HM470 Laptop ReSize BAR Desteği

• Konuyu başlatan xbea
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 1B

xbea

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bugünkü gelen sürücü güncellemesiyle beraber (NVIDIA Game Ready Driver 465.89) eş zamanlı olarak Resizable Bar desteği de gelmiş oldu RTX 3000 serisi kartlara.
Forumda böyle bir haber göremediğim için 3000 serisi kullanan arkadaşlara bir hatırlatma yapmak istedim ayrıyeten.
Peki nedir bu Resizable Bar? (Yeniden boyutlandırılabilir taban adres yazmacı tam olarak Türkçesi.)

Uzun lafın kısası; NVIDIA'ya göre oyunlarda en az %10 FPS artışı sağlayacağı yönünde. Kendi sistemimde de kurarak test etmiş bulundum ve AC Valhalla 4K çok yüksek grafik ayarlarında gerçekten 10 FPS artış sağladı.

Ancak bu teknolojiyi kullanmak için bazı sistem gereksinimleri var, aşağıda belirttiğim resimlerde uyumlu olan ürünleri görebilirsiniz: (Kaynak için tıkla.)

Peki kurulumu nasıl yapıyoruz?​

Kuruluma başlamadan önce anakart BIOS sürümünün en güncel sürüm olduğundan emin oluyoruz. (Bilmeyenler için BIOS güncelleme.) BIOS üzerinden aşağıdaki ayarları yapıyoruz:
  • 4G Encoding: Enabled
  • Resizable Bar: Enabled
  • CSM (Support): Disabled
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kullandığınız ekran kartı modelinin markasına göre kendi sitesinden VBIOS'u indiriyoruz. Burada belirttiğim liste üzerinden ulaşabilirsiniz:

• Gigabyte
  • Asus (RTX 3000 serisini seçip, kullandığınız modele göre sürücü desteği kısmına tıklayacaksınız.)
  • MSI: MSI için kendi sitesi üzerinden MSI Live Update 6 programını indirip, oradan BIOS güncellemeleri kısmına tıklamanız gerekiyor, eğer benim gibi SUPRIM X serisi bir ekran kartı kullanıyorsanız; ekran kartının Gaming BIOS açık olması lazım, yoksa programın indirdiği diğer VBIOS kartı çökertiyor.)
  • Palit: Buradan "GPU Tool" kısmına tıklıyoruz.
  • Gainward: Buradan "GPU Tool" kısmına tıklıyoruz.
  • Colorful
  • Inno3D
  • Zotac
  • Galaxy
  • PNY
  • EVGA
Kuruluma başlamadan önce özellikle Reddit'te bulunan yorumlarda; DDU ile NVIDIA sürücülerini silip tekrardan yüklenmesi öneriliyordu, o yüzden bende işimi garantiyi alıp aynısını yaptım. (Buradan bakabilirsiniz nasıl yapıldığına dair.)
Yukarıdaki belirttiğim işlemleri tamamladıktan sonra NVIDIA'nın kendi sitesinden en son güncel sürüm olan 465.89 sürücüsünü indirip kuruyoruz. Daha sonra VBIOS güncelleştirmesini yapıyoruz ve işlem tamamlanmış oluyor.
Peki VBIOS güncelleştirmesinin başarılı olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
Çok basit, masaüstünde sağ tık yapıp NVIDIA kontrol paneline giriyoruz, oradan en üstte bulunan yardım sekmesine tıklayıp sistem bilgilerine giriyoruz açılan ekranda; aşağıdaki resimde belirttiğim yerde eğer evet yazıyorsa, VBIOS güncellemesini başarıyla yapmışsınızdır.

Eki Görüntüle 949681

Daha çok rehber tadında bir yazı oldu ama olsun, takıldığınız bir kısım olursa eğer lütfen sorun, ben de sabahtan beri bayağı uğraştım yüklemek için. =(
@phenex @deflandre
Düzeltme: Rehber olarak konu başlığını güncelleyen moderatöre teşekkürlerimi iletirim =)
Hocam ben dizüstü bilgisayar kullanıyorum da anakartım HM470 yukarıda ise H470 var. Acaba benim anakart ve işlemcim de (İntel Core İ7 10870H) destekler mi? Desteklemiyorsa ileride bir destek gelme ihtimali var mı? Son olarak da RTX 2000 serisi kartlara da bu re-bar desteği gelir mi? Bende RTX 2060 var. Şimdiden teşekkürler.

Hocam ben dizüstü bilgisayar kullanıyorum da anakartım HM470 yukarıda ise H470 var. Acaba benim anakart ve işlemcim de (Intel Core i7 10870h) destekler mi? Desteklemiyorsa ileride bir destek gelme ihtimali var mı? Son olarak da RTX 2000 serisi kartlara da bu re-bar desteği gelir mi? Bende RTX 2060 var. Şimdiden teşekkürler.

Hocam gelse bile anakart da desteklemesi gerek
Mobilde olmaz.

Hocam ben dizüstü bilgisayar kullanıyorum da anakartım HM470 yukarıda ise H470 var. Acaba benim anakart ve işlemcim de (İntel Core İ7 10870H) destekler mi? Desteklemiyorsa ileride bir destek gelme ihtimali var mı? Son olarak da RTX 2000 serisi kartlara da bu re-bar desteği gelir mi? Bende RTX 2060 var. Şimdiden teşekkürler.
RTX 2000 serisi için daha kesin bir bilgi yok. Şuan için çoğu kullanıcı aynı soruyu soruyor.

H470M destekliyor olması lazım, BIOS üzerinde "RE-BAR" diye bir kısım varsa eğer mutlaka destekliyordur.

RTX 2000 serisi için daha kesin bir bilgi yok. Şuan için çoğu kullanıcı aynı soruyu soruyor.

H470M destekliyor olması lazım, BIOS üzerinde "RE-BAR" diye bir kısım varsa eğer mutlaka destekliyordur.
Anladım hocam. Bugün BİOS'a girebilirsem bakacağım. İlginiz için teşekkürler.

Hocam ben dizüstü bilgisayar kullanıyorum da anakartım HM470 yukarıda ise H470 var. Acaba benim anakart ve işlemcim de (Intel Core i7 10870H) destekler mi? Desteklemiyorsa ileride bir destek gelme ihtimali var mı? Son olarak da RTX 2000 serisi kartlara da bu re-bar desteği gelir mi? Bende RTX 2060 var. Şimdiden teşekkürler.

Hocam ReSize BAR desteğini yapabildiniz mi bilgisayarınızda?

Hocam ReSize BAR desteğini yapabildiniz mi bilgisayarınızda?
Yok hocam yapamadım, zaten bu haberden sonra da böyle bir gelişme yaşanmadı maalesef ki yaşandıysa da ben forumda 3 aydır belki 4 aydır yokum bilmiyorum. Siz de bir gelişme duyarsanız beni bilgilendirirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı