyun Modu açık, 2080 TI seçili, yüksek performans denetim masasında seçili. Priz ile alakalı olsa gücü kesmez miydi?

Hocam sistemi ben topladım fakat birleştirme işlemini VATAN'da yaptırdım. Jelatinleri tek tek çıkardılar dikkatlice izledim. Oyun Modu açık, 2080 TI seçili, yüksek performans denetim masasında seçili. Priz ile alakalı olsa gücü kesmez miydi?

Gücü kesmesi farklı bir sorun olurdu evet ben tam besleyemiyormu diye düşünüyorum. Belki saçma gelecek ama ben bu durumu daha önce yaşadım. Çok tuhaf bir durum açıkcası şöyle bir önerim var. Realbench isminde asusun bir yazılımı var. Buraya tıklayın akabinde bu yazılımı indirin. Teste start verdikten sonra klavye ve mauseye dokunmayın. Programla birlikte masaüstünde performans ve ısı değerlerini görüntüleyebileceğiniz programlarda açık olsun. Skoru bizimle paylaşabilir misiniz?

Gücü kesmesi farklı bir sorun olurdu evet ben tam besleyemiyormu diye düşünüyorum. Belki saçma gelecek ama ben bu durumu daha önce yaşadım. Çok tuhaf bir durum açıkcası şöyle bir önerim var. Realbench isminde asusun bir yazılımı var. Buraya tıklayın akabinde bu yazılımı indirin. Teste start verdikten sonra klavye ve mauseye dokunmayın. Programla birlikte masaüstünde performans ve ısı değerlerini görüntüleyebileceğiniz programlarda açık olsun. Skoru bizimle paylaşabilir misiniz?

Tabi bunu yaparım, bu arada Ryzen'i takarken takan arkadaş ilk başta ters yerleştirdi, yaklaşık 10-12 pini yamulttu ama kırmadı sadece hafif hafif yamuldular. Sonra yüksek ışık altında onların bir aleti vardı tek tek hepsini dümdüz edip devamında taktı. Bununla bir alakası olma ihtimali var mıdır? Ama pinler oturmasa ya da sorun oluşsa benim bildiğim kadarıyla işlemci 3800 MHZ'ye ulaşamıyor ya da sistem açılmıyor.

Tabi bunu yaparım, bu arada Ryzen'i takarken takan arkadaş ilk başta ters yerleştirdi, yaklaşık 10-12 pini yamulttu ama kırmadı sadece hafif hafif yamuldular. Sonra yüksek ışık altında onların bir aleti vardı tek tek hepsini dümdüz edip devamında taktı. Bununla bir alakası olma ihtimali var mıdır? Ama pinler oturmasa ya da sorun oluşsa benim bildiğim kadarıyla işlemci 3800 MHZ'ye ulaşamıyor ya da sistem açılmıyor.
Sanmıyorum testi yapıp paylaşın

Hocam öncelikle geçmiş olsun diyeyim umarım en kısa zamanda düzelir. Size ancak tavsiyeler verebilirim. :)
Sürücüleri kontrol edin ve ekran kartı sürücüsünü emin olmak için tamamen kaldırıp tekrar yükleyin. MSI afterburner v.b bir program kullanıyorsanız kaldırın olmadı bir şekilde devreden çıkarın, oyun içi fps monitörlerini kullanın. Hatta AIDA64 yükleyip bileşenleri tek tek teste tabi tutun. Hocamın dediği gibi prizi kontrol edin zira 6 lı priz kullanıyorum geçenlerde dikiş makinesi takılıydı ve makine her çalıştığında pc görüntü vermeyi kesiyor makine durduğunda tekrar düzeliyordu. Önce yazılımsal kısmı hallettiğinizden emin olun ardından sorun devam ederse kasayı açıp bağlantıları kontrol edebilirsiniz.

Hocam öncelikle geçmiş olsun diyeyim umarım en kısa zamanda düzelir. Size ancak tavsiyeler verebilirim. :)
Sürücüleri kontrol edin ve ekran kartı sürücüsünü emin olmak için tamamen kaldırıp tekrar yükleyin. MSI afterburner v.b bir program kullanıyorsanız kaldırın olmadı bir şekilde devreden çıkarın, oyun içi fps monitörlerini kullanın. Hatta AIDA64 yükleyip bileşenleri tek tek teste tabi tutun. Hocamın dediği gibi prizi kontrol edin zira 6 lı priz kullanıyorum geçenlerde dikiş makinesi takılıydı ve makine her çalıştığında pc görüntü vermeyi kesiyor makine durduğunda tekrar düzeliyordu. Önce yazılımsal kısmı hallettiğinizden emin olun ardından sorun devam ederse kasayı açıp bağlantıları kontrol edebilirsiniz.

:) Bilgisayar prizimden uzatılmış çoklu prize takılı mutfak robotu her çalıştırdığında media player - internet explorer açıldığına şahit olduğumdan beri çoğu kişiye saçma gelen şeyler bana mantıklı gelmeye başladı.

Sorun oluşmadan önce herhangi bir Windows güncellemesi yaptınız mı? Bende de 1803 sürümüne güncellemesinden sonra normal FPS değerlerimin altında değerler almaya başlamıştım. Format ya da sistem geri yükleme yapılabilir. Ekran kartı sürücülerini tamamen kaldırıp yeniden kurmakta bir çözüm ama sürücü kaldırma konusunda deneyiminiz yoksa tavsiye etmiyorum.

Sanmıyorum testi yapıp paylaşın
@Garbage
Hocam stres testi ve benchmark testi yaptım, stres testi sırasında da görüntüler aldım benchmarkta zaten dokunmadım. Stres testi sırasında işlemci grafiğinde 2 tane çentik var büyük ihtimalle ekran görüntüsünü aldığım saniyede oluştu fakat başka bir şey de olabilir daha bilgili gibisiniz. Sonuçlar veriler şu şekilde:

Bu benchmark.
1.png

Stres testi sırasında değerler 1:
2.png

Stres testi sırasında değerler 2:
3.png

Stres testi sonucundaki yazılar önemi olduğunu sanmıyorum ama yine de atayım:
4.png

@Emre_Gürbüz Sağol hocam, inşallah. :) Oyun için fps monitörleri tavsiyeniz var mıdır? AIDA64'ü de yükleyeceğim dediğiniz gibi. Prizim kaliteli aslında sistemi riske atmamak için akım dirençli sıradan olanlara göre çok pahalı, ama 1 adet dolaylı kullanıyorum onu da doğrudan olarak değiştireceğim. Kasayı açmayı en sona bıraktım formatı da denedikten sonra düzelmezse onu yapacağım. Birazdan sürücüyü silip tekrar yüklerim dediğiniz gibi.

Sorun oluşmadan önce herhangi bir Windows güncellemesi yaptınız mı? Bende de 1803 sürümüne güncellemesinden sonra normal FPS değerlerimin altında değerler almaya başlamıştım. Format ya da sistem geri yükleme yapılabilir. Ekran kartı sürücülerini tamamen kaldırıp yeniden kurmakta bir çözüm ama sürücü kaldırma konusunda deneyiminiz yoksa tavsiye etmiyorum.

@SilverRiot
Ben yapmadım fakat benden 3 yaş küçük kardeşim var o açarken otomatik güncelleme yapmış olabilir, şu an baktım Windows 1903 sürümündeyim. Fakat değerler normal altı değil dip resmen maalesef.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı