RTX 2080 ve 3900X tabanlı sistem tavsiyesi

OuzKaan

Kilopat
Daha fazla  
Almayı düşündüğüm bileşenler;
  • Kasa: Corsair SPEC-06.
  • Anakart: Gigabyte Aorus Elite X570.
  • İşlemci: AMD Ryzen 9 3900X.
  • RAM: G.Skill Trident Z Neo RGB 2x8GB 3600MHz CL16.
  • Ekran kartı: MSI Gaming X Trio 2080 Super.
  • Depolama: 4 TB WD Black 7200RPM 256MB cache HDD + Samsung 970 Evo NVMe 500GB 3400/2300 M.2 SSD.
  • Güç kaynağı: Corsair RM 750X 750W 80 Plus Gold.
  • Soğutma: Corsair Hydro H115I PRO RGB.
  • Monitör: MSI Optix MPG27Cq 27" 144Hz 1MS 2560x1440 FreeSync.

Forumda gördüğüm kadarıyla anakart olarak Gigabyte X570 Aorus Elite çokça öneriliyor. Anakart üzerine pek bir bilgim olmadığından merak ettiğim ufak detayları sormak istiyorum.

1. Anakartın Wi-Fi etiketli modelini bulamadım. Eğer bu Wi-Fi olayı kablosuz internet seçeneği sunmuyor ve aynı zamanda Bluetooth ile cihaz bağlamama engel oluyorsa bir tık sıkıntı benim için. Bu durumu ortadan kaldırmak için harici Wi-Fi adaptör alsam ne kadar etkili olur? Kablosuz bağlantı çok gerekli olmasa da Bluetooth önem arz ediyor.
  2. Eğer Bluetooth bağlantı kalitesi sorun çıkarır derseniz başka bir anakart mı tercih etmeliyim?

İşlemci açısından kafam sadece fiyat bazında karışık. Fakat 3800X'e düşünce fiyat 1.500TL civarı oynuyor fakat böyle bir sistem toplarken o kadar fiyat farkına performans vermek istemiyorum. O yüzden 3900X'de kalmaya çalışacağım :D Zaten 2K monitörle de 3800X pek gitmez diye kendimi kandırıyorum bir yandan :D

RAM olarak piyasada sağlam bir model bulamadım. 3600 MHz üzeri düşük CL model yok. Önerilere bayağı bir açığım. Hatta önerilere açım.

Ekran kartı olarak başta 2080 Ti diye yola çıkmıştım hâlâ tam karar kılmadım. 3000 TL fiyat farkına illa ki değmez. Ama sonuçta bu parayı da yıllarca kullanacağım sisteme harcayacağım. Taksitle düşünürsek aylık 200-300 civarı oynuyor :D Burada da muhtemelen tabiri caizse şuursuzluk edip en son düşünmeden birisinde karar kılacağım muhtemelen ama beni mantıklı olan tarafa çekmeye çalışırsanız hoş olur. Monitör sistemdeki en değiştirmeyeceğimi düşündüğüm bileşen. Genel olarak yaptığım her işe uyuyor. 4K bir monitör olmadığı için de 2080 Ti almaya gerek yok tarafından bakıyorum. 2080 Super monitörle gayet güzel gider gibi.

Depolama bazında o kadar HDD bana fazla muhtemelen ama pek fiyat farkı yok oradan da kısmayacağım. Yalnız SSD olarak bayadır piyasayı gezmediğimden sanırım fiyatlar bayağı uygun geldi. Az önce başka bir konuda gördüm Adata 1TB SSD 3 veya 4 GHz civarında okuma yazma hızı vardı sanırım ve 1.000 TL civarında idi. Varsa böyle hoş sürprizler ve gerek var derseniz 500 GB üzerine (ki alıştım 240GB SSD'ye sistem kurup sürekli HDD'ye depolamaya) o zaman önerilerinize de açığım.

Güç kaynağında tamamım ama soğutma kısmında sorularım olacak. İlk defa sıvı soğutma işine gireceğim. Öncelikle şunu belirteyim işlemciyi muhtemelen over clock etmeyeceğim yakın zamanda. "Hemen etmelisin, etmemen için bir sebep yok, et! " gibi bir durum varsa onu da kabullenip ederim pek çekineceğimi sanmıyorum. Etmediğim durumda sıvı soğutmaya gerek var mı? Normal soğutma ile de gidebilir mi aynı performansta? Açıkçası sıvı soğutmayla ilgilenebilir miyim hatta ilgilenmeli miyim ilgilenecek bir yanı var mı sıvısının değiştirilmesi gibi vs bilmiyorum (fazla saçmalamadım umarım). Çekindiğim konu bu yoksa daha sessiz ve yüksek verimli bir soğutma sağlar derseniz de "bu model iyi midir?"den başka sorum kalmaz.

