RTX 3000 serisi MSI vs ASUS

Bwerken

Hectopat
Makaleler
2
Evet arkadaşlar 3000 serisi ekran kartlarında markalar aftermarket modellerini piyasaya sürdü. Sizce hangi marka alınmalı her ikisini de incelediğimde MSI plastik bir plakaya yer vermiş, şu ana kadar hep MSI ürünlerini tercih etmişimdir ancak bu plastik plaka bir ekran kartı almak ne kadar tercih edilebilir? MSI anakartına sahibim ancak ekran kartında bu sefer ASUS seçecek gibiyim.
Siz neler düşünüyorsunuz?

@189454 daha çok sizin dediğinizi doğrular bir şey bile olabilir siz yanlış anladınız sanırım. Genel olarak marka karşılaştırmasını mantıklı bulmuyorum.

Faz sayısı tek başına etken değil tabii.

Doğru, faz sayısı tek başına etken değil. Fakat ısı çözümü konusunda da ASUS TUF modeli, MSI Gaming modelinden önde.

MSI RTX 3080 Gaming X Trio'nun ısı durumu:

1600714542786.png

ASUS TUF RTX 3080 Gaming OC'nin ısı durumu:

1600714603854.png

Görüldüğü üzere arada 13 derecelik hatrı sayılır bir fark var.

Doğru, faz sayısı tek başına etken değil. Fakat ısı çözümü konusunda da ASUS TUF modeli, MSI Gaming modelinden önde.

MSI RTX 3080 Gaming X Trio'nun ısı durumu:

Eki Görüntüle 676254

ASUS TUF RTX 3080 Gaming OC'nin ısı durumu:

Eki Görüntüle 676258

Görüldüğü üzere arada 13 derecelik hatrı sayılır bir fark var.
Soğutma farkının sebebi TUF modelinin fan hızı çok yüksek olması ve yaklaşık %80-85 hızlarda çalışıyor.

Açıkcası MSI ürünlerinin asla orta bütçe olduğunu düşünmüyorum. ASUS'u şu ana kadar 3 kere tercih ettim, ilk ekran kartımda, ilk Laptop'umda dolar 3.7 iken 7000 TL'ye alıp fan arızası ve sesinden 1 hafta sonra iadesini aldım, bir de monitör için. Hepsinde beni yüzüstü bıraktı ve arızalandı. Garanti ve iade kısmında bir sorun yaşamadım haklarını yiyemem. MSI ise 3 yıldır kullandığım bir ürün ve hiçbir zaman teklemedi. O yüzden gözümde hep ASUS markasından üstündü ancak bu plastik plaka ve sıvı soğutmasındaki kullandığı plastik pompa aksanı ölen Ceo'yu arattı.

Tabii ki her cihazın kendine göre arızaları, ya da şans eseri arıza çıkartmaları oluyor. Tercih edilen bir firma eskiden iyiyken günümüzde pek yüzüne bakılmayacak ürünler üretebiliyor. Ya da eskiden hiç tercih etmediğimiz, adı sanı belli olmayan ya da pek fazla bilinmeyen firmalar günümüzde büyük yükselişte olabiliyorlar. Ama 3000 Serisindeki tasarımını ne kadar sevmesem de bütçeniz ve sisteminize en iyi oturacak ekran kartı bence ROG Strix. Şahsen o bütçelerde MSi ile uğraşmaya gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı