RTX 3000-2000 serisi kartlar DLSS 3.0 kullanamayacak

RTX 3080/3090 ile RTX 4080/4090 arasındaki tüm gerçek testler yayınlanmadan asıl farkı bilemeyeceğiz. NVIDIA şimdilik RT ve DLSS'e odak vererek testler yayınlıyor fakat saf kas gücü farkı ne oldu, bu teknolojilerin görüntü farkı ve oyun deneyimi nasıl olacak hala muallak.

AMD'nin elinde olgunlaşmış 5nm mimarisi var ve büyük ihtimalle hem kas gücü hem de güç tüketiminde NVIDIA'yı yine geçecekler. Fakat DLSS 3.0'a ve ancak RTX 2000 serisi ile yarışabilen RT performanslarına bir çözüm bulmaları lazım. NVIDIA'ya olan bu tepki onlar için güzel bir fırsat umarım bu sefer kas gücünden fazlasını verebilirler.
Ben amd den umutluyum güzel bir vursa Nvidia'ya da artık nvidia da düzgün kart çıkarsa.

Çünkü oyun teknolojileri bu yönde artık.
Ben amd den umutluyum güzel bir vursa Nvidia'ya da artık nvidia da düzgün kart çıkarsa.

Katılıyorum. Kas gücü ile rekabet bir yere kadar AMD'yi tutabilir. Ray Tracing olsun, Path Tracing olsun, yapay zeka ile kare işleme olsun bunlar önemli adımlar ve NVIDIA asıl söz sahibi. Intel'in güçlü tekli çekirdek avantajına çok ama zayıf çekirdekli işlemci ile cevap verme ısrarları 10 sene tartışmasız Intel üstünlüğünü getirmişti Ryzen ile toparlayıp buraya geri gelebildiler.

RDNA2 kartlar ve FSR 2.0 doğru bir adımdı. RT performansları hala ne kadar ilkel kalsa da bir yerden başlamak gerekiyor. RDNA3 kartların en büyük silahı hala kas gücü olarak kalabilir fakat yapay zeka eklemeleri ve ışın izleme çekirdeklerini güçlendirmeleri şart. RX 6000 serisi ile pazar payını tekrar %20 üzerine çekebilmişti.

RTX 4000 serisine has donanımsal bir özellik diye biliyorum. Farzedelim ki durum donanımsal olmayıp yazılımsal olsaydı; 3000 serisi kullanıp da, DLSS 3.0 için 4000 serisine geçmek için can atan bir dünya 3000 kullanıcısı olduğunu bilen NVIDIA, 3000 serisine DLSS 3.0 yine getirmezdi. Yeni kartı satmak varken, önceki seri karta böyle bir güncelleme yapmaz.

En az %50 fark eder. Yani üzer sizi.

Yazılımsal değil.

3000 serisi çıktığında, 2000 serisi sahipleri için gözleri yaşlı diyorlardı. Şimdi, aynısı 3000 sahiplerine oldu. Lüzumsuz işler.

Emin ol aynı derecede, hatta daha fazla fark 3000 ile 4000 arasında var. 3000 sahiplerinin gözleri yaşlı ama lüzumsuz işler. NVIDIA'nın oyununa gelmeyin. Paranıza sahip çıkın. Sert bir kış bizleri bekliyor.

Dediğiniz gibi donanımsal ise yapacak bir şey yok ama değil ise biraz NVIDIA'nın para istemeinden kaynaklı AMD gibi oyuncu dostu olmak pek istemiyor.

Geri
Yukarı