Bir de son olarak monitör hakkında yorum almak istiyorum. Sistemde değiştirmek istemediğim tek bileşen monitör çünkü görüntüye önem veriyorum. Monitör bulması zor olabiliyor. Öncelikle osu! oynadığım için yüksek yenileme hızı ve düşük tepki süresi benim için son derece önemli fakat bunun dışında birçok farklı renkte oyun oynadığım ve bir çoğunda görüntü kalitesine önem verdiğim için renklerdi vesaire idi verdiği tat da güzel olsun istiyorum. Daha önce çoğunlukla 17" laptop ekranında zaman geçirdim ama büyük ekran istiyorum 27" gayet ideal geldi. Üstelik monitör birçok oyunda G-Sync ile çalışıyor diye okudum internette. Kısacası monitörümü değiştirmek istemiyorum zor buldum çünkü kriterlerime uyan ama sonuçta daha iyi olur dediğiniz bir model varsa göz de kapamamak lazım. Varsa öneri onları da göz önünde bulunduracağım.

Uzun bir yazı oldu muhtemelen önümüzdeki 1-2 ay içerisinde almayacağım fakat aşağı yukarı bu şekilde bir sistemi bu sene içinde alacağım inşallah. Sabredip ilgilenenlere teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Net bütçeniz ne kadar? Kimse sizi pişman edecek veya fiyatının hakkını vermeyecek bir sistem tavsiyesinde bulunmaz zaten.
Bütçe belirtmeyi unutmuşum :D Aslında net bir bütçem yok şu an. İstediklerimi almaya çalışıyorum sadece o yüzden bir bütçe belirlemedim. Hâlâ hangi bileşenin yeterli, hangisinin aşırı olduğunun farkında değilim sanıyorum. Bu yüzden şu an bütçe üzerine bir karar alabilirim gibi durmuyor. Top level performans istiyorum fakat parayı etrafa saçacak kadar da durumum yok. Kısaca alabileceğim maksimum performansı, minimum fiyatla almaya çalışıyorum desem. Sizin üzerinize bu kadar yük yüklemem hoş değil biliyorum :D Maksimum 25.000 TL desek bunun üstüne çıkamayız zaten diye düşünüyorum :D Taksit ile ödeme imkanı olduğu sürece pek çekinmiyorum. Dediğim gibi asıl performansı etkileyecek parçalar belli zaten onlardan kısmadan pek de bir fiyat değişmiyor zaten sanırım o yüzden bütçe aşağı yukarı 20.000 TL civarında oynuyor hâliyle.
Gigabyte X570 Aorus Pro Wi-Fi modelini alabilirsiniz. Aynı modelin X570-I mini ITX formunu kullanıyorum. Bluetooth ve Wi-Fi performansı müthiş. Kulaklık takılı arka odaya gidiyorum kopma olmuyor.
I kodlu modeller mevcut fakat mini ITX için üretilmiş modeller dışında Aorus Pro Wifi bulamadım. Elinizde link var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi en baştan başlayalım.

İşlemci konusunda Ryzen 3900X-3800X-3700X oyun performansı konusunda birbirlerini çok fazla aratmazlar. Rendering, benchmark gibi uygulamalar kullanmaya başladığınız anda 3900X tepede olmak koşuluyla sıralama devam eder. Bunların hepsiyle 4K oyun deneyimi yaşarsınız. 3'ü de yarı yolda bırakmaz. 3900X almayacaksanız 3700X alın. 3800X ile 3700X arasında uçurum fark yok. Aradaki farkı başka yerlerde değerlendiririz.
-Tavsiyem bütçe uygunsa 3900X değil ise 3700X.

Anakart konusunda Gigabyte X570 serisinde bence altın çağını yaşıyor el alttan en üstte ürünleri çok iyi. Ben şuan X570 Aorus Pro modelini kullanıyorum (Wi-Fi modelsiz) aşırı memnunum. 200-300 TL farklar ile Wi-Fi modeleni yada X570 Aorus Ultra modelini alabilirsiniz. Ama ben Wi-Fi modülü var diye ekstradan para vermeyin diyorum. 75 liraya canavar Wi-Fi modülleri var. 150 lira cebimizde kalsın harcarız başka birşeye. Birde yukarıda ki gibi güçlü bir işlemci seçiyoruz. X570'den ne olursa olsun vazgeçmeyin. Sağlam anakart alın. Gelin biraz anakartta paradan kaçmaylım.
-Tavsiye: Gigabyte X570 Aorus Pro / Gigabyte X570 Aorus Ultra

RAM konusunda 3600 MHz RAM'ler tavsiye edilsede izlediğim testler sonucunda 3200 MHz RAM'ler ile aralarında devasa performans farkları yok. Ama fiyat farklarına geldiğimizde uçurumlar söz konusu. 3200 MHz CL16 RAM alıp hem bütçe artıralım hem de performans öldürmeyelim. Şayet illada RAM'e ben o parayı harcayım derseniz kapasite yükseltin.
-Tavsiye: Gigabyte Aorus 8 GBx2 3200 MHz CL16/ GSkill TridentZ 8 GBx2 3200 MHz CL16 / Corsair Vengeance Pro 8 GBx2 3200 MHz CL16

Ekran kartı en sevdiğim bileşen. Eğer bütçemiz el verirse kafa yormayalım. 2080 Ti alıp geçelim. Ti ile 2080S arasında 3-4 bin liraya varan farklar var. Bu farkı karşılayabilirseniz alın geçin keyfinize bakın. Dokunmayın 3-5 sene kasaya. Gel gelelim bütçe olmadı 2080S için de aynı şeyler geçerli. Ama Ti alınabilirse Ti alınsın.
-Tavsiye:
* MSI Gaming X Trio GeForce RTX 2080 Ti / Gigabyte AORUS RTX2080 Ti /
MSI GeForce RTX 2080 Ti LIGHTNING Z /GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 Ti XTREME / MSI GeForce RTX 2080 Ti LIGHTNING Z

*MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO / GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER Waterforce / GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER

Depolamada işleri biraz değiştirelim. Sistem kurulumu içim yine 500/512 GB kapatiseli bir SSD alalım. Her gün kullandığımız oyunlar ve günlük dosya depolamaları için 1 TB SATA SSD işimizi çok rahat görür. Uzun vadeli depolama için 2 TB HDD şuan için yeterli. Yetmezse alırsın taksitler bitince bir 2 TB daha.
-Tavsiye:
*500 GB Samsung 970 Evo Plus /XPG SX8200 PRO 512 GB
*Samsung 860 QVO 1TB/Gigabyte GP-GSTFS31100TNTD 1TB
*Seagate Barracuda 2 TB 7200 RPM 64 Mb / WD Digital Blue 2 TB 7200 RPM 64 Mb

Güç kaynağı sistemin can damarı. 15 bin liralık sistemi gidip 800-1000 liralık birşeye emanet ediyorsunuz. Kaliteli seçmek lazım.
Tavsiye: Gigabyte P750W/P850W 80+Gold / FSP Hydro G Pro 750W/850W 80+Gold / Corsair HX850i 80+ Gold

Kasayı kişisel tercihinize görsel zevkinize bırakıyorum tamamen. Tavsiye olarak HDD/SSD yuvaları önde olmayan kasa önü mesh olan bir kasa seçmeniz.
Yinede tavsiye olacak olursa: Cooler Master MB511 MSI MPG Gungnir 100 / Cooler Master H500P

Sıvı soğutucu şuan için belki gereksiz olabilir ama ilerisi için mantıklı. 240mm veya 280mm işinizi görecektir.
Tavsiye:
Nzxt Kraken X62 / CORSAIR Hydro Serisi H115i RGB PLATINUM / GIGABYTE AORUS LIQUID COOLER 280

Monitör günümüz için 4K olabilir ama ilerleyen süreçte 4K yorabilir. Hemde aşırı pahalılar. 2K yüksek Hz bir monitör işinizi görür. Uzun süreler bu sistemi ayakta tutar. 4K ya vereceğiniz paraya 2 tane 2K alır üstünede eksikleri tamamlarsınız.
Tavsiye: Acer XV272UP / AOC AGON AG241QG / Samsung LC27HG70QQMXUF

Sanırım donanımlar bitti. Fikir oluşturması dileğiyle.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